Uczniowie wrócili do szkół, kiedy wróci normalność?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 20:00
Po zimowych feriach do szkół wrócili uczniowie pierwszych trzech klas szkoły podstawowej, ale nauka stacjonarna dla starszych uczniów jest zawieszona przynajmniej do końca stycznia. Wszyscy czekają na rozwój sytuacji i patrzą na to, co w związku z pandemią robią nasi zagraniczni sąsiedzi.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/goffkein.pro

Zobacz
covid test 1200.jpg
Do Wielkiej Brytanii tylko z negatywnym testem na koronawirusa

Europejskie państwa przedłużają obowiązywanie restrykcji. Tak dzieje się m.in. we Włoszech, w Holandii i w Szwajcarii, natomiast w Niemczech kwarantanna może zakończyć się dopiero w kwietniu - donosi dziennikarz Czwórki Mateusz Kulik. A Magdalena Skajewska z Programu I Polskiego Radia dodaje, że we Francji nie ma co prawda twardego lockdownu, bo rząd robi wszystko, żeby po raz trzeci nie zamykać kraju, wprowadza natomiast kolejne restrykcje, które mają spowolnić rozpowszechnianie wirusa. - Teraz jesteśmy na takim etapie, że godzina policyjna obowiązuje już w całym państwie, od godz. 18.00 do 6.00 rano - opowiada dziennikarka. - W szkołach obowiązują restrykcyjne protokoły sanitarne i nie ma mowy o lekcjach wychowania fizycznego w budynkach. Od 28.01 powoli otwierają się sklepy, jeśli natomiast chodzi o instytucje kultury, takie jak kina, kluby, teatry, to wszystko nadal pozostaje zamknięte.

Posłuchaj
18:19 CZWORKA Czat Czworki 18.01.2021.mp3 Przedłużone restrykcje - jak Polska i inne kraje Europy radzą sobie z pandemią? (Czat Czwórki/Czwórka)

Posłuchaj
kwarantanna 1200.jpg
Trwa kwarantanna narodowa. Co nam wolno?

Tymczasem w Polsce część właścicieli restauracji i innych, zamkniętych jak dotąd obiektów, zapowiada, że mimo obowiązujących obostrzeń otworzy się na klientów. - Jest to efekt pewnego zniecierpliwienia czy też braku zrozumienia dla pewnych działań, które przedłużają restrykcje, ale nie dają żadnych perspektyw - mówi dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan Grzegorz Baczewski. - Brakuje odpowiedzialnego planu, który z jednej strony nie narażałby społeczeństwa na rozwój pandemii, a z drugiej dawałby przedsiębiorcom jasne wytyczne co do przyszłości.

Sprawdź także:

Dziś na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił Umowę Partnerstwa, która obejmuje 76 mld euro na lata 2021-2027, czyli ponad 350 mld zł i poinformował o rozpoczęciu konsultacji planu odbudowy polskiej gospodarki po pandemii koronawirusa.

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Goście: Grzegorz Baczewski (dyr. generalny Konfederacji Lewiatan), Magdalena Skajewska (Program I Polskiego Radia)

Data emisji: 18.01.2021

Godzina emisji: 15.09

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak pandemia zmienia nasze preferencje transportowe?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 18:20
Wprowadzenie w całej Polsce żółtych i czerwonych stref przywróciło ograniczenia w zajmowaniu miejsc w pojazdach komunikacji publicznej. Czy w takiej sytuacji bezpieczniej będzie przesiąść się do samochodu, czy raczej nadal korzystać z przeciążonej w godzinach szczytu komunikacji masowej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronasomnia. Jak nauczyć się "gromadzić senność"?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 20:00
Polacy narzekają na nieprzespane noce. Jak wynika z badań śpimy coraz krócej i coraz gorzej - do czego przyznaje się już połowa z nas.
rozwiń zwiń