Drugie życie rzeczy. Czy to koniec karnawału konsumpcji?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 16:50
Zamiast kupować nowe meble, odnawiamy stare. Przeczytane książki wysyłamy w świat w ramach "book crossingu", "złotym rączkom" powierzamy nasz sprzęt AGD, ubrań szukamy w second-handach. Ideologia "less waste" przestała być postrzegana jako fanaberia, dziś jest to sposób na życie, który ma coraz więcej zwolenników. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Morrowind/Shutterstock.com

Posłuchaj
03:14 CZWORKA Czat Czworki - second hand 18.02.2021.mp3 Jak kupować w sklepach "vintage"? (Czat Czwórki/Czwórka) 

Drugie życie to lepsze życie

Coraz chętniej sięgamy po rzeczy używane i nie dotyczy to już tylko odzieży. Co więcej - nie chodzi nam także o oszczędzanie pieniędzy, a bardziej o to, by ograniczyć zużycie surowców. Ubrania po starszym rodzeństwie, albo podręczniki od uczniów z wyższych roczników - to chyba wszyscy znamy z dzieciństwa. Ale dziś w Polsce istnieje także szeroki rynek kupowania mieszkań i samochodów z tzw. drugiej ręki.

Rynek mody z "drugiej ręki" jest w tej chwili wart 24 miliardy dolarów Ewa Krajewska

Im starsze, tym droższe

- Kupowanie w tzw. lumpeksach od dawna już nie kojarzy się pejoratywnie. Zwłaszcza że i w tym segmencie możemy mówić o modzie premium - wyjaśnia Ewa Krajewska z Fashion Project. - Niektóre produkty są jak wino - im starsze, tym lepsze. Dlatego nikogo już nie dziwi, że "wiekowy" płaszcz ze znanego domu mody kosztuje więcej od najnowszego modelu z sieciówki. 

Posłuchaj
08:39 CZWORKA Czat Czworki - ewa krajewska 18.02.2021.mp3 Ewa Krajewska z Fashion Project o modzie na vintage (Czat Czwórki/Czwórka)

Galopujący konsumpcjonizm stał się faktem, także w świadomości samych konsumentów. - Jesteśmy przesyceni masówką i słabą jakością, więc wreszcie zaczęliśmy się przyglądać temu, co kupujemy - mówi ekspertka. - Sprzyja nam cyrkulacja trendów, to, że moda co jakiś czas wraca. 

Posłuchaj
07:21 CZWORKA Czat Czworki - zlota raczka 18.02.2021.mp3 Jak przedłużyć życie meblom i sprzętowi AGD? (Czat Czwórki/Czwórka)

Jestem inżynierem, chcę ulepszać świat Jurek Cependa

"Złota rączka" na wagę złota

Jurek Cependa jako RepairMan reanimuje sprzęt AGD. - Namawiam ludzi, żeby naprawiali pralki, lodówki, zmywarki, a nie wymieniali ich na nowe modele, bo coraz częściej sprzęt najnowszej generacji jest jedną, wielką grudą plastiku. - mówi gość Czwórki. - Urządzenia projektowane są z krótką datą ważności, elementy wykorzystane w ich konstrukcji są zgrzewane, a nie skręcane, co powoduje, że są one nie do rozmontowania. To, że coś jest bardzo drogie i luksusowe, naprawdę wcale nie znaczy, że posłuży nam na lata.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Goście: Ewa Krajewska (Fashion Project), Jurek Cependa (RepairMan)

Data emisji: 18.02.2021

Godzina emisji: 15.09

kul

Czytaj także

Mieszkańcy adoptują donice - to zazieleni stolicę

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 10:36
Puste donice, zapomniane gazony miejskie mają szansę na nowo rozkwitnąć dzięki akcji "Zaadoptuj donicę". Oddolna inicjatywa mieszkańców warszawskiej Pragi rozlała się na całe miasto i sięga jeszcze dalej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekologia na co dzień. Polacy coraz częściej rezygnują z plastiku

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 20:30
Polacy przekonują się do recyklingu i ograniczają zakupy produktów, które mają szkodliwy wpływ na środowisko. Jak wynika z najnowszego raportu GfK, na co dzień jako konsumenci podejmujemy więcej działań ograniczających zużycie plastikowych odpadów.
rozwiń zwiń