Maseczki - zagrożenie dla Ziemi. "Używajmy tych wielorazowych"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 12:04
W ubiegłym roku wyprodukowano na świecie 52 mld maseczek jednorazowych polipropylenowych. Jak wynika z raportu Ocean's Asia, to zabójcze dla organizmów żyjących w morzach i oceanach, a w konsekwencji - dla naszego klimatu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/InkheartX

shutterstock ekologia zgoda dłonie 1200.jpg
Epidemia i ekologia. Jak koronawirus wpływa na środowisko?

Choć maseczki mają chronić nas m.in. przed koronawirusem, nie są obojętne dla środowiska naturalnego. Tylko w ubiegłym roku do oceanów trafiło 1,5 mld maseczek chirurgicznych jednorazowych. W praktyce oznacza to ponad 7 ton plastikowych odpadów więcej.

Posłuchaj
03:54 Czwórka/Oierwsze słyszę maseczki ekologia 26.01.2021.mp3 Dlaczego warto używać wielorazowych maseczek i jak to się przekłada na dbanie o środowisko? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

- Zostały one stworzone dla pracowników służby zdrowia i w tej branży się sprawdzają, bo odpady medyczne utylizowane są w szczególny sposób: są zbierane i spalane w bardzo wysokiej temperaturze - tłumaczyła Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska. - Takie maseczki są produkowane z różnych mieszanek polimerów, poza tym mogą przenosić przeróżne bakterie i wirusy, więc do "zwykłego" recyklingu po prostu się nie nadają - podkreślała. 

shutterstock trawa morska 1200.jpg
Trawa morska - superbohater mórz i oceanów

Czytaj także: 

Według autorów raportu "Ocean's Asia" medyczne maseczki mogą stanowić realne zagrożenie także dla wielu gatunków zwierząt, i potrzebują nawet ponad 400 lat, by się rozłożyć. - Możemy mówić dziś o tym, że takich maseczek na przykład w Morzu Śródziemnym jest więcej niż meduz. To zatrważające - mówiła Katarzyna Guzek. - Już dziś widzimy że zwierzęta morskie, pingwiny, mewy, i nie tylko nie tylko je jedzą, ale także się nie zaplątują i giną - tłumaczyła. 

ZOBACZ TAKŻE Maseczki, rękawiczki - covidowe odpadki nowym zagrożeniem dla Ziemi

Dlatego zdaniem ekspert warto używać maseczek wielorazowych. - Sama to robię. To jedyne rozwiązanie, po które powinniśmy sięgać, bo - jako konsumenci nie związani z branżą medyczną - nie mamy ich jak właściwie utylizować - mówiła Katarzyna Guzek. 

Koronawirus w Polsce i na świecie - serwis specjalny >>>

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 26.01.2021

Godzina emisji: 6.10

kd

Czytaj także

Jak polska gospodarka przechodzi pandemię?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 10:29
Z danych Eurostatu - które objęły pierwsze trzy kwartały 2020 roku - wynika, że polskie PKB spadło w tym czasie o 2,3 proc. Jednak - choć wiele firm nie przetrwa pandemii - to zdaniem ekspertów całościowy obraz gospodarki jest i tak lepszy niż w wielu innych krajach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wodorosty. Podmorskie plantacje przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 10:01
Uprawy wodorostów to najszybciej rosnąca gałąź sektora spożywczego. Produkcja jadalnych wodorostów rośnie średnio o 8 proc. w skali roku. Już nie dziw ich obecność na talerzach, ale pojawiają się też w lekach, kosmetyce czy biopaliwach.
rozwiń zwiń