Epidemia i ekologia. Jak koronawirus wpływa na środowisko?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 08:40
Nie latamy samolotami, ale z komunikacji miejskiej przesiedliśmy się do samochodów. Ochronne rękawice i maseczki jednorazowego użytku nie są przyjazne środowisku, ale są tacy, którzy twierdzą, że w obecnej sytuacji jest nadzieja dla ochrony środowiska.
Audio
  • Jaki jest związek między koronawirusem a ekologią? (Ratujemy świat/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Circlephoto/Shutterstock.com

Koronwirus sparaliżował świat w zaledwie kilka tygodni. Wielu z nas oboawia się o swoich bliskich, pracę i o to, co będzie dalej. Czy z tego kryzysu może w przyszłości wyniknąć cokolwiek dobrego? Jak koronawirus wpływa na ekologię i czy te dwa tematy są ze sobą w jakikolwiek sposób związane?

2020 rok miał być ważnym dla działań proekologicznych. Dziś wiemy już, że większość z nich z powodu pandemii nie odbędzie się lub została przełożona na nieokreślony termin. Tymczasem degradacja klimatu nie zatrzymała się razem z nami. Jak mówiła Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska postulaty, nad którymi pracowali działacze ekologiczni i politycy muszą zostać wprowadzone, by zapobiec katastrofie klimatycznej. - W tym roku miały zostać podjęte ważne decyzje dotyczące emisji gazów cieplarnianych, jednak ze względu na to, co aktualnie dzieje się na świecie musimy myśleć też o nowych wyzwaniach, które na nas czekają, choćby kryzysem gospodarczym, który zapowiadany jest przez ekspertów, skupić się na realizowaniu celów, które pozwolą nam odbudować świat po tych dwóch kryzysach - zapowiadała.

Z pomocą ma przyjść program, nad którym pracuje obecnie UE, czyli Europejski Zielony Ład. - To zgromadzenie i przekazanie funduszy, które mają pomóc zarówno gospodarce jak i środowisku - komentowała. 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa Greenpeace Polska

Data emisji: 7.04.2020

Godzina emisji: 14.08

ac

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy kryzys klimatyczny prowadzi do naruszeń praw człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 20:14
Za pogłębiającym się kryzysem klimatycznym nie nadąża ani świadomość społeczna, ani prawo. Coraz częściej dochodzi do precedensowych spraw, które w sądzie wygrywają rzecznicy matki Ziemi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Smog. Diesle, kopciuchy, kominy" - czy radzimy sobie ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 09:07
Smog skraca nasze życie o blisko trzy lata. Jest bardziej zabójczy od malarii, HIV, alkoholu i narkotyków. Jak radzimy sobie w walce z zanieczyszczonym powietrzem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

#Kranujesz. Fakty i mity na temat kranówki

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 09:08
Wokół picia wody z kranu narosło wiele mitów i stereotypów. Wiele osób nadal jej unika, choć jest równie zdrowa, co ta, którą znaleźć możemy w butelkach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plastikowe zabawki. "Zabójcze dla morskiej fauny i flory"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 13:46
Na plaże Kornwalii, w wyniku wypadku kontenerowca w 1997 roku trafiły miliony plastikowych klocków. Brytyjscy naukowcy wpadli na pomysł, by dzięki temu sprawdzić żywotność takich zabawek. Okazało się, że w morzach i oceanach mogą one przetrwać nawet 1300 lat.
rozwiń zwiń