Pandemia a nasze zdrowie. Czy korzystamy z lekcji, którą daje nam koronawirus

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 16:50
Koronawirus przysłonił inne kwestie związane ze zdrowiem. Tymczasem w pandemii nadal towarzyszą nam choroby przewlekłe, kontuzje i zwykłe infekcje. Jak dajemy sobie z tym radę?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Posłuchaj
03:50 CZWÓRKA Czat Czworki - sonda 28.04.2021.mp3 Sonda Czwórki: Jak się czujesz? (Czat Czwórki/Czwórka)

Pacjent, który nie ma świadomości medycznej, postępuje źle i nieracjonalnie. Najczęściej chce leczyć się sam dr Michał Sutkowski

"Rozwijajmy kulturę zdrowotną"

- To, czym musimy natychmiast się zająć, to rozwój kultury zdrowotnej, dzięki której podniesiemy naszą kulturę epidemiczną - tłumaczy dr Michał Sutkowski. - Startowaliśmy z bardzo niskiego pułapu, ale myślę, że ostatni rok był takim przyspieszonym kursem wiedzy medycznej. Mam nadzieję, że długo nie zapomnimy tej lekcji.  

Posłuchaj
13:35 CZWÓRKA Czat Czwórki - sutkowski 28.04.2021.mp3 Pracujmy nad kulturą zdrowotną - rozmowa z dr. Michałem Sutkowskim (Czat Czwórki/Czwórka) 

Sprawdź także
shutterstock szarlotka pieczenie ciasto zapach 1200.jpg
Przepisy dla ozdrowieńców. Jak odzyskać smak i węch?

"Polska to nie jest kraj 38 milionów lekarzy"

Jeśli chodzi o nasz stan zdrowia, to liczba zgonów, którą odnotowujemy w Polsce, wskazuje, że nie jesteśmy w dobrej kondycji. - Przed pandemią wydawało nam się, że o medycynie wiemy dużo i że jesteśmy w stanie sami się wyleczyć. Taki rodzaj myślenia w ogóle nie ma prawa bytu - zaznacza rozmówca Piotra Firana. - Badania kontrolne, słuchanie wskazań lekarzy i szybki kontakt ze specjalistą, kiedy coś nas w naszym zdrowiu zaniepokoi, to powinno być jak odruch bezwarunkowy. 

Posłuchaj
09:29 CZWÓRKA Czat Czworki - libura 28.04.2021.mp3 Służba zdrowia po pandemii - jak będzie wyglądać? (Czat Czwórki/Czwórka)

Sprawdź także
paszport szczepionkowy COVID-19 shutter 1200  ronstik.jpg
"Paszporty szczepionkowe" dla podróżnych. WHO ma wątpliwości

Zdrowie po pandemii

Tymczasem pandemia COVID-19 położyła się cieniem na polskiej onkologii. Eksperci ostrzegają, że jest duże prawdopodobieństwo, że pacjenci, którzy teraz z różnych powodów nie zostali przebadani, po pandemii trafią do szpitala z zaawansowanym, rozsianym nowotworem. Coraz więcej osób też zaczyna narzekać na złą kondycję zdrowia psychicznego, wywołaną długotrwałą izolacją, zmęczeniem i poczuciem utraty kontroli nad tym, co się dzieje.

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, prodziekan Wydziału Medycznego ds. Rozwoju Uczelni Łazarskiego), Maria Libura (ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. zdrowia)

Data emisji: 28.04.2021

Godzina emisji: 15.05

kul

Czytaj także

Roboty pomagają w szpitalach. To nie przyszłość, to dzieje się dziś

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 13:49
Już za chwilę na oddziałach pojawią się maszyny, które przejmą część obowiązków personelu. - Jesteśmy już gotowi na tę zmianę - mówi Anna Lew-Starowicz, prezes Telemedika.net. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa Zelandia bez papierosów do 2025 roku? Pomogą rządowe zakazy?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 08:17
W Nowej Zelandii mieszka około 5 milionów osób. Pół miliona z nich pali wyroby tytoniowe. Nowozelandzki rząd chce uwolnić społeczeństwo od tego nałogu - i już teraz proponuje zakaz sprzedaży papierosów nastolatkom - osobom urodzonym po 2004 roku. 
rozwiń zwiń