Co złego może przytrafić się streamerom?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 21:20
Jak się okazuje, oprócz wirtualnej sławy i pieniędzy na młodych streamerów często czekają prawdziwe zagrożenia.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Shift Drive

shutterstock Anton27 dziewczyna gracz konsola gaming 1200.jpg
Jasne i ciemne strony gamingu. Jak wyłączyć złe emocje?

Światem wstrząsnęła wiadomość o śmierci popularnej streamerki Ingrid Oliveiry Bueno da Silvy, znanej jako SOL, która miała ona zginąć z rąk innego gracza. Ten dramat rozegrał się w Brazylii, jednak - jak przekonywała Paulina Nowak, psycholog e-sportu - problem jest uniwersalny i "nigdy nie wiadomo, na kogo trafimy po drugiej stronie monitora". 

Posłuchaj
17:42 14 marzec 2021 strefa gamingu czwórka.mp3 Zagrożenia w sieci - jak walczyć z internetowym hejtem? (Strefa gamingu/Czwórka) 

- Idole naszych dzieci grają na żywo, więc one także próbują swoich sił w tej dyscyplinie. Tymczasem dla osób wrażliwych i niespełnionych to oznacza problemy - tłumaczyła gość Czwórki. - Zawsze znajdą się ludzie, którzy będą chcieli umniejszyć ich zasługi i osiągnięcia. To mogą być także wyzwiska, ciągłe wytykanie błędów, stalkowanie - wyliczała. Jak opowiadała, hejt w internecie ma przeróżne podłoża. - Nawet chęć wypróbowania, na ile można sobie pozwolić - mówiła ekspert. - Jeśli więc w sieci chce zaistnieć początkujący gracz, może on nie wytrzymać takiej presji. Jeśli gracz ma już swoją widownię pojawia się pytanie, czy będzie umiał czerpać siłę z tego, że stoją za nim jego fani. 

Posłuchaj także:

Kolejnym problemem, z którym mierzą się streamerzy w sieci są "wyzwania". - Zaklejanie sobie oczu to jeden z przykładów. Młodzi ludzie robią to kosztem własnego zdrowia, by zyskać dodatkową popularność, albo "łatwe" pieniądze - tłumaczyła gość Czwórki. - To ogromna pokusa zwłaszcza, bo chęć bycia sławnym jest silniejsa niż rozsądek.

Czytaj także: 

Jak tłumaczyła, tu ogromną rolę odgrywają rodzice, którzy "powinni interweniować". - Zainteresujcie się graniem dzieci, czyli ich światem. Tam czyhają niebezpieczeństwa, o których nie macie pojęcia - apelowała Paulina Nowak. Jej zdaniem z hejtem warto walczyć także samemu. - Ważne jest także, by mieć dobrą samoocenę: stabilną, opartą na faktach. Chodzi o świadomość, że jesteśmy popularni nie dlatego, że wygraliśmy grę, ale wygraliśmy ją, bo jesteśmy dobrzy w tym, co robimy - wyliczała. 

___

W programie przedstawiliśmy także newsy ze świata gamingu, a kalendarium gracza przygotował Mateusz Kulik. Było także - tradycyjnie, dużo dobrej muzyki. POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: Strefa gamingu

Prowadzi: Łukasz "JeffreJ" Chmiel

Gość: Paulina Nowak (psycholog sportu oraz e-sportu)

Data emisji: 14.03.2021

Godzina emisji: 12.05

kd

Czytaj także

Przemoc - nie tylko fizyczna

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 11:50
Tematem audycji będzie język nienawiści. To problem aktualny nie tylko w przestrzeni publicznej, ale i w związkach i w środowisku zawodowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Senne streamy. Ty śpisz, inni za to płacą

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 14:00
26-letni youtuber i streamer o pseudonimie Asian Andy w ciągu siedmiu godzin zarobił na spaniu 16 tysięcy dolarów. 
rozwiń zwiń