Powiązanie stawek OC z punktami karnymi - zwiększy bezpieczeństwo na drodze?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 19:40
Na polskich drogach nie jest bezpiecznie, głównym powodem takiej sytuacji jest nadmierna prędkość i niedostosowanie jej do panujących warunków. W zdyscyplinowaniu kierowców łamiących przepisy mogą pomóc nowe regulacje.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock


autostrada stock 1200.jpg
Nowe regulacje w świecie motoryzacji

Rumunia i Bułgaria - tylko w tych krajach unijnych jest mniej bezpiecznie na drogach niż w Polsce. Jesteśmy na szczycie rankingu, jeśli chodzi o liczbę wypadków i nie ma czym się chwalić. Kampanie społeczne, edukacyjne i drastyczne zdjęcia - takie metody dotychczas nie przynosiły efektu, stąd pomysł, żeby punkty karne połączyć z opłatami za OC.


Posłuchaj
17:02 Czwórka/Czat Czwórki powiązanie stawek OC z punktami karnymi 06.06.2021.mp3 W audycji zastanawiamy się, czy powiązanie stawek OC z punktami karnymi to dobry pomysł (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Polska Izba Ubezpieczeń już kilka lat temu wystąpiła z postulatem powiązania mandatów karnych z wysokością ustalania stawek OC. Obecnie przy ustalaniu jej wysokości brana pod uwagę jest przede wszystkim bezszkodowość. Teraz stawka ma wzrosnąć, gdy kierowca złapie punkty karne. - Chodzi o to, żeby osoby, które notorycznie na drodze łamią przepisy, przekraczają prędkość i zachowują się nieodpowiedzialnie, oprócz tego, że odczuwają to w mandatach i w punktach karnych, też odczuły to w swojej składce ubezpieczenia OC - mówi Marcin Tarczyński z Izby. - Kłopot z kierowcami w Polsce jest taki, że prawie 100% z nich uważa się za dobrych kierowców, z badań też wynika, że gigantyczna część kierowców uważa np. przekraczanie prędkości o 20 km w terenie zabudowanym za bezpieczne.

To rozwiązanie ma być działaniem prewencyjnym. Jak mówi rozmówca Anny Depczyńskiej, osoby, które notorycznie łamią przepisy, to również potencjalni sprawcy wypadków. - Chodzi o to, żeby taka osoba miała świadomość, że tego typu wykroczenia drogowe to również wyższa stawka za ubezpieczenie OC - tłumaczy. - Sens tego rozwiązania jest taki, żeby kierowcy jeździli zgodnie z przepisami, co w konsekwencji ma zmniejszyć liczbę wypadków i kolizji na drogach.

Posłuchaj także 


shutterstock autostrada auta ruch korek 1200.jpg
Wykroczenia kierowców - 6 grzechów głównych

Polscy kierowcy zdejmują nogę z gazu za granicą. Jest tam większa wykrywalność przekroczeń i wyższe opłaty za mandaty. - W Polsce nie ma tak dużo policji na drogach, a w porównaniu do na przykład Francji, Niemiec, czy Belgii mamy dużo mniej radarów - opowiada Maria Dąbrowska-Loranc, kierownik Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego. - Według przeprowadzonych badań w naszym kraju 4 na 5 kierowców przekracza prędkość. Prawie połowa jeździ więcej niż 10 km/h, prawie 1/3 jeździ szybciej o 20 km/h, niż wynika to z limitu. Poprawić bezpieczeństwo mogą mandaty, punkty karne, fotoradary i czynniki ekonomiczne w postaci składek ubezpieczeń OC. Wszystkie te czynniki muszą zadziałać, żeby można było oczekiwać znaczącej poprawy.

Jak mówi nasz redakcyjny kolega i dziennikarz Radia Kierowców Kuba Marcinowicz, proponowane rozwiązanie może okazać się nieuchronne, jednak może budzić pewne wątpliwości. - Zastanawiam się, czy to jest dobra droga i dobry pomysł, bo przecież zdarza nam się źle zaparkować samochód i otrzymać za to mandat i punkt karny. Czy to wtedy wpływa na bezpieczeństwo jazdy? Tutaj bym już trochę polemizował - mówi w audycji.


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Marcin Tarczyński (Polska Izba Ubezpieczeń), Maria Dąbrowska-Loranc (kierownik Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego), Kuba Marcinowicz (dziennikarz Czwórki i Radia Kierowców)

Data emisji: 06.05.2021

Godzina emisji: 15.08

aw

Czytaj także

Jakie sprawy telekomunikacyjne lub urzędowe możemy załatwić bez wychodzenia z domu?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 19:36
Jak wiele spraw urzędowych możemy dziś załatwić przez internet? Okazuje się, że bez ruszania się z domu możemy skorzystać z niemal każdej usługi. Wystarczy mieć tzw. profil zaufany. Podpowiadamy, do czego służy i jak go założyć. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wykroczenia kierowców. 6 grzechów głównych

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 20:40
Niektórym utrudniają życie, dla innych są kłopotliwe, są też tacy, którzy nagminnie je ignorują. Przepisy ruchu drogowego są po to, by ich przestrzegać. Dlaczego zatem tak często je łamiemy?
rozwiń zwiń