Wizyta u psychiatry lub psychologa - kiedy warto się przełamać?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 17:51
- W dużych miastach pacjenci coraz częściej korzystają z pomocy psychologów i psychiatrów. W mniejszych ośrodkach wciąż uznawane jest to za powód do wstydu. Ludzie boją się, bo "co o nich powiedzą" - mówiła psychiatra dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Photographee.eu

tabletki leki pigulki pastylki farmakologia 1200.jpg
Sięgając po suplement najpierw zrób badania. Nie ufaj reklamom

Według ostatnich analiz Polacy coraz częściej narzekają na swoje zdrowie psychiczne. Od stycznia do października mięliśmy wykupić o ponad milion leków antydepresyjnych na receptę więcej niż w tym samym kresie rok wcześniej - wynika z badań firmy Iqvia. 

Posłuchaj
53:05 2020_12_10 15_07_06_PR4_Czat_Czworki.mp3 Wizyta u psychologia lub psychiatry - czego się obawiamy i kiedy warto przełamać lęki? (Czat Czwórki) 

Jak podkreślała, to "zgubna i niszcząca siła stereotypów", według których wizyta u lekarzy takich specjalizacji kojarzy się od razu z chorobą psychiczną. - Pacjenci kojarzeni są przez innych jako osoby zaburzone, czyli od razu traktowani są jak ludzie "nieobliczalni". A to nie musi być prawda - tłumaczyłą ekspert. 

jakub bączek webinar 1200.jpg
"Jak podnieść jakość swojego życia?" - webinar Jakuba B. Bączka

Czytaj także:

Jak podkreślała, na czele listy chorób, z którymi udajemy się do specjalistów plasują się uzależnienia - przede wszystkim od narkotyków, a zaraz po nich jest schizofrenia. - Pacjenci z jednej strony boją się psychiatry, uważają, że ten lekarz będzie ich oceniał, z drugiej - mają potrzebę rozmawiania i - nawet nie pytani - opowiadają wszystko o swoim życiu - mówiła gość Czwórki. Jak tłumaczyła, wizyta u psychiatry nie jest "niebezpieczna" i nie należy z nią zwlekać, bo trafiają tam także pacjenci kierowani od lekarzy innych specjalizacji. - Niektóre objawy, na przykład kardiologiczne, mają swoje przyczyny w stresie. Warto im zapobiegać - mówiła ekspert. 

W mediach kreowany jest wizerunek ludzi sukcesu, którzy świetnie sobie radzą. Tym trudniej przyznać się, że pewnym wymaganiom nie jesteśmy w stanie sprostać dr J. Krzyżanowska-Zbucka

Posłuchaj także:

W programie rozmawialiśmy m.in. ze Stanisławem Karmolińskim, który opisał swoje doświadczenia. - Miałem poczucie dysonansu, wiedziałem, że coś jest nie tak, ale nie potrafiłem poukładać sobie tego sam w głowie. Koledzy w rozmowach radzili mi: "weź się w garść, bądź mężczyzną, przecież nic się nie dzieje" - wspominał. - Poczułem falę strasznej bezradności i musiałem coś z tym zrobić. Z czasem okazało się, że porady na forach internetowych, czy filmiki na Youtubie też nie wystarczają w takich sytuacjach. Wówczas zorientowałem się, że potrzebuję pomocy specjlisty - wspominał w materiale reporterskim Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Joanna Krzyżanowska-Zbucka (psychiatra)

Data emisji: 10.12.2020

Godzina emisji: 15.05

kd

Czytaj także

Wirusowe zapalenie wątroby typu C. "Możesz je mieć i nawet o tym nie wiesz"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 18:03
 Co najmniej 150 tys. Polaków zakażonych jest wirusowym zapaleniem wątroby i nawet o tym nie wie - wynika z badań przytaczanych przez Annę Depczyńską. Tymczasem HZV, czyli wirusowe zapalenie wątroby to cichy zabójca, który jest ósmą przyczyną zgonów na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psycholog w każdej szkole potrzebny od zaraz!

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 18:50
Kryzys psychologii i psychiatrii dziecięcej pogłębiany pandemią doprowadzi do tragedii - ostrzega Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Wtóruje mu Fundacja na Rzecz Praw Ucznia - inicjator akcji "Psycholog w każdej szkole".
rozwiń zwiń