Nowe restrykcje Chin. Ograniczenia w dostępie do gier wideo

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 19:37
Wielkie zmiany dla nieletnich miłośników wirtualnej rozrywki w Państwie Środka. Chiny wprowadzają specjalne ograniczenia dotyczące ilości godzin, które będą mogli przeznaczyć na gry online.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Gorodenkoff

shutterstock_gaming gracz złość 1200.jpg
Gry jak "zakazany owoc". Kto chce po niego sięgnąć?

- Obecnie jest to półtorej godziny dziennie, a po nowelizacji prawa będą to trzy godziny tygodniowo. Chyba, że wypadną jakieś święta - mówi Jerzy Bartoszewicz ekspert rynku gier wideo. - To znaczy, że dzieci będą mogły grać w piątki, soboty i niedziele po godzinie dziennie, również w święta.


Posłuchaj
03:14 Czwórka/Czat Czwórki chiny zakaz gier 16.09.2021.mp3 Chiny zaostrzają dostęp dzieciom do gier wideo (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Chiny generalnie bardzo restrykcyjnie podchodzą do gier komputerowych. - Między innymi takim sposobem starają się walczyć z uzależnieniem od gier MMO czyli Massively Multiplayer Online - dodaje Łukasz Chmiel prowadzący Strefę gamingu w Czwórce. Było wiele śmiertelnych wypadków wśród graczy, którzy grali przez kilkadziesiąt godzin i umierali z wycieńczenia.

Restrykcje mają być wprowadzone, jak jednak ma wyglądać kontrola nieletnich graczy? Według chińskich władz to giganci technologiczni muszą o to zadbać. - Będą na przykład wprowadzać dokumenty i certyfikaty tożsamości - tłumaczy Jerzy Bartoszewicz. - Jednak już się pojawiły glosy, że nie tyle chodzi o walkę z uzależnieniem dzieci od gier, chociaż jest to duży problem w Chinach, jest to kolejna próba utemperowania działań wielkich technologicznych korporacji.


Robocop 1200 shutter Joko Santoso markadhut .jpg
RoboCop Rouge City. Polacy wskrzeszają legendę

Posłuchaj także:

- Zaostrzenie przepisów i ograniczenie gry przez młodych ludzi do trzech godzin tygodniowo dla przeciętnego gracza wydaje się absurdalne. Bo co to jest? - mówi Łukasz Chmiel. - Władze chińskie jednak traktują przepisy serio i będą mocno je respektować: kontrolować ruch w internecie i weryfikować kontrolę rodzicielską.

Chińscy giganci technologiczni mają pracować z rodzicami i szkołami nad kampanią edukacyjną mającą na celu walkę z uzależnieniem od gier wśród chińskiej młodzieży. - Możliwe, że można będzie znaleźć luki dzięki którym uda się to obejść, ale my żyjemy w świecie internetu. Młodzież ma gry na streamie, zaczynają i kończą dzień z telefonem w ręku, co jednak gdy wypną kabel od internetu, to kto ich sprawdzi? Policja? - zastanawia się Jerzy Bartoszewicz.

Posłuchaj także:

Ograniczenia już odbiły się na chińskiej branży gamingowej. - Chiny to olbrzymi rynek zbytu, na który również zachodni wydawcy ostrzą sobie zęby - dodaje Łukasz Chmiel. - Skoro te ograniczenia będą dotyczyły tylko gier online to szczerze mówiąc można mieć wątpliwość, czy chodzi tylko o walkę z uzależnieniem. Są przecież jeszcze platformy streamingowe, jest telewizja i wiele rzeczy od których młodzi ludzie mogą się uzależniać.

Chiny oprócz uzależnienia od gier wideo zmagają się również z ilością internautów. Niedawno w państwie środka została przekroczona magiczna bariera 1 mld. użytkowników w sieci.


*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Mateusz Kulik 

Data emisji: 16.09.2021

Godzina emisji: 15.35

aw


Czytaj także

E-sport wkracza na igrzyska. Pierwsza wirtualna olimpiada

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 08:40
Pierwsze wirtualne igrzyska olimpijskie w grach wideo ruszają już 13 maja. To decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego - dla świata e-sportu przełomowa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siłownia dla e-sportowców. Gra pod okiem specjalistów

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 12:30
E-sport to dziedzina, która w ostatnim czasie zyskała olbrzymią popularność. Odbywają się również pierwsze wirtualne igrzyska olimpijskie, w ramach których od 13 maja zawodnicy z całego świata rywalizują na symulatorach e- sportowych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej młodych ludzi pragnie zostać zawodowymi graczami.
rozwiń zwiń