Siłownia dla e-sportowców. Gra pod okiem specjalistów

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 12:30
E-sport to dziedzina, która w ostatnim czasie zyskała olbrzymią popularność. Odbywają się również pierwsze wirtualne igrzyska olimpijskie, w ramach których od 13 maja zawodnicy z całego świata rywalizują na symulatorach e- sportowych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej młodych ludzi pragnie zostać zawodowymi graczami.
Gracz w  League of Legends
Gracz w "League of Legends" Foto: Shutterstock/Djordje Novakov

shutterstock Anton27 dziewczyna gracz konsola gaming 1200.jpg
Gaming to sport, nie tylko rozrywka. Najważniejsze turnieje i zawody

W Tokio powstał lokal określany mianem "pierwszej siłowni dla graczy". To obiekt, gdzie można trenować pod okiem zawodowców. - Ma się on wyróżniać tym, że gracze na różnym poziomie umiejętności będą mogli zapłacić za godzinę lub wykupić abonament, żeby szkolić się pod okiem trenerów i graczy profesjonalnych organizacji - mówi Agnieszka Borysiuk z GRY-Online.pl. - Nie jestem przekonana, czy nazywanie tego miejsca siłownią jest trafne. Bardziej pasuje sala treningowa, albo gaming house.


Posłuchaj
03:52 Czwórka/Pierwsze słyszę - e - sport 13.05.2021.mp3. Z Agnieszką Borysiuk rozmawiamy o pierwszej siłowni dla e-sportowców (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Zdaniem ekspertki pomysł z Kraju Kwitnącej Wiśni nie jest niczym nowym. W Warszawie istnieją różnego rodzaju lokale, które gracze mogą wynająć na kilka godzin lub dni i na profesjonalnych stanowiskach pograć w zespole kilku osób.

W tokijskim zamyśle, na wzór standardowych siłowni, wykupiony karnet uprawnia do uczestniczenia w profesjonalnych treningach. - Jest to fajny pomysł dla kogoś, kto nie ma z kim pograć i potrenować, a nie chce grać z przypadkowymi osobami w internecie - tłumaczy specjalistka. - Jest to też okazja, żeby spotkać swoich idoli i przy okazji podszkolić swoje umiejętności. Jest to również szansa na promocję organizacji gamingowych oraz zdobycie dodatkowego źródła finansowania.

Diana Grytsku e-sport gaming gry komputerowe nastolatek 1200.jpg
Studiuj e-sport. Studia pełne gier wideo?

Czytaj także:

E-sportowa siłownia to także miejsce, gdzie można poznać ścieżkę bycia zawodowcem. - Sesje treningowe, dla tych, którzy chcieliby w przyszłości spróbować sił jako profesjonalni gracze, są absolutnie bezcenne. Gdy ktoś z dużym doświadczeniem, na profesjonalnym poziomie e-sportowym będzie w stanie przeanalizować nasze rozgrywki, błędy i omówić je w jasny i klarowny sposób, to dla początkujących graczy jest naprawdę bardzo cenna wiedza - mówi Agnieszka Borysiuk. - Przy okazji organizacje będą mogły dawać szansę utalentowanym graczom i rekrutować ich do swoich teamów.


***

Tytuł audycji: "Pierwsze słyszę"

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 13.05.2021

Godzina emisji: 7.15

aw

Czytaj także

Multiplayer - nie bądź toksycznym graczem

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 12:54
Toksyczność w grach multiplayer istniała od zawsze. Ostatnio jednak to zjawisko zaczęło przybierać na sile, a producenci gier mają problemy z kontrolą takich zachowań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Groznawstwo. Świat gamingu na uczelni

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 12:45
Poznański Uniwersytet Adam Mickiewicza do swego programu wprowadza nowy kierunek: groznawstwo. Zajęcia poprowadzą wykładowcy akademiccy, ale nie zabranie też twórców gier wideo, scenarzystów, autorów fabuł czy testerów gier.
rozwiń zwiń