Rynek pracy w pandemii. Wciąż liczą się kompetencje przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 16:00
Pandemia koronawirusa wywróciła nasz świat do góry nogami. Przez nią zmienił się też rynek pracy. Jakie kompetencje są dziś najbardziej cenione przez pracodawców?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Halfpoint

Okazuje się, że mimo zmieniającego się rynku pracy pracodawcy stawiają na kompetencje pracowników podobne do tych, które cenili przed wybuchem epidemii. 


Posłuchaj
11:08 czwórka czat czwórki 27.09.2021.mp3 Jakie kompetencje i umiejętności liczą się dziś na rynku pracy? (Czat Czwórki/Czwórka)

 


Zakupy internetowe free sklep internetowy shutt-1200.jpg
Świadomy konsument w sieci. O czym musi wiedzieć?

- Dzisiejszy rynek pracy wciąż jest pandemiczny, choć chciałoby się już powiedzieć: postpandemiczny. Jeśli chodzi o umiejętności cenne dla pracodawców, to wciąż są to tzw. kompetencje przyszłości - tu niewiele się zmienia - mówi profesor Magdalena Olczyk z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. - Pracodawcy przede wszystkim cenią sobie umiejętności cyfrowe, czyli krytyczne i odpowiedzialne korzystanie z technologii cyfrowych, tworzenie treści cyfrowych, kompetencje z zakresu cyberprzestrzeni, a także wiedzę związaną z własnością intelektualną - dodaje. 

Czytaj także:

Niezmiennie, od lat, wśród pracowniczych kompetencji królują też przedsiębiorczość, zdolność wykorzystywania szans i pomysłów, przekształcania ich w wartość dla innych osób. - Ważne jest też myślenie krytyczne i kompleksowe rozwiązywanie problemów - mówi gość Piotra Firana. - Cały czas młodzież, która do nas trafia na pierwszy rok studiów, nie ma kompetencji w tym zakresie. Szkoła średnia ich do tego nie przygotowuje. Nasz szkolny system edukacji jest nastawiony na wiedzę, odpytywanie, a nie rozwiązywanie problemów. Tego brakuje maturzystom - podkreśla. 

Dobry pracownik powinien także mieć umiejętność pracy zespołowej. - Umiejętności osiągania kompromisów, bycie elastycznym, otwartym, umiejętność przejęcia odpowiedzialności za efekt wspólnej pracy - wymienia profesor. - W tym świecie niepewności, złożoności, niejednoznaczności ważna jest też adaptacja do nowych warunków, dlatego też stawiam na kompetencje związane z wielokulturowością. Uczymy otwartej postawy, odwoływania się do mądrości grupy - dodaje. 

Posłuchaj także:

Agnieszka Jarosz z ACCA Polska zwraca uwagę na kompetencje cyfrowe, które dziś wysunęły się na pierwszy plan, choć od lat były istotne dla pracodawców. - Podkreślam, że tych kompetencji nie należy się bać, nie należy też się bać związanej z nimi cyfryzacji czy robotyzacji. One nie zabiorą nam pracy - mówi gość Czwórki. - Jeśli będziemy mieć silne umiejętności, mocną wiedzę techniczną popartą dobrym dyplomem, kwalifikacjami zawodowymi, to algorytmy, robotyzacja będą naszym sprzymierzeńcami, a nie zagrożeniem - dodaje. 

chinka flickr 1200.jpg
Jak nauczyć się chińskiego? Systematycznie i cierpliwie

Goście Piotra Firana zwracają uwagę na trudny rynek pracy, z jakim młodzi ludzie mają dziś do czynienia. - Młodzi boją się wchodzić na rynek pracy, oni dziś muszą odnaleźć swoją ścieżkę zawodową - mówi Agnieszka Jarosz. - Warto poszukać sobie mentora, znaleźć osobę starszą wiekiem lub doświadczeniem, która mogłaby posłużyć za wsparcie, wprowadzić nas w zawód, opowiedzieć, jak dany zawód się rozwija - podpowiada. 

Współczesnego rynku pracy nie ma też bez języków obcych. Dziś znajomość języka angielskiego jest na rynku pracy oczywista, ale ceniona jest też znajomość innych języków. To, czego na pewno nie może zabraknąć młodemu pracownikowi na dzisiejszym rynku pracy, to gotowość do nauki. Ta kompetencja może przykryć braki w doświadczeniu. 

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki" 

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Agnieszka Jarosz (ACCA Polska), profesor Magdalena Olczyk (Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej)

Data emisji: 27.09.2021

Godzina emisji: 15.18

pj

Czytaj także

Przebranżowienie. Kolejny skutek pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 17:30
Wystarczył rok, by ludzie, którzy od lat pracowali w jednym zawodzie, musieli zmienić branże i pomyśleć o nowej ścieżce kariery. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rynek pracy w "popandemicznej" przyszłości. Empatia i twarde kompetencje będą się liczyć

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 11:13
Wiele czynników wpływa na rynek pracy i jego zmiany. Pandemia jest tylko jednym z nich. Cały czas rozwijają się nowe technologie. 
rozwiń zwiń