Czy pracodawca może wymagać informacji o szczepieniu?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 19:00
Pandemia podzieliła społeczeństwo na zaszczepionych i na tych, którzy nie mogą, albo nie chcą, z jakichś względów się szczepić. W patowej sytuacji są pracodawcy, bo nie wiedzą, jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom w sytuacji, kiedy nie wszyscy przeszli szczepienie.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com/mother_ana

Wrażliwe dane tylko z inicjatywy pracownika

- Pracodawca nie może wymagać od nas informacji na temat tego, czy jesteśmy zaszczepieni - podkreśla mec. Anna Wiluś-Antoniuk. - W obecnie obowiązującym Kodeksie pracy mamy ściśle określony katalog informacji, których pracodawca może od nas żądać, zarówno przy rekrutacji jak i przy stałym zatrudnieniu. W tym obszarze jest przepis, który stanowi wprost, że dane wrażliwe dotyczące zdrowia pracodawca może przetwarzać tylko wtedy, gdy zostaną mu one udzielone z inicjatywy pracownika.

Posłuchaj
09:11 CZWÓRKA Czat Czwórki - szczepienia 11.10.2021.mp3 Paszport covidowy działa na granicy, a w zakładzie pracy? (Czat Czwórki/Czwórka)

Uważaj, o co pytasz w pokoju socjalnym

Temat jest delikatny - często nawet wśród znajomych nie zadaje się pytania o to, kto przyjął szczepionkę. Czy takie rozmowy można prowadzić w miejscu pracy? - W relacji pracowniczej, względem siebie nawzajem, Kodeks pracy nie przewiduje żadnych regulacji, podobnie zresztą jak RODO - wyjaśnia prawniczka. - Natomiast upublicznienie takich informacji, na przykład w internecie, może mieć skutki cywilno-prawne, bo upowszechniając dane o kimś, wkraczamy w sferę jego dóbr osobistych. 

Sprawdź także:

Podwójne ryzyko

Pracodawca, który zdecyduje się zadać takie pytanie swoim podwładnym, ryzykuje podwójnie - w obszarze danych osobowych i w obszarze prawno-pracowniczym. - Za naruszenie praw pracowniczych w pierwszej kolejności należy się mandat od Państwowej Inspekcji Pracy, natomiast z drugiej strony donos do Urzędu Danych Osobowych może skutkować nawet kontrolą, która również może zakończyć się sankcją pieniężną - podsumowuje mec. Anna Wiluś-Antoniuk.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Anna Wiluś-Antoniuk (radca prawny, grupa LeasingTeam)

Data emisji: 11.10.2021

Godzina emisji: 15.20

kul

Czytaj także

Prof. Tomasiewicz: ozdrowieńcy również powinni się szczepić

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 21:30
- Zdarzają się niezaszczepieni ozdrowieńcy, którzy zachorowali drugi raz na COVID-19. W skali kraju to kilkanaście tysięcy osób w ciągu całej pandemii. To pokazuje, że ozdrowieńcy również powinni się szczepić - zaapelował szef Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie prof. Krzysztof Tomasiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczepionki skutecznie pomagają w walce z COVID-19. MZ: tylko 0,1 proc. w pełni zaszczepionych zostało zakażonych

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 16:30
Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, zaledwie 0,1 proc. osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych. Wśród wszystkich zgonów osób z koronawirusem 1,9 proc. stanowiły osoby zaszczepione, zgony nie były związane ze szczepieniem.
rozwiń zwiń