Polskie Radio
Section05
sars-cov-2

Lekarze walczyli o życie jej i dziecka. Ciężarna kobieta z COVID-19 przetransportowana do szpitala w Łodzi

- Ciężarna pacjentka, która na początku kwietnia w bardzo ciężkim stanie, chora na COVID-19, trafiła do szpitala w Lublinie, czuje się już lepiej, a jej ciąża się rozwija - poinformowali specjaliści ze szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lublin Łódź ciąża COVID-19 pandemia koronawirus sars-cov-2 pogotowie ratunkowe transport zdrowie

"Brazylijska mutacja COVID-19 bardziej odporna na szczepionkę". Eksperci ostrzegają

Francuscy lekarze są zaniepokojeni brazylijskim wariantem koronawirusa. Medycy apelują o wzmocnienie kontroli wobec pasażerów przylatujących z Ameryki Południowej. Eksperci ostrzegają, że brazylijska mutacja jest bardziej zaraźliwa i odporna na szczepionkę niż poprzednie formy wirusa Sars-Cov-2.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja COVID-19 sars-cov-2 Brazylia Unia Europejska szczepionka

"Wprowadzają trochę zamieszania". Wiceminister zdrowia o testach na SARS-CoV-2 z marketu

- Te testy pokazują, czy mamy przeciwciała, czy przechorowaliśmy ewentualnie koronawirusa. Ale nie pokazują, czy te miano przeciwciał jest na tyle wysokie, że zabezpieczy nas przed możliwym zachorowaniem - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Na antenie TVP1 wiceminister zdrowia wskazał na wątpliwości wokół działania produktu, oceniając, że "wprowadza on trochę zamieszania".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Waldemar Kraska Koronawirus w Polsce zdrowie COVID-19 sars-cov-2

Ekspert: wirus SARS-CoV-2 ewoluuje i czyni szczepionki mniej skutecznymi, trzeba zatrzymać jego rozprzestrzenianie

Nowe badanie tzw. brytyjskich i południowoafrykańskich wariantów wirusa SARS-CoV-2 sugeruje, że obecne szczepionki i niektóre przeciwciała monoklonalne mogą być mniej skuteczne w neutralizowaniu tych wariantów, a ponowne zakażenia - bardziej prawdopodobne - informuje "Nature".
Zobacz więcej na temat:  zdrowie koronawirus COVID-19 sars-cov-2 pandemia ŚWIAT NAUKA społeczeństwo

Ilu nauczycieli zarejestrowało się już na szczepienia? Znamy najnowsze dane

268 tys. nauczycieli pracujących stacjonarnie, m.in. nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, szkół specjalnych i przedszkoli, jest zarejestrowanych na szczepienia przeciw COVID-19, które ruszą w piątek. Od poniedziałku ruszy rejestracja pozostałych nauczycieli oraz wykładowców akademickich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja szczepienia nauczyciel epidemia COVID-19 sars-cov-2 Koronawirus w Polsce Przemysław Czarnek Michał Dworczyk Marzena Machałek

Wiceminister zdrowia: w wielu krajach brytyjska mutacja wypiera starszą wersję SARS-CoV-2

- W wielu krajach brytyjska mutacja wypiera starszą wersję koronawirusa. Zakażalność tego wirusa jest większa - poinformował na antenie Polskiego Radia 24 Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia i dodał, że jedyną nadzieją na ograniczenie pandemii jest szybkie wyszczepienie społeczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mirosław Skowron Waldemar Kraska Polskie Radio 24 polityka szczepienia epidemia Koronawirus w Polsce sars-cov-2 szczepionka

WYWIAD Wielka Brytania: szczepionka oksfordzka zapobiega zakażaniu, opóźnienie drugiej dawki bezpieczne

- Ekscytująca wiadomość - tak brytyjski minister zdrowia komentuje wyniki badań nad skutecznością szczepionki oksfordzkiej. Pokazują one, że pomysł Brytyjczyków, by opóźnić drugą dawkę o trzy miesiące, tak by najpierw podać pierwszą jak największej liczbie ludzi, jest bezpieczny.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zdrowie epidemia szczepionka COVID-19 sars-cov-2 szczepienia Wielka Brytania ŚWIAT

Polska szczepionka przeciw COVID-19. Pracują nad nią naukowcy z Politechniki Warszawskiej

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad polską szczepionką przeciw COVID-19. Preparat może zostać wkrótce przetestowany na zwierzętach. Teraz naukowcy szukają partnera - firmy farmaceutycznej - który pomoże w kolejnym kroku, czyli w badaniach na ludziach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo szczepionka Koronawirus w Polsce epidemia COVID-19 sars-cov-2 Politechnika Warszawska

WYWIAD Polska szczepionka przeciw COVID-19. Prof. Mackiewicz: chroni i zarazem leczy

Zespół prof. Andrzeja Mackiewicza z Poznania pracuje nad szczepionką przeciw COVID-19, która zdrowym osobom miałaby zapewnić odporność, a już zakażonym - zastąpić terapię. - Nasza szczepionka działa podobnie do samego wirusa po to, by go zniszczyć w organizmie - mówi naukowiec w rozmowie z PAP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie epidemia szczepionka COVID-19 sars-cov-2 Koronawirus w Polsce

"Na rynku pozostaną dwaj pracodawcy". Marek Król o pojawiającej się w USA tezie nt. lockdownu

- Lockdowny mogą doprowadzić do tego, że zniknie klasa średnia i MŚP - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marek Król, publicysta tygodnika "Sieci", nawiązując do przewijającej się w amerykańskich mediach hipotezy dotyczącej gospodarczych skutków pandemii.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Gromadzki Polskie Radio 24 ŚWIAT Marek Król Unia Europejska szczepionka sars-cov-2 koronawirus pandemia