Polskie Radio
Section05
szczepienia - raport

IV dawka szczepionki na COVID-19. Minister Niedzielski mówił o nowych zaleceniach

Obecnie IV dawka szczepionki na koronawirusa przysługuje seniorom, a także osobom o upośledzonej odporności. Pojawiają się jednak nieoficjalne informacje, że zostanie ona zalecona całej populacji - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus COVID-19 Ministerstwo Zdrowia Adam Niedzielski zdrowie społeczeństwo POLSKA szczepienia szczepionka szczepienia - raport

Trwają zapisy na dawkę przypominającą. Sprawdź, ile osób się zaszczepiło

W Polsce w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest ponad 21,67 milionów osób, dawkę przypominającą przyjęło ponad 9,7 milionów. W piątek ruszyło wystawianie skierowań na dawkę przypominającą dla nastolatków w wieku 12-15 lat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce szczepienia szczepionka szczepienia - raport zdrowie społeczeństwo pandemia Ministerstwo Zdrowia

Coraz bliżej wygaszenia pandemii? Prof. Gielerak tłumaczy

- Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia przebiegu podobnych epidemii można mieć nadzieję, że jesteśmy na etapie wygaszania tej epidemii, tzn. patogen zmierza w kierunku większej zakaźności i mniejszej zjadliwości - ocenił na antenie TVP Info profesor Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce społeczeństwo szczepienia - raport

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19. Decyduje się na to coraz więcej państw

Od lutego Austria ma stać się pierwszym europejskim krajem, który wprowadzi obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla wszystkich obywateli (powyżej 14. roku życia). We Włoszech zaszczepić się musi każdy powyżej 50 lat. Osoby powyżej 60. roku życia muszą zdecydować się na to samo w Grecji, a od marca (o ile nie nastąpi zapowiadana zmiana przepisów) w Czechach. Za to w Niemczech trwa gorąca debata dotycząca obowiązkowego przyjęcia preparatu przeciw koronawirusowi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa szczepienia - raport szczepionka COVID-19 koronawirus

"Nadal należy się szczepić". Prof. Trzonkowski o walce z COVID-19

Coraz to nowe warianty COVID-19 stanowią nie lada wyzwanie dla lekarzy i naukowców, ponieważ są one jeszcze bardziej zakaźne niż te wcześniejsze. - Szczepionka jest najbardziej bezpiecznym sposobem przejścia przez pandemię. Zaszczepmy się nie tylko dla siebie, ale także dla ludzi dookoła nas. Ta szczepionka potrafi uratować nasze życie, ale też ludzi chorych - mówi w Programie Polskiego Radia prof. Piotr Trzonkowski.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski koronawirus Koronawirus w Polsce szczepienia - raport

Omikron zagraża dzieciom. Prof. Banach: ten wariant nie dotyczy już głównie starszych osób

- Omikron jest tym wariantem, który, niestety, nie dotyczy już w większości osób starszych. Średnia wieku osób, które chorują, to nie 59 lat, jak to było w przypadku delty, ale 36 lat -  powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Podkreślił, że chorują także dzieci, przed czym może uchronić je zaszczepienie.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus pandemia COVID-19 szczepienia POLSKA szczepienia - raport społeczeństwo dzieci rodzina Katarzyna Gójska

Omikron w Polsce. Ekspert nie wyklucza nawet 100 tys. przypadków koronawirusa dziennie

Jak powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego z Łodzi, niewykluczone jest, że wysoce zaraźliwy wariant omikron doprowadzi w Polsce do 100 tys. nowych zakażeń dziennie. - To może spowodować bardzo duży problem dla polskiego systemu ochrony zdrowia - ocenił. 
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus pandemia COVID-19 szczepienia POLSKA szczepienia - raport społeczeństwo

Kiedy ruszą szczepienia trzecią dawką preparatu Johnson&Johnson? Prof. Marczyńska wyjaśnia

- Dodatkowa dawka preparatu Johnson&Johnson będzie możliwa do podawania w Polsce - powiedziała prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej przy premierze, przyznając, że "rekomendacja w tej sprawie to formalność". W przypadku preparatu tej firmy możliwe jest wykonanie dodatkowego zastrzyku dwa miesiące po pierwszym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA POLSKA społeczeństwo Koronawirus w Polsce COVID-19 szczepienia szczepionka szczepienia - raport