Polskie Radio
Section05
szczepienia - raport

Szczepienia przeciw COVID-19 dla osób przewlekle chorych

15 marca ruszą szczepienia przeciw COVID-19 dla osób przewlekle chorych. - Są osoby z grupy 1B, m.in. osoby z ciężkim przebiegiem COVID-19, osoby dializowane, osoby z chorobą nowotworową czy po przeszczepie komórek, tkanek i narządów - mówił Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.   
Zobacz więcej na temat:  zdrowie koronawirus COVID-19 Koronawirus w Polsce szczepionka szczepienia - raport Małgorzata Głogowska

COVID-19. Z czego składa się szczepionka?

Najważniejszym składnikiem każdej szczepionki są antygeny (określane również substancją czynną), które pobudzają układ odpornościowy do wytwarzania przeciwciał oraz innych jego elementów, które uczestniczą w zwalczaniu choroby. Antygenami są całe wirusy, bakterie lub ich produkty (toksyny, polisacharydy, białka).
Zobacz więcej na temat:  zdrowie koronawirus COVID-19 Koronawirus w Polsce szczepionka szczepienia - raport Małgorzata Głogowska

HARMONOGRAM SZCZEPIEŃ Kiedy szczepione będą kolejne grupy? Poznaj harmonogram na najbliższe tygodnie

Minister Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień, na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawił harmonogram szczepień na najbliższe tygodnie. Kluczowe daty to 7, 15 i 22 marca.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo szczepienia szczepionka pandemia COVID-19 Koronawirus w Polsce Michał Dworczyk szczepienia - raport

PORADNIK Szczepionki przeciw COVID-19. Czym się różnią? Zobacz nasz poradnik

Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna oraz Astra-Zeneca Polska otrzymuje w ramach kontraktów zawartych przez Komisję Europejską. Nasz kraj ma zakontraktowane ok. 100 mln dawek preparatu do końca roku. Czym się jednak charakteryzują szczepionki poszczególnych firm? Jakie są różnice?
Zobacz więcej na temat:  Poradnik - koronawirus koronawirus wirus pandemia epidemia COVID-19 szczepionka szczepienia zdrowie infografika szczepienia - raport ŚWIAT

Koronawirus. Czy po drugiej dawce szczepionki NOP jest silniejszy?

NOP to Niepożądany Odczyn Poszczepienny, czyli przypadłość, jaka może przydarzyć się osobom zaszczepionym. Niekoniecznie przeciwko COVID-19. Ale to właśnie te szczepienia ostatnio są pod baczną obserwacją pacjentów. Czy to prawda, że NOP po podaniu drugiej dawki szczepionki jest silniejszy niż po pierwszej?
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce Małgorzata Głogowska szczepienia szczepienia - raport

Co ze szczepieniami sportowców? Ministerstwo Sportu wyjaśnia

Narodowy Program Szczepień w pierwszej kolejności obejmuje najsłabszych we wspólnocie, seniorów i osoby najbardziej narażone na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 oraz te, które znalazły się bezpośrednio na froncie walki z pandemią, czyli przede wszystkim lekarzy i personel medyczny, a następnie służby mundurowe itd.
Zobacz więcej na temat:  SPORT ministerstwo sportu szczepienia szczepienia - raport koronawirus Koronawirus w Polsce

COVID-19. Jak zgłosić chęć szczepienia, jeśli nie mamy dostępu do internetu?

Każda osoba - bez względu na wiek - ma możliwość zgłoszenia się do szczepienia. Po wypełnieniu specjalnego formularza osoby te dostaną e-mail z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie, gdy ruszy rejestracja dla grupy wiekowej lub zawodowej odpowiedniej dla tej osoby. Wówczas taki pacjent będzie mógł zarejestrować się na konkretny termin. Co w sytuacji, kiedy nie mamy dostępu do internetu i nie możemy wypełnić formularza? 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie koronawirus COVID-19 Koronawirus w Polsce szczepionka szczepienia - raport leki

Szczepienia przeciw COVID-19. "Zawsze powinniśmy chronić najsłabszych"

W ostatnich tygodniach przez wszystkie przypadki odmieniamy słowo "szczepionka". Ruszyły bowiem masowe szczepienia osób starszych i planowane jest włączanie kolejnych grup. - Mamy zakontraktowanych 85 milionów szczepień. Należy to podzielić na pół, aczkolwiek niektóre szczepionki będą jednodawkowe. Możemy zatem powiedzieć, że mamy zakontraktowanych około 50 milionów szczepionek dla Polaków - mówi w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg szczepienia - raport szczepienia Waldemar Kraska koronawirus Koronawirus w Polsce

Czym różnią się testy na obecność koronawirusa. Który wybrać?

Jaki test na obecność koronawirusa wybrać? Będący badaniem genetycznym, antygenowy, czy może polegający na badaniu krwi na obecność przeciwciał. Za 50, 70, 150, a może za 700 złotych. Czy wyższa cena oznacza lepszą jakość albo wyższą wiarygodność? Okazuje się, że to, jakim testem powinniśmy się zbadać, zależy od tego, jaką informację chcemy uzyskać.
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 Koronawirus w Polsce koronawirus testy Małgorzata Głogowska szczepienia - raport