Uczelnie sportowe w pandemii. Na co mogą liczyć studenci?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 21:40
- Ze względu na specyfikę uczelni, w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie studenci mogą ćwiczyć wszystkie dyscypliny, także te kontaktowe. Nie prowadzimy takich zajęć online - mówi nauczyciel i dydaktyk Joanna Piotrowska. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Drazen Zigic

Każdy miesiąc bez aktywności fizycznej dla uczniów i studentów szkół sportowych to marnowanie ich potencjału Joanna Piotrowska

Jednocześnie każda Akademia Wychowania Fizycznego ma specjalne procedury związane z pandemią koronawirusa. - Najlepiej zapoznać się z nimi już teraz, na początku roku akademickiego - radzi rozmówczyni Piotra Galusa. - To między innymi dystans, który obowiązuje w salach zajęciowych, a podczas zajęć na treningach są specjalne miejsca, gdzie można zdezynfekować ręce. 

Posłuchaj
11:37 [CZWORKA]4 bieg 2 październik 2020 pandemia wf.mp3 COVID-19 a lekcje wychowania fizycznego (4 Bieg/Czwórka) 

Zobacz także
shutterstock zumba 1200.jpg
"Wyzumbuj" stres. Nauka tańca na czas pandemii

Nieco inaczej sytuacja wygląda na lekcjach wychowania fizycznego w szkołach. - Dystans jest najważniejszy, choć trudno go zachować na sali gimnastycznej. Przez to do końca nie możemy realizować podstawy programowej - przyznaje Joanna Piotrowska. - Odpadły nam zajęcia z gier zespołowych. Nie gramy w koszykówkę, w piłkę nożną, w unihokeja. Ale wchodzimy w inne dyscypliny i zaczynamy dbać o ogólny rozwój młodzieży - dodaje.

Sprawdź także:

Gość Czwórki opowiada także, jak pandemia i nauka zdalna wpłynęły na kondycję fizyczną uczniów. - Na początku entuzjastycznie podchodzili do wszelkich aplikacji do ćwiczeń. Korzystali z nich i nawet mnie czasami je podsyłali - wspomina. - W nowym roku, kiedy powrót do szkół okazał się możliwy, część z moich podopiecznych nie mogła doczekać się lekcji WF, ale większość rozleniwiła się od siedzenia w domu - mówi.

Dlatego zdaniem Joanny Piotrowskiej jest tak ważne, żeby teraz wszystkim uczniom stworzyć możliwość powrotu do aktywności ruchowej. - Jeśli nie w grach kontaktowych, to za pomocą ćwiczeń, które poprawią im motorykę, wpłyną na ruchomość stawów i wzmocnią ich sylwetkę - podsumowuje. 

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Joanna Piotrowska (nauczyciel wychowania fizycznego w szkole średniej, pracownik dydaktyczny na AWF Warszawa, propagatorka nordic walking)

Data emisji: 02.10.2020

Godzina emisji: 16.16

kul

Czytaj także

Pilates. Zrób sobie balet w domu

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 12:00
- Pilates nie tylko działa na nasze ciało, ale także uczy właściwego oddechu, który potrafi "wyciszyć" niepokój. Można go ćwiczyć w domu, więc doskonałe nadaje się na czas kwarantanny - przekonuje intruktorka Anna Podsiedlik-Ciebiera. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kasia Dziurska o formie "last minute": obróci się przeciwko nam

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 19:00
- Nie jestem zwolenniczką szybkiego odchudzania. Taka nagła metamorfoza prawdopodobnie i tak obróci się przeciwko nam - przekonuje trenerka Kasia Dziurska.   
rozwiń zwiń