Freelancer. Jak zacząć nowe zawodowe życie?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 17:51
- Pandemia - paradoksalnie - ułatwiła wielu freelancerom życie. Dzięki temu, że praca zdalna stała się codziennością ludzie odkryli, że mogą pracować równie dobrze dla klienta z Krakowa jak i dla klienta z Londynu, bez konieczności przemieszczania się - wyliczał bloger Michał Barczak. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mirjana Zidar

straming online internet oglądanie praca 1200.jpg
Praca w czasie pandemii. "To dobry czas dla freelancerów"

Nawet co czwarty Polak odczuwa wypalenie zawodowe - wskazują wyniki badań, przygotowanych przez fundację Slowlajf. Jak się okazuje, coraz więcej naszych rodaków nie odczuwa satysfakcji z wykonywanej pracy. Jak podkreślają goście Czwórki, przez to z roku na rok coraz bardziej rozpowszechniony jest freelancing, czyli styl zarabiania, w którym sami jesteśmy swoimi szefami i decydujemy o godzinach i formie pracy. 

Posłuchaj
16:52 Czat Czwórki 03.02.2021 freelancer.mp3 Jak zacząć karierę jako freelancer i kiedy jest na to dobry moment? (Czat Czwórki) 

- Bycie wolnym strzelcem daje mnóstwo wspaniałych możliwości: można podróżować po całym świecie. To ciągła zmienność w życiu i dostosowywanie się do sytuacji. Ale to jest własnie ekscytujące - wyliczał Michał Barczak, który po kilkuletniej karierze w korporacji postanowił zacząć pracować na własny rachunek. - Po prostu zacząłem mieć świadomość, ile pieniędzy generuję dla tamtej firmy - tłumaczył powody tej decyzji. Dziś wraz z innymi freelancerami pracuje w teamie i jest z tego zadowolony.

maseczka 1200.jpg
Czego najbardziej boimy się podczas pandemii? "Jutra"

Czytaj także:

Jak podkreślał jednak gość Czwórki, start w "życie na swoim" wcale nie jest łatwy. - Podstawowym problemem większości freelancerów jest nieumiejętność pozyskania nowych klientów. Ludzie ci są świetni w swoich branżach, ale z tej właśnie przyczyny większość z nich "dorabia" zamiast naprawdę "zarabiać" - tłumaczył Michał Barczak. 

Czytaj także:


nastolatka młodzież smutek depresja 1200.jpg
Młodzi w kryzysie. Co czeka ich po pandemii?

Zdaniem Tomasza Rudnika, który wcześniej zajmował się headhuntingiem, freelancing ma wiele poziomów. - Oczywiście mogą to być pojedyncze osoby, zajmujące się na przykład copywritingiem, ale można także pracować jako międzynarodowy konsultant dla klientów na poziomie menagerskim - wyliczał gość Czwórki. - Najważniejszym pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć jest "po co ja to robię?". Jeśli pracujemy wyłącznie dla pieniędzy, przestaniemy to robić wraz z nadejściem pierwszego kryzysu. Jeśli z pasji - kryzysy na rynku nie będą nam straszne - podkreślał ekspert. 

Czytaj także:

Jak tłumaczył, warto jednak swoją karierę zawodową zaczynać od pracy dla kogoś innego, dużej firmy, zdobyć umiejętności i doświadczenie w branży, a dopiero potem walczyć o karierę i własnych klientów. - Tu liczą się dwie rzeczy: pierwsza to wartość, którą ktoś będzie chciał od nas kupić, czyli wiedza. Bez tego nie rozpoczniemy biznesu. Druga to umiejętność sprzedawania samego siebie i pokazywania się od jak najlepszej strony - wyliczał ekspert.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Michał Barczak (autor bloga Geekwork.pl), Tomasz Rudnik (Akademia Rekrutacji, freelancer, headhunter) 

Data emisji: 03.02.2021

Godzina emisji: 15.13

kd

Czytaj także

Jak chronić dane w sieci? "Przestępcy wiedzą o tobie wszystko"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 20:16
Wakacje to czas rozprężenia, podczas którego nie zawsze pamiętamy, by właściwie chronić nasze dane. To wykorzystują przestępcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karty z Pokémonami - kiedyś moda, dziś sposób na zdobycie fortuny?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 19:55
Na karty z Pokémonami z sentymentem patrzą dziś osoby, urodzone na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego stulecia. Niektórzy w tych pamiątkach widzą także niezłą inwestycję, bo unikatowe okazy warte są dziś nawet kilka tysięcy złotych. 
rozwiń zwiń