Rzuć palenie - dla zdrowia i dla portfela

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 19:40
Przedstawiciele Naczelnej Izby Lekarskiej podkreślają, że problem palenia nadal jest ogromny i że coraz więcej młodych ludzi sięga po papierosy. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Gorynvd

Komunikat, że palenie szkodzi, już się osłuchał i nie robi większego wrażenia. Potrzebujemy nowatorskich kampanii edukacyjnych odwołujący się do doświadczeń młodego człowieka dr Magdalena Cedzyńska

O tym, że palenie szkodzi, wszyscy już wiedzą 

 - Szczególnym "wzięciem" wśród młodych cieszy się tytoń podgrzewany, bardzo gadżeciarski produkt. Ale i tradycyjne papierosy mają swoich zwolenników - mówi dr Magdalena Cedzyńska. - Kampanie społeczne, pogadanki w szkołach, czy wreszcie podwyżki cen wyrobów tytoniowych niestety nie robią na palaczach większego wrażenia.

Posłuchaj
10:14 CZWÓRKA Czat Czwórki - palenie 18.10.2021.mp3 Jak rzucić palenie papierosów? (Czat Czwórki/Czwórka)

Niektórzy lekarze zachęcają, żeby tradycyjny tytoń zastąpić np. e-papierosami. To tzw. "harm reduction", czyli redukcja szkód która ma sens tylko w przypadku nałogowych palaczy z długim stażem, a nie dla młodzieży dr Magdalena Cedzyńska

Co skutecznie zniechęci palacza?

Czy podobnie będzie z planowanym na przyszły rok wzrostem akcyzy na papierosy? - Światowa Organizacja Zdrowia mówi, że jeśli podniesie się cenę papierosów o 10 proc., to w krajach rozwiniętych, czyli  m.in. w Polsce, o 4 proc. można zmniejszyć częstość palenia w populacji - wyjaśnia gość Czwórki. - W naszym przypadku planowany wzrost cen tradycyjnych papierosów sprawi, że za paczkę zapłacimy o 30 gr. więcej. Myślę, że w czasie inflacji nałogowców to nie zdopinguje do rzucenia palenia.

Posłuchaj także:

W papierosach elektronicznych i w tytoniu podgrzewanym co prawda nie dochodzi do procesu spalania, ale w trakcie podgrzewania też powstają szkodliwe związki, groźne dla układu oddechowego i układu krążenia dr Magdalena Cedzyńska

Wyższa cena, mniej chętnych?

Nieco więcej zapłacą ci, którzy korzystają z tzw. "nowatorskich wyrobów tytoniowych”. Tutaj podwyżka może być bardziej odczuwalna. - Wprowadzenie podatku cukrowego pokazało, że takie podwyżki mają sens - przekonuje rozmówczyni Piotra Firana. - Zmniejszyła się konsumpcja napojów słodzonych i to o 20 proc. w stosunku do analogicznego okresu w poprzednich latach. Mam nadzieję, że i z papierosami pójdzie to w podobną stronę.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: dr Magdalena Cedzyńska (Narodowy Instytut Onkologii)

Data emisji: 18.10.2021

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Zakaz palenia na balkonie. Zamach na wolność czy działanie w imię dobra ogółu?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 17:30
Wolnoć Tomku w swoim domku. A co z balkonem? W Warszawie trwa zbieranie opinii na temat wprowadzenia zakazu palenia papierosów na balkonach. Na Litwie zakaz wprowadzono w styczniu. Czy uda się to także w Polsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pandemia a nasze zdrowie. Czy korzystamy z lekcji, którą daje nam koronawirus

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 16:50
Koronawirus przysłonił inne kwestie związane ze zdrowiem. Tymczasem w pandemii nadal towarzyszą nam choroby przewlekłe, kontuzje i zwykłe infekcje. Jak dajemy sobie z tym radę?
rozwiń zwiń