Sukces pianisty. Termoforki, joga i sztuka - warto wesprzeć nimi talent i pracę

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 20:20
Zakończył się XVIII Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Jego niekwestionowanym zwycięzcą został reprezentujący Kanadę Bruce (Xiaoyu) Liu. Obok ciężkiej i wytężonej pracy pianistów, ich sukces zależy również od innych osób. Stroiciel fortepianów jest jedną z nich.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Tithi Luadthong
PR_Konkurs Chopinowski_1200x660_1.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny >>>

Każdy pianista przed wejściem na konkursową scenę ma chwilę na rozgrzewkę przy fortepianie. Niektórzy z nich chętnie korzystają też z małych termoforków, by rozgrzać dłonie. Koncerty grają na instrumencie, który sami wybrali. Wybór wcale nie był prosty, a mieli na niego zaledwie 15 minut.


Posłuchaj
04:35 czwórka czat czwórki 19.10.2021 konkurs.mp3 Co pomaga pianistom? Co wpływa na ich sukces? (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Okazuje się, że części składowych sukcesu pianisty jest mnóstwo. Po pierwsze to dobrze przygotowany instrument. - Instrument musi być perfekcyjnie nastrojony - nawet było to słychać w III etapie Konkursu Chopinowskiego, podczas koncertu jednego z uczestników jeden z dźwięków nie był najczystszy - mówi Wojciech Kuleczka, stroiciel. Oczywiście, nawet jeśli jurorzy to wychwycili, to nie wpływało to na ich ocenę wykonania.

Zadaniem stroiciela jest sprawić, by trzy struny w obrębie jednego klawisza idealnie ze sobą współgrały. - Nawet minimalna różnica między jedną a drugą struną sprawia, że ten dźwięk zaczyna brzmieć inaczej – mówi Wojciech Kuleczka.

Więcej relacji z XVIII Konkursu Chopinowskiego znajdziesz na wszystkich antenach Polskiego Radia >>>

Pierwszy dźwięk, od którego należy rozpocząć strojenie fortepianu, kiedyś wyznaczano przy pomocy kamertonu, dziś jest to zazwyczaj tuner elektroniczny.

- Zaczynamy tak jak budowę domu. Kładziemy kamień węgielny, czyli pierwszy dźwięk, który wyznacza daną miarę. Od niego budujemy oktawę niżej i konstruujemy fundamenty budowli – wyjaśnia rozmówca Oliwii Krettek.

Stroiciel pracuje w całkowitej ciszy, przez kilka, a nawet kilkanaście godzin. Jego praca musi być wykonana na czas, bo często to od niego zależy, czy dany koncert się odbędzie czy nie.

Natalia Kukulska PR1 1200
Zaśpiewać Chopina. Natalia Kukulska o płycie "Czułe struny"

Uczestnicy prestiżowych konkursów, jak Konkurs Chopinowski, na fortepianie grają od najmłodszych lat. Jednak, żeby być dobrym pianistą, nie wystarczy tylko ćwiczyć.

- Pianista powinien słuchać dużo utworów, różnych wykonań, różnych pianistów i szukać własnego stylu, własnego gustu muzycznego, wrażliwości - podkreśla pianistka. - Gra na fortepianie to również studiowanie nut. Rozmyślanie o tej muzyce. To nie jest jak w sporcie, że im więcej przebiegniemy czy przejedziemy na rowerze, tym lepiej - tu jest trochę inaczej – dodaje inny muzyk.

Jednak pianiści też muszą dbać o formę. Gra na fortepianie przez kilka godzin to duże obciążenie dla kręgosłupa. Z tego względu polecana jest im joga, pływanie i spacery.
- Naprężenie ciała często bywa powodem sztywności, a ta często nakłada się na przepływ muzyki. Napięcie fizyczne wszystko blokuje i nie ma wtedy przepływu dobrej energii - mówi pianistka.

fortepian 1200.jpg
Konkurs Chopinowski od kulis. Rozmowy z artystami

W tej pracy warto zachować work-life balance. Nie warto zapominać też o psychice, tu relaks można odnaleźć w spacerach, sztuce, naturze czy innych koncertach.

Marcin Gmys, dyrektor Radia Chopin, podkreśla, że o ostatecznym sukcesie pianisty decyduje rzecz najbardziej niesprawiedliwa na świecie, czyli talent. - Jednak musi on być wsparty wielką pracą, jak mówił Ignacy Jan Paderewski. To był pianista, który miał wielki talent, ale nie był cudownym dzieckiem, nie był uważany za geniusza w młodości. On połączył swój talent z pracą – podkreśla.

sponsorzy_artykul.png 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 19.10.2021

Godzina emisji: 15.15

pj/aw

Czytaj także

Chirurg z diapazonem. Jak wygląda praca stroiciela fortepianu?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 15:30
Do 23 października trwać będzie XVIII Konkurs Chopinowski. Do Warszawy przyjechali utalentowani muzycy z całego świata. Do drugiego etapu przesłuchań zakwalifikowało się 45 pianistów - w tym dziewięciu Polaków. Ich zadaniem jest zagrać jak najlepiej, a dobrze nastrojony fortepian to ich największy sprzymierzeniec. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fortepian nie jest większy od pianina, on jest dłuższy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 15:08
Od 2 do 23 października trwa XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. W pierwszym etapie swe koncerty zagrało 87 pianistów, w trzecim zostało ich 23, w tym szóstka Polaków. Każdy z muzyków gra swe interpretacje utworów Chopina na fortepianie, instrumencie, który powstał na drodze wielu zmian.
rozwiń zwiń