Wypalenie zawodowe - od 2022 roku nową jednostką chorobową. Co o nim wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 19:45
Najnowsze badania dotyczące rynku pracy, wykazują, że około 65 procent aktywnych zawodowo Polaków skarży się na symptomy wypalenia zawodowego. Większość z nich to ludzie młodzi w wieku 18-22 lat. Zgodnie z nowymi regulacjami, od 1 stycznia 2022 roku pracownicy będą mogli pójść na L4 z tego tytułu.
Wypalenie zawodowe dopada coraz młodszych ludzi
Wypalenie zawodowe dopada coraz młodszych ludziFoto: shutterstock/Mercigod

Badanie zostało przeprowadzone przez UceResearch i Syno Poland dla platformy ePsycholodzy.pl. Wzięło w nim udział 1037 dorosłych Polaków. Próba była reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości, wykształcenia i regionu. - Wyniki pokazują, że jest to duży problem społeczny. Pracujemy coraz dłużej i ciężej, rosną wymagania co do naszej pracy - mówi Michał Murgrabia, prezes zarządu platformy ePsycholodzy.pl.  


Posłuchaj
18:11 CZWORKA/czat czwórki - wypalenie zawodowe 30.11.2021.mp3 O wypaleniu zawodowym rozmawiamy ze specjalistami z ePsycholodzy.pl (Czat Czwórki/Czwórka)

 

- Wypalenie zawodowe to przeciążenie ciała i umysłu polegające na pojawieniu się pewnych objawów psychosomatycznych - mówi gość audycji. - Tu mogą w grę wchodzić różne czynniki, takie jak nieodpowiedni styl życia, brak balansu pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, wybór pracy w której nie do końca czujemy, że się sprawdzamy, albo nie czerpiemy z niej satysfakcji. Myślę także, że zmiany związane z pandemią nie były bez wpływu na to zjawisko.

Jak podkreśla specjalista, na rozwój objawów wypalenia może mieć również wpływ trudne i toksyczne środowisko pracy. Zbyt wysokie i nierealne do zrealizowania cele stawiane pracownikom, kultura organizacji oraz system motywacyjny i wynagrodzeń. Jak wynika ze wspomnianego raportu 26 procent mężczyzn i ponad 16 procent kobiet pracuje co najmniej 9 godzin dziennie. - Jesteśmy narodem dość zapracowanym i to może mieć również wpływ na wypalenie zawodowe - mówi Michał Pajdak, również z ePsycholodzy.pl. - Pytanie, czy pracodawcy robią wystarczająco dużo, żeby temu przeciwdziałać. Pracując z domu, często gubimy tzw. work life balance i czasami mamy poczucie, że cały czas jesteśmy w pracy.

Czytaj także:


praca w domu telefon laptop niezadowolenie złość znęczenie shutter 1200 gpointstudio.jpg
Kontakt z pracownikiem po godzinach pracy karany? Tak jest w Portugalii

Paradoksalnie młodzi ludzie są bardziej podatni na zjawisko wypalenia zawodowego. - Żyjemy coraz szybciej, pracodawcy nakładają na pracowników, nierealne do zrealizowania cele. Młodzi mają przekonanie, że muszą być najlepsi we wszystkim, a to nie pomaga w osiągnięciu dobrej higieny pracy - tłumaczy Michał Murgrabia. - Do tego dochodzi niezdrowy styl życia, brak odpoczynku, brak umiejętności radzenia sobie z emocjami i pojawiającymi się przeszkodami. To może też prowadzić do negatywnych przekonań na temat siebie. Młodzi ludzie nie wypracowali sobie jeszcze sposobów, jak sobie z tym wszystkim radzić.

Jak podkreśla gość Czwórki, elementem zdrowia psychicznego jest odpowiedni wypoczynek i równowaga w podziale czasu pomiędzy pracę dla firmy, a czas wolny. Większa świadomość pracodawcy, dotycząca problemu może tylko pomóc. W dłuższej perspektywie bowiem, obok zyskania zadowolonego pracownika, może uniknąć absencji i rotacji w firmie.

Czytaj także:

- Warto, żeby menadżerowie rozmawiali z podwładnymi na ten temat, żeby zaczęło się od sprawiedliwego ich traktowania, rozsądnego obciążania ich pracą - zauważa Michał Pajdak. - Każdy pracuje w trochę innym tempie, ma mniejsze lub większe możliwości, ale menadżer powinien przede wszystkim wiedzieć jaki jest potencjał i możliwości pracownika i rozsądnie nimi dysponować.

Pracownicy, sami dla siebie też mogą coś zrobić. Mogą przyjrzeć się swojej pracy i zaangażowaniu, zadać sobie pytanie czy wypoczywają właściwie, czy życie i praca są właściwie zbalansowane. Powinni zadbać o wolny czas, hobby i aktywność fizyczną.

Czytaj także:


- Warto też siebie zapytać, czy nie pracuję za dużo, czy traktuję swoje zdrowie psychiczne jak mój własny kapitał. Bo nie zdajemy sobie sprawy, że gdy ten kapitał stracimy to wszystko runie. Nastawienie tylko na korzyści finansowe, przy zbyt dużym wysiłku fizycznym i psychicznym, na dłuższą metę nie zdadzą egzaminu - wyjaśnia Michał Murgrabia. - Dlatego, kiedy dostrzegamy objawy związane z wyczerpaniem emocjonalnym i fizycznym, którego przyczyn nie możemy dojść. Kiedy pojawia się zobojętnienie, brak motywacji do pracy, która nam dawała satysfakcję, nie powinniśmy się obawiać i udać do specjalisty. Jeśli postawi diagnozę, że mamy do czynienia ze zjawiskiem wypalenia zawodowego, wdrożony zostanie odpowiedni proces leczenia powrotu do zdrowia.


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Michał Murgrabia (prezes zarządu platformy ePsycholodzy.pl), Michał Pajdak (członek zarządu platformy ePsycholodzy.pl)

Data emisji: 30.11.2021

Godzina emisji: 15.20

aw/pj

Czytaj także

Jak chcemy pracować po pandemii? Preferencje Polaków

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 23:20
Od ponad roku praca zdalna dla wielu z nas jest rzeczywistością. Dziś jedni wciąż cenią sobie pracę zdalną, inni tęsknią za wykonywaniem obowiązków w biurze. Sprawdzamy jaki system pracy byłby dla nas najbardziej odpowiedni po pandemii.
rozwiń zwiń