Jak chcemy pracować po pandemii? Preferencje Polaków

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 23:20
Od ponad roku praca zdalna dla wielu z nas jest rzeczywistością. Dziś jedni wciąż cenią sobie pracę zdalną, inni tęsknią za wykonywaniem obowiązków w biurze. Sprawdzamy jaki system pracy byłby dla nas najbardziej odpowiedni po pandemii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Vadym Pastukh

Badania Inquiry Market Research wskazują, że polscy pracownicy chwalą sobie pracę zdalną. Sześciu na na dziesięciu pracowników oczekuje, że po wygaśnięciu pandemii będą pracować zdalnie, albo hybrydowo. W sektorze IT na elastyczny system pracy stawia aż 93 proc. pracowników.


Posłuchaj
12:09 Czwórka/Czat Czwórki czat - praca 05.10.2021.mp3 Ekspert do spraw rekrutacji Krzyszotof Inglot mówi o preferencjach w sposobie pracy Polaków (Czat Czwórki/Czwórka)

 

- Według mnie dla polskiego rynku pracy najbardziej odpowiednia byłaby praca hybyrdowa, bo to najbardziej pogodzi dwie strony medalu: zwolenników i przeciwników home office - mówi Krzyszotof Inglot z firmy rekrutacyjnej. - W styczniu robiliśmy badania z których wynika, że zdecydowana większość polskich pracowników chciałaby mieć wpisany do kodeksu pracy przynajmniej jeden dzień zagwarantowany pracy zdalnej.


kwarantanna koronawirus maseczka izolacja pies praca zdalna 1200.jpg
Ile kosztuje praca zdalna i kto nam za nią zapłaci?

Zobacz także:

Specjalista zwraca uwagę, że praca hybrydowa może być remedium dla różnych oczekiwań. Dzięki niej praca kilka dni w domu i kilka w biurze pozwoli na utrzymanie bezpośrednich relacji międzyludzkich, budowaniu zaufania, zaś młodym pozwoli też na zdobywanie wiedzy od starszych kolegów. Z drugiej strony dla osób ceniących pracę zdalną będą również zauważalne plusy wynikające z pracy w domu.

- Musimy sobie uświadomić pewne kwestie dotyczące naszych zachowań. Jesteśmy istotami stadnymi i jesteśmy nauczeni żyć w grupie, a praca zdalna powoduje budowanie oficjalnych kanałów relacji - tłumaczy gość Czwórki. - My spotykając się w biurze, rozmawiając o sprawach służbowych i prywatnych budujemy zaufanie, potrzebę mówienia sobie prawdy, szczerości. W przypadku pracy zdalnej, patrząc przez kamerę trudno osiągnąć jakąkolwiek tego typu bliskość w relacjach zespołowych.

Jak mówi ekspert to są największe bolączki home office. Pojawiają się również problemy na poziomie zarządzania, bo trudniej menagerom kontaktować się z zespołem, budować relację i przekazywać wiedzę i informacje. - Zubożona jest także więź pracownika z organizacją i pracodawcą. Więc praca hybrydowa wydaje się być dobrym rozwiązaniem - dodaje.


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Krzyszotof Inglot (ekspert branży rekrutacyjnej)

Data emisji: 05.10.2021

Godzina emisji: 15.19

aw/pj

Czytaj także

Praca zdalna po pandemii. Wkrótce początek konsultacji

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 13:30
W 2020 r. w Polsce 8,9 proc. pracowników wykonywało pracę z domu i wiele na to wskazuje, że ten trend może się utrzymać. Zwłaszcza że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii skierowało do konsultacji projekt ustawy dotyczący pracy zdalnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powrót do biur - czego się obawiamy?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 11:45
- Boimy się powrotu do nowej rzeczywistości i tego, co nas czeka w biurze - mówi w Czwórce trener i coach Honorata Kifner. - Również obawiamy się zarażenia wirusem w pracy i w drodze do niej.
rozwiń zwiń