Majówka maturzysty. Jak spędzić czas przed maturą?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 21:45
Majówka to dla niektórych relaks, a dla niektórych wzmożona praca. Tegoroczni maturzyści z całą pewnością stoją przed dylematem: wypoczynek czy nauka? W Czwórce podpowiadamy, w jaki sposób najlepiej spędzić ostatnie chwile przed egzaminem dojrzałości. 
Przed maturami dobrze zadbać o relaks..
Przed maturami dobrze zadbać o relaks..Foto: shutterstock/Ivan Kruk

Trwa wielka majówka, jednak dla blisko 290 tysięcy to ostatnia prosta przed jednym z najważniejszych egzaminów w życiu. Już za chwilę rozpocznie się maraton maturalny. Jak spożytkować ostatnie dni przed egzaminem dojrzałości?

- To są wyjątkowe momenty, kiedy stajemy przed poważnymi wyzwaniami. Gdy jesteśmy tuż przed ważnym wydarzeniem warto zadbać o swój poziom energetyczny - mówi Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog Uniwersytet SWPS. - Są różne sposoby, żeby przed egzaminem zadbać o swoje dobre samopoczucie. Teraz warto skupić się na tym, żeby panować nad napięciem, emocjami, które na pewno pojawią się w momencie zdawania egzaminu.

Jak mówi specjalistka stres przedegzaminacyjny jest jak najbardziej naturalny. Jednak nie należy się zadręczać myśleniem na temat egzaminu i tego jak na nim wypadniemy. - To, co działa to jest skupienie się na procesie - tłumaczy. - To jest zadanie przed którym stajemy i musimy sobie powiedzieć, że chcemy je wykonać najlepiej jak potrafimy. Skupić się więc nie na wyniku, ale na tym, żeby je jak najlepiej zrozumieć i wykonać.

Garść rad dla swoich kolegów ma także tegoroczny maturzysta Ignacy. - Przede wszystkim nie poświęcam całego czasu nauce, tylko robię sobie przerwę, żeby zrobić coś, co mnie rozluźnia - opowiada. - Staram się być aktywnym, nie siedzieć cały czas przed książkami, bo nie da się pochłonąć całej wiedzy. Spacery, albo sport, bardzo pomaga i oczyszcza umysł. Będę powtarzał materiał, ale też postaram za bardzo nie zamartwiać.


Zobacz także:


Przed maturami dobrze zadbać także o odpowiednią dietę. - Nasz mózg jest uzależniony od glukozy. Jeżeli intensywnie pracujemy umysłowo to tę glukozę mózg zdecydowani szybciej zużywa - mówi dietetyk Monika Stromkie-Złomaniec. - Nie chodzi tutaj o to, żeby zjeść pudełko ptasiego mleczka, tylko żeby co dwie-trzy godziny zjeść posiłki, które są wysoko odżywcze, które składają się z węglowodanów. Dobrze więc jeść kasze, sałatki i pić koktajle. W trakcie nauki można sięgnąć po garść orzechów i owoce.

Jak radzi dietetyczka, w dniu egzaminu, maturzyści powinni bezwzględnie zjeść śniadanie i wypić wodę, bo jak zaznacza specjalistka ma to wpływ na pracę naszego mózgu.


Posłuchaj
04:02 Czwórka/ Czat Czwórki - maturzyści 02.05.2022.mp3 W audycji podpowiadamy maturzystom jak spędzić ostatnie dni przed maratonem maturalnym (Czat Czwórki/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 02.05.2022

Godzina emisji: 15.40

aw

Czytaj także

Aromaterapia na co dzień - jak wykorzystać zapach do poprawy samopoczucia?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 15:50
Nie od dziś wiadomo, że zapach może mieć dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie. Możemy nim nawet poprawiać sobie nastrój. Sprawdzamy, jak to zrobić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2022 - język polski. "Dziady", cz. III - co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 16:19
- Podstawowe kwestie poruszone w dziele to: upadek powstania listopadowego, próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, dlaczego to się stało, i chęć własnej rehabilitacji w oczach społeczeństwa za niewzięcie w nim udziału - tłumaczyła Nikola Budzińska, korepetytorka języka polskiego, studentka UW.
rozwiń zwiń