Od muzy Grubsona, po szaleństwo na stoku. Spędź z nami ferie!

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 04:00
Sięgamy do takich książek, jak "Grubson. Na szczycie", czy do "Antologii polskiego rapu", rozwiązujemy mrożące krew w żyłach zagadki z całego świata, ale sprawdzamy też, co warto zobaczyć w najpiękniejszych miastach w Polsce i na których stokach koniecznie poszusować. Muzycznie, sportowo, ale i odrobinę naukowo - zapraszamy na ferie!
Co będzie się działo w ferie w Czwórce?
Co będzie się działo w ferie w Czwórce?Foto: mat. pras./Czwórka

Jest przede wszystkim muzycznie, ale także kulturalnie i literacko, bo przez ferie zapoznamy się z 12 tytułami książkowymi. W każdy wtorek i piątek w "Muzycznym Lunchu" pojawiają się takie wydawnictwa, jak "30 lat polskiej sceny techno", "Rahim. Ludzie z tylnego siedzenia", "Antologia polskiego rapu", "To nie jest hip-hop. Rozmowy", "Zanim pójdę. Długa droga zespołu Happysad", "GrubSon. Na szczycie", "Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę. 200 najważniejszych utworów polskiego rocka", "Encyklopedia Polskiego Reggae i Ska", "Serca bicie. Biografia Andrzeja Zauchy", "Jeżozwierz - Tomasz 'Lipa' Lipnicki", oraz "Dzika Rzecz 1989 - 1993. Polska muzyka i transformacja".

Zimowo i sportowo jest z kolei w "Czacie Czwórki". W tej audycji raz w tygodniu pojawia się cykl materiałów "Zimowe Sporty Nieoczywiste". Przyglądamy się w nim tym dyscyplinom, których nie zobaczymy w Pekinie, a które intrygują. Wśród nich znajdą się m.in. wyścig łopat, śnieżne polo i bojery. Zaprosimy także na wywiady z "Ludźmi Zimna i Mrozu". Mieszkaniec Alaski opowie, jak wygląda życie w stanie, w którym zima naprawdę daje w kość, pracownik schroniska górskiego zdradzi, czy nadal przychodzą tam turyści, którzy chcą przenocować, a szerpa wyjaśni, kim są tragarze i przewodnicy himalajskich wypraw.

W każdą sobotę w programie "In English Please" opowieści o polskich miastach. Sprawdzamy, z czego słyną Gdańsk, Zakopane, Opole, Szczecin, Łódź, Toruń i dowiemy się, jakie atrakcje warto tam odwiedzić. 

Wraz z "Zaklinaczami czasu" w czasie ferii przenosimy się w najodleglejsze zakątki globu, by odkrywać prawdę o niewyjaśnionych dotychczas zdarzeniach. To zagadki, które do dzisiaj niepokoją i nie dają jednoznacznych odpowiedzi. Sprawdzimy m.in., co się wydarzyło na Przełęczy Diatłowa, jaka tajemnicza epidemia porywała ludzi do tańca kilkaset lat temu i co wiadomo dziś o zatonięciu okrętu Noworosyjsk.

"Strefie sportu" od 17 stycznia aż do 27 lutego sprawdzamy, gdzie w Polsce dzieje się coś ciekawego i dokąd warto się wybrać. Zapraszamy też na obszerne relacje z wydarzeń w Pekinie. W programie "Rozbiegani" powiemy, w których bezpłatnych treningach biegowych warto wziąć udział.  

Sportowo jest także w audycji "4. Bieg". W cyklu #AleZjazd sprawdzamy warunki w najpopularniejszych ośrodkach narciarskich w Polsce. Pojawią się m.in. Białka, Szczyrk i Czarny Groń. 

Sprawdź także:

"Sobotologia" to ferie okiem studenta, czyli magiczny czas sesji egzaminacyjnej. Podpowiadamy, jak skutecznie się uczyć, ale i w jaki sposób właściwie zażywać relaksu. Radzimy też, gdzie spędzać czas wolny, i czy naprawdę warto wymieniać się notatkami. W niedzielny poranek w programie "Tędy po trendy" sprawdzamy zaś, czego nie robić w ferie zimowe.

W Czwórce nie brakuje newsów ze świata technologii. W programie "TOP - trochę optymizmu popołudniem" zaprasamy na przeglądy narciarskich apek, czy sprawdzanie sprzętu snowboardowego. Powiemy m.in., jaką kamerkę zabrać na stok i jak mądrze korzystać z rozpraszaczy, czyli m.in. odtwarzaczy muzyki podczas zjazdów. 

"Stacji Nauka" zaś ciekawostki i newsy. Powiemy, skąd wzięły się nazwy m.in. Szklarskiej Poręby, czy Wierchomli, ale też sprawdzimy, w jaki sposób powstają zjawiska meteorologiczne takie jak zorza, szron, szadź, czy grad. Weźmiemy pod lupę takie filmy o kosmosie, jak "Marsjanin", "Grawitacja", czy "Nie patrz w górę" i sprawdzimy, ile w nich prawdy. Zaprosimy Was także do Polskiej Stacji Arktycznej im. Henryka Arctowskiego.

"Stacji Kultura" sprawdzamy, które wystawy warto obejrzeć. Rozpoczęliśmy też cykl "Kobiety gór", a w nim rozmowy m.in. z taterniczkami. Pytamy też, jakiej muzyki słuchają znani artyści i podpowiadamy, które książki warto przeczytać, korzystając z zimowej laby.  

Zapraszamy na ferie z Czwórką!

***

kd/aw

 

Czytaj także

Krakowski Festiwal Górski. "Wszystkie zajawki w jednym miejscu"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 14:50
O imprezie mówi się, że jest górskim podsumowaniem ostatnich 12 miesięcy. W tym roku Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w pierwszy weekend grudnia, pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń