Aromaterapia na co dzień - jak wykorzystać zapach do poprawy samopoczucia?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 15:50
Nie od dziś wiadomo, że zapach może mieć dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie. Możemy nim nawet poprawiać sobie nastrój. Sprawdzamy, jak to zrobić.
Zapachy mogą na nas działać kojąco.
Zapachy mogą na nas działać kojąco.Foto: Shutterstock

Zapachy, wpływając na określone struktury w mózgu, wywołują powiązane z nimi stany emocjonalne i fizjologiczne, które zmieniają nasze samopoczucie. W ten sposób za pomocą aromaterapii możemy wprowadzić się w stan, na którym nam zależy. - Psychologia wykorzystuje to od lat i w gabinetach doświadczonych psychoterapeutów, którzy postrzegają człowieka holistycznie, pacjent niejednokrotnie usłyszy, że dodatkowo może wspomagać się właśnie aromaterapią - mówi Agnieszka Szwejkowska, psychoterapeutka i certyfikowany coach ICF-ACC. - Obok poprawy samopoczucia, pomaga ona w formalnym leczeniu łagodnych zaburzeń stresowych, jak i w zaburzeniach lękowych i depresyjnych.


Zapachy jak pamiętnik

Zapachy są jak nasz pamiętnik - przywołują wspomnienia. Aromaty wiążą obrazy z dzieciństwa i różne sytuacje z naszego życia, nie tylko te przyjemne. Zapewne niejeden z nas ma takie zapachy, które kojarzą nam się z konkretnymi osobami. Te wszystkie wspomnienia i wonie będą na nas wpływały w sposób pozytywny albo negatywny.

Te miłe dla nas możemy sobie fundować, żeby poprawić sobie nastrój. - Na przykład kakao - kojarzy się z dzieciństwem i może wpływać na nas kojąco i relaksująco. Zapachem, który poprawia nastrój i uspokaja, jest lawenda, pomarańcza, goździki i cynamon - wymienia specjalistka. - Lawendę możemy stosować zarówno, gdy chcemy się ukoić, jak i pobudzić. Jest ogólnodostępna i dobrej jakości na naszym rynku, więc szybko można się w nią zaopatrzyć. Część ludzi bardziej podatna jest na działanie melisy albo słodkich kwiatowych aromatów.

Zobacz także:


Dla każdego inny

Różnimy się miedzy sobą, jeżeli chodzi o preferencje zapachowe, ale są pewne reguły. Łącząc lawendę, która ma natychmiastowe działanie odstresowujące, z olejkiem grejpfrutowym lub pomarańczowym, charakteryzującymi się dłuższym czasem działania, można otrzymać mieszankę, która sprawdzi się w przypadku nagłego, ostrego stresu, a jednocześnie zadba o ukojenie nerwów na dłuższy czas. W przypadku melisy najcenniejsze z punktu widzenia aromaterapii są jej młode liście; wdychanie pozyskanego z nich olejku eterycznego działa skuteczniej i szybciej niż picie naparu. - Melisa koi nerwy, działa rozkurczowo, obniża ciśnienie, zapewnia dobry sen. Cytrusy: pomarańcza, mandarynka, bergamota, grejpfrut, limonka - poprawiają nastrój, odprężają, wywołują uśmiech na twarzy - podpowiada aromaterapeutka, Edyta Tecław.


Posłuchaj
06:11 Czwórka/Stacja Nauka - aromaterapia 02.02.2022.mp3 W audycji mówimy o aromaterapii i jej wpływie na nasze samopoczucie (Stacja Nauka/Czwórka)

Relaksujące napary

Na nasze samopoczucie mogą mieć też wpływ zioła. Działanie relaksujące może mieć napar z lipy czy róży. Świetnie może zadziałać herbata z głogu czy popularny Earl Gray, bo zawarta w nim bergamotka działa kojąco. - Gdy nie mamy pod ręką olejków, możemy wąchać pomarańcze i cytryny. Możemy sobie też zrobić aromatyczną kąpiel dla nozdrzy - zdradza Agnieszka Szwejkowska. - Do garnka wrzućmy dużo cynamonu, goździki i zagotujmy. Aromat będzie się rozprzestrzeniał i będzie na nas działał kojąco. Po jakimś czasie może być już dla nas niewyczuwalny, ale to nie znaczy, że nie będzie oddziaływał.

Jak radzi terapeutka, z zapachami dobrze się zaprzyjaźnić i wprowadzić na stałe do życia, tak, żeby ich używanie stało się nawykiem. - Ich stosowanie powinno być dla nas tym, czym mycie zębów. Nikt z tym nie dyskutuje - wyjaśnia. - Jeśli nauczymy się używać i zaczniemy stosować, znajdziemy swoje sposoby na wykorzystywanie aromaterapii. Odnajdziemy olejki, które najlepiej na nas działają i się sprawdzają. Zapachy nie znają płci, aromaterapia ma wpływ zarówno na kobiety, jak i na mężczyzn.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Gosia Jakubowska 

Materiał przygotowała: Ola Opala

Data emisji: 02.02.2022

Godzina emisji: 11.37

aw/mat.pras.

Czytaj także

Architektura krajobrazu ma znaczenie. Projekty Aliny Scholtz wciąż zazieleniają stolicę

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 13:30
Aliny Scholtz, architektka krajobrazu, swoje projekty rysowała tuż po wojnie w Biurze Odbudowy Stolicy. One tworzą się do dziś, trwają i rosną, a w Muzeum Woli możemy zobaczyć, jak powstawały: park Moczydło, rekonstrukcja ogrodu Saskiego czy Centralny Park Kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Targi Plakatu 2021 - co się działo podczas święta grafiki w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 13:37
Ponad 150 wystawców, setki różnych form i kolorów, spotkania z grafikami i ilustratorami, twórcami najpiękniejszych i najciekawszych plakatów. Już po raz dziesiąty odbyły się w Warszawie Targi Plakatu, a Czwórka objęła to wydarzenie patronatem. 
rozwiń zwiń