Czy to jest dobry czas na kupno własnego mieszkania?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 20:20
Drożejące kredyty i rosnące ceny nieruchomości studzą entuzjazm chętnych na własne "cztery kąty". Inni z kolei stawiają na wynajem. Jak może wyglądać przyszłość rynku mieszkaniowego w Polsce? 
Na rynku wynajmu mieszkań ceny ostro poszły w górę
Na rynku wynajmu mieszkań ceny ostro poszły w górę Foto: Shutterstock/Michael Dechev

- Na to pytanie nie ma w tej chwili jednoznacznej odpowiedzi - przyznaje dr Błażej Podgórski, finansista Akademii Leona Koźmińskiego. - Z jednej strony wydaje mi się, że mieszkanie będzie dużo trudniej kupić z własnych oszczędności, bo przy tej inflacji będą one bardzo szybko topniały. Z drugiej strony głęboko wierzę w to, że płace będą na tyle rosły, że pozwolą młodym Polakom kupić własne lokum. 

Mieszkanie jako lokata kapitału - czy to się opłaca?

Inflacja, z którą mamy dziś do czynienia, nie jest standardową inflacją. - Ona nie wynika z nadmiaru pieniądza w gospodarce, choć oczywiście ma związek z tarczami antykryzysowymi, tylko jej przyczyną jest sytuacja na rynku energetycznym związana z wojną na Ukrainie - dodaje gość Czwórki. Czy jest zatem szansa, że kiedy sytuacja się uspokoi, nasze oszczędności odzyskają swoją wartość? - To zależy od tego, gdzie ulokowaliśmy pieniądze. Jeśli trzymamy je na lokacie albo w gotówce, to nie ma na to szans. Jeśli ulokowaliśmy je w inwestycjach (na przykład w złocie albo w dolarach) lub aktywach (na przykład w akcjach), to istnieje taka możliwość - przekonuje ekonomista.

Kiedy podjąć decyzję o kupnie mieszkania?

Kupno własnego mieszkania nigdy nie było łatwą decyzją, ale są pewne wskaźniki, które mogą pomóc ją podjąć, zwłaszcza ludziom młodym. - Jeśli stokrotność naszej pensji jest równa cenie mieszkania, to jest to przesłanka, by mieszkanie kupić. W sytuacji, kiedy zarabiamy 3 tysiące zł miesięcznie, możemy pomyśleć o lokalu do 300 tysięcy złotych. Jeśli razem z partnerką mam 10 tysięcy miesięcznie, cena naszego zakupu może wzrosnąć - mówi dr Błażej Podgórski.

Sprawdź także:

- Nieruchomości są w tej chwili rynkiem "mocno rozgrzanym". W trakcie pandemii, w niektórych dzielnicach w Warszawie cena mieszkań wzrosła nawet o 30 proc. Napływ uchodźców z Ukrainy może sprawić, że będą one dalej rosły. Nie spodziewałbym się, że ta sytuacja w najbliższym czasie unormuje się, ale w tej chwili jest to nic więcej jak wróżenie z fusów - przyznaje ekspert.

Posłuchaj
12:45 CZWORKA Czat Czwórki - mieszkania 17 maj 2022 16_24_40.mp3 Jak może wyglądać przyszłość rynku mieszkaniowego w Polsce? (Czat Czwórki/Czwórka)

Szukaj mieszkania marzeń

Rosną także ceny mieszkań na wynajem. Pojawiają się także fundusze mieszkaniowe z kapitałem zagranicznym, które wykupują często całe osiedla mieszkaniowe, a nawet firmy deweloperskie. - Na rynek nieruchomości wkracza też pokolenie "Z", które ma nieco inne przywiązanie do własności i zamiast "posiadać" woli wynajmować - zaznacza dr Błażej Podgórski. - W kwestii kupna mieszkania apeluję o rozsądek. Zamiast na siłę lokować pieniądze, poszukajmy mieszkania marzeń. Nawet jeśli jego wartość w przyszłości spadnie, ale z naszego punktu widzenia to idealne lokum, nie wahajmy się, żeby je kupić. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: dr Błażej Podgórski (finansista Akademii Leona Koźmińskiego) 

Data emisji: 17.05.2022

Godzina emisji: 16.24

kul

Czytaj także

Inflacja - co o niej wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 19:45
Czy drożejące produkty na półkach oznaczają, że mamy do czynienia z inflacją? Co to oznacza dla przeciętnego konsumenta? Sprawdzamy, co to właściwie jest inflacja i jakie są jej skutki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stagflacja. Kto się jej boi i dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 16:30
Stagflacja to słowo, które przeraża ekonomistów. - Jest to zjawisko, w którym jednocześnie mamy wysoką inflację i wysoką stopę bezrobocia - tłumaczy ekonomista Przemysław Kwiecień. 
rozwiń zwiń