Wakacyjna praca. Jak wygląda zawód kelnera?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2022 22:15
Wakacje, to dla niektórych okazja, żeby podjąć dorywczą pracę i zarobić pierwsze pieniądze. W cyklu "Sezon na pracę" sprawdzamy, co można robić by dorobić w wakacje. Jak "od kuchni" wygląda praca kelnerów, opowiada Wiktoria - uczennica trzeciej klasy Technikum Budowlanego.
Jak pracują kelnerzy?
Jak pracują kelnerzy?Foto: fizkes/Shutterstock

W czasie wakacji swoich sił w gastronomii próbuje Wiktoria. Chce dorobić jako kelnerka, a przy okazji dowiedzieć się czy ta praca jest trudna i skomplikowana. Zamieniła ubranie robocze noszone podczas praktyk w szkole budowlanej na białą koszulę i zapaskę. Jak wygląda jej dzień pracy jako kelnerki?


Kilka kilometrów dziennie

- To zależy na którą przychodzę. Gdy jestem długo przed rozpoczęciem imprezy to zajmuję się przygotowaniem i rozstawieniem talerzy i sztućców - opowiada Wiktoria. - Jeżeli to są wesela, to rozkładamy ciasteczka i słodkości. Potem podajemy obiad, zbieramy, następnie podajemy kolację i znowu sprzątamy.

Przedstawicieli tego zawodu nazywa się "długodystansowcami". Jak się okazuje, każdy kelner po prostu "musi się codziennie nabiegać". - Jeżeli jest duża sala, dużo stołów i gości to trochę tych kilometrów się narobi. Po takiej nocy trochę nogi bolą, ale myślę, że jest to kwestia przyzwyczajenia - opowiada rozmówczyni Oliwii Krettek. - To, co najbardziej boli to ręce i nadgarstki. Jednak nosi się talerze pełne jedzenia. Robimy kilka kilometrów dziennie, do tego kilka rund, więc nad ranem naprawdę czuję, że ręce są zmęczone.


Zawsze "coś"

W pracy kelnera nie ma dużych przerw. Nawet jeżeli nie obsługują gości, zawsze znajdzie się coś do roboty. Jest to albo polerowanie na bieżąco sztućcy, wycieranie talerzy czy polerowanie szklanek i kieliszków na kolejne imprezy.

Jak podkreśla Wiktoria, plusem tej pracy jest to, że nie pracuje się codziennie. - Przychodzimy wtedy, kiedy są imprezy, a te z reguły są w weekendy. W sezonie zdarzają się też w czwartek i piątek - opowiada młoda kelnerka. -  Fajne jest to, że obsługa takiej imprezy to nie jest mus. Wysyłany jest grafik i każdy wpisuje się wtedy, kiedy mu pasuje. Mogę więc pogodzić wakacje z pracą i jest to fajna opcja na spędzenie tych dwóch miesięcy. 

 

Posłuchaj
04:29 Czwórka/Czat Czwórki - kelnerka 07.07.2022 .mp3 O sezonowej pracy kelnerki opowiada Wiktoria (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Zobacz także:


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 7.07.2022

Godzina emisji: 15.39

aw/kd

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń