Lato z komarami. Jak ekologicznie walczyć z tymi owadami?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 09:50
Są nieodłącznym uciążliwym elementem lata. Niejednemu uprzykrzyły wakacyjny wieczór - komary. W walce z nimi korzystamy ze środków chemicznych. Jednak coraz więcej się mówi o ich szkodliwym działaniu, nie tylko na nas, ale także na środowisko. Czym je zastąpić?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/rihaij

Przyzwyczailiśmy się już do sprayów na komary, które są obowiązkowym elementem naszego wakacyjnego wyposażenia. Niestety, stosowane w zbyt dużych ilościach mogą nam poważnie szkodzić. - Żyjemy trochę w bańce, przyrodę lubimy oglądać trochę "w słoiku" - mówi Łukasz Tuleja, podróżnik i instruktor survivalu. - Przyjemne jest dla nas słońce, podmuch wiatru, czasem deszcz. Natomiast komary, kleszcze i niektóre zwierzęta już nie. Gdy są dla nas uciążliwe, walczymy z nimi za pomocą środków chemicznych.

Szkodliwe spraye

Stosowanie sprayów na szlakach turystycznych może nieść poważne konsekwencje dla przyrody i zwierząt. Zwłaszcza gdy trasy cieszą się dużym powodzeniem. - W ciągu weekendu korzystać może z nich nawet dwa tysiące osób. Niektóre aerozole, które rozpylamy, mają dużą zawartość DEET - podkreśla rozmówca Anny Depczyńskiej. - Stosowane w dużej ilości przez ludzi mogą osiadać na roślinach, które mogą zostać skażone. Przez to młode sarny jedzące roślinność będą padały. To zabija nie tylko bezkręgowce, ale i kręgowce. Jest to trucizna.


Najlepiej naturalnie

Dla dobra naszego i przyrody możemy działać bardziej ekologicznie. Przed wyjściem do lasu należy dobrze się przygotować i zabezpieczyć mechanicznie. Czyli założyć długi rękaw i długie spodnie - najlepiej ze ściągaczami. Jak twierdzi podróżnik, jest to skuteczna ochrona przed insektami, a dobre ubranie ogranicza wszelkie ukąszenia i zadrapania. 

Możemy także skierować się ku środkom naturalnym odstraszającym owady. - Picie naparów to oddzielna sztuka przetrwania. Przeciwko komarom skutecznie działa napar z czeremchy - tłumaczy Łukasz Tuleja. - Odstrasza komary, zupełnie jak stosowanie witamin z grupy B.

Zobacz także:

Pomóc może także aplikowanie środków do stosowania zewnętrznego. - Na prowadzenie wysuwa się wrotycz. Wszelkie maceraty i napary z tej rośliny rozprowadzane na powierzchni skóry skutecznie chronią przed ukąszeniami - zdradza podróżnik. - Owady kręcą się wokół nas, natomiast nie siadają na ciele.


Posłuchaj
03:28 Czwórka/Czat Czwórki - komary 10.08.2022.mp3 W audycji mówimy o naturalnych środkach ochrony przed komarami (Czat Czwórki/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 09.08.2022

Godzina emisji: 15.41

aw

Czytaj także

Lasy zajmują dziś 30 proc. powierzchni Polski. Czy do 2050 roku będzie ich więcej?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 17:00
"Krajowy program zwiększania lesistości" zakładał, że do 2020 roku osiągniemy 30 procent zalesienia kraju. Kolejny cel to 33 procent do 2050 roku. Wydaje się, że to szmat czasu i wcale nieduży skok. Gdzie jednak kryją się problemy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiślana Odyseja Dominika Dobrowolskiego. "Rzeki są ważne"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 12:00
W ramach kampanii "Mniej plastiku" Dominik Dobrowolski prowadzi akcję Wiślana Odyseja i razem z chętnymi sprząta brzegi i nurt rzeki. - Na szczęście z roku na rok coraz lepiej rozumiemy, że ekologia jest ważna - mówił działacz, który właśnie dopłynął do Warszawy. 
rozwiń zwiń