Huragany i trąby powietrzne. Jak zmienia się pogoda w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022 16:40
Znamy już wyniki raportu "Atlas skutków zjawisk ekstremalnych w Polsce". Skomentuje je dla nas Ewelina Siwiec specjalista z Zakładu Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Instytutu Ochrony Środowiska.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Minerva Studio/ Shutterstock

Zjawiska ekstremalne takie jak intensywne opady, susze czy huragany zdarzały się od wieków, jednak obserwowany wzrost temperatury powietrza powoduje zauważalne zmiany w ich występowaniu. Stają się one coraz częstsze, bardziej intensywne oraz pojawiają się w regionach, w których to tej pory ich nie notowano. Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu wskazuje, że każde dodatkowe 0,5°C ocieplenia atmosfery powoduje wyraźny wzrost intensywności i częstotliwości występowania fal upałów, nawalnych opadów, a w niektórych regionach również susz. W tym kontekście nabiera znaczenia obserwacja zjawisk ekstremalnych, dokładna analiza ich przyczyn, przebiegu, a także skutków. W Polsce do ekstremalnych zjawisk pogodowych możemy zaliczyć np. burze, huraganowe wiatry, trąby powietrzne, szkwały, skoki ciśnienia, skrajnie niskie wartości wilgotności powietrza, upały i mrozy, ogromne opady deszczu powodujące powodzie, duże opady śniegu z zamieciami i zawiejami śnieżnym.

W audycji porozmawiamy o tym, czy podczas ostatniego wakacyjnego sezonu koncertowego liczba oszustw związanych ze sprzedażą biletów na wydarzenia wzrosła, a jeśli tak, to co może być przyczyną tego stanu rzeczy. Tematem, który poruszymy będzie także kampania "Nie daj się zrobić w konia", która ma na celu budowanie świadomości ryzyka, jakie niesie zakup biletów z niepewnych źródeł oraz, jak zaznaczają pomysłodawcy akcji, oszczędzenie kupującym problemów, nerwów i pieniędzy. sprawdzimy także, dlaczego koncerty drożeją. Mogłoby się wydawać, że wzrost cen już nikogo nie zaskakuje, ale kwota, którą trzeba zapłacić za koncert Metalliki zaplanowany na 2024 zszokowała fanów, to ponad tysiąc złotych za bilet. 

***

Na "Czat Czwórki" - w poniedziałek (02.01) o godz. 15.00 zaprasza Jakub Jamrozek.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka ekologia
Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Less waste to sytuacja "win-win" - zyskujesz Ty, zyskuje planeta

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 11:47
Idea zero waste zyskuje zwolenników. Nie bez wpływu na to pozostają rosnące ceny, kurczące się budżety i zwiększona świadomość na temat zmian klimatu. Jak wygląda to w praktyce? Jak wprowadzić zasady zero waste i less waste w życie?
rozwiń zwiń