Energetyki nie dla młodzieży. "Powodują lęki i stany depresyjne"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 17:30
Co najmniej raz w tygodniu po napoje energetyczne sięga co dziesiąty nastolatek. Jednak już wkrótce może się to zmienić, bo do Sejmu trafił projekt ustawy zakazującej sprzedaży napojów energetycznych nieletnim.
Jaki wpływ mają napoje energetyczne na młody organizm?
Jaki wpływ mają napoje energetyczne na młody organizm?Foto: Shutterstock/Antonio Guillem

Ile espresso w "energetyku"?

Początkowo puszki wypełnione słodkim, gazowanym i bezalkoholowym przeznaczone były dla osób wykonujących wzmożony wysiłek psychiczny lub fizyczny. W Polsce po raz pierwszy pojawiły się w 1995 roku jako napoje „witalizujące organizm człowieka”. U ludzi młodych popularne "energetyki" mogą jednak doprowadzić do przedawkowania substancji pobudzających i powodować m.in. bezsenność, przyspieszenie akcji serca, a nawet udar. - Głównym składnikiem tych napojów jest kofeina. Standardowa puszka takiego napoju (250 ml) ma zwykle 80 mg kofeiny, czyli tyle, co mniej więcej jedno espresso. Ale nie da się nie zauważyć, że puszki "rosną" jeśli chodzi o objętość i teraz jedna zawiera już dwie filiżanki kawy, a drinki typu ''energy shots'' mają ich jeszcze więcej - podkreśla prof dr hab. Regina Wierzejska  z Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego. 

U osób dorosłych "bezpieczna" dawka kofeiny szacowana jest na 400 mg dziennie ze wszystkich "źródeł" jej pochodzenia, w tym także  z herbaty i gorzkiej czekolady. U dzieci ta dawka nie powinna przekraczać 3 mg na kilogram masy ciała, co u 10-letniego dziecka daje mniej więcej 100 mg kofeiny. - Łatwo wyliczyć, że u dzieci i u nastolatków jedno opakowanie napoju energetycznego już przekracza tę normę - zaznacza gość Czwórki. - Dodatkowo mała masa ciała dziecka powoduje, że stężenie składników aktywnych w organizmie jest zdecydowanie wyższe niż u osób dorosłych.

Sprawdź też:

Stany lękowe i myśli samobójcze

Napoje energetyczne są też kaloryczne, bo zawierają sacharozę i glukozę. - 250 ml dostarcza organizmowi równowartość pięciu łyżeczek cukru lub połowy tabliczki mlecznej czekolady, a dla dzieci i nastolatków jest to połowa dziennej normy na cukier - przypomina ekspertka. - Alarmujące są też najnowsze badania, z których wynika, że u nastolatków, którzy piją więcej niż jeden napój energetyczny dziennie, częściej pojawiają się stany lękowe, zachowania depresyjne i myśli samobójcze.  


Napoje energetyczne pobudzają produkcję noradrenaliny Napoje energetyczne pobudzają produkcję noradrenaliny

Weź przykład z Ronaldo i pij wodę

Projekt zakłada także zakaz reklamowania napojów energetycznych w godzinach od 6.00 do 20.00. - Producenci "energetyków" często sponsorują duże wydarzenia sportowe, a znani sportowcy często reklamują takie napoje. Dlatego dzieciaki mają prawo myśleć, że to produkt, który nie jest szkodliwy - przyznaje  prof. Regina Wierzejska. - Na szczęście i w tej kwestii zaczyna się coś zmieniać. Na konferencji prasowej Euro 2020 światowej sławy piłkarz Cristiano Ronaldo strącił ze stołu puszki z popularnym energetykiem i zachęcał do picia wody. Taka spektakularna, choć jednorazowa postawa, jest godna naśladowania - dodaje.  

Posłuchaj
11:41 CZWÓRKA Czat Czwórki - energetyki 20.02.2023.mp3 Napoje energetyczne - jak działają na młosy organizm? (Czat Czwórki/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: prof dr hab. Regina Wierzejska (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy)

Data emisji: 20.02.2023

Godzina emisji: 15.0

kul

Czytaj także

Zdrowo to także smacznie. Liczy się balans

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 19:27
Taką dewizę w gotowaniu wyznaje Justyna Połeć, autorka kulinarnego bloga, ale przede wszystkim pasjonatka gotowania. W "Czacie Czwórki" zdradziła kilka sekretów swojej kuchni i zdrowego stylu życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaburzenia odżywiania. "Kompulsywnie jemy tłuszcze i cukry"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 18:26
- Odpowiednio dobrana dieta to sprawa bardzo indywidualna. Ten sam sposób odżywiania nie będzie dobry dla każdego - podkreślała w rozmowie z Czwórką dr Karolina Krupa-Kotara, psychodietetyk.
rozwiń zwiń