Polskie Radio
Section05
energetyk

Energetyki tylko dla dorosłych. Eksperci mówią wprost: ten napój to trucizna

Od Nowego Roku napoje energetyczne mogą kupić tylko osoby pełnoletnie. W życie wszedł zakaz sprzedaży energetyków, podobnie jak alkoholu i papierosów, dzieciom i młodzieży poniżej 18. roku życia. Przy zakupie tych produktów sprzedawca może prosić o dowód, a za złamanie zakazu sprzedaży grozi grzywna do 2 tysięcy złotych.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo energetyk dzieci dziecko napoje energetyczne napoje słodzone Polskie Radio 24 POLSKA

Od 1 stycznia napoje energetyczne jak alkohol: do kupienia tylko z dowodem osobistym

Statystyki wskazują, że co roku w Polsce sprzedawanych jest aż 110 mln litrów różnego rodzaju napojów energetycznych. Z tego ok. 10 procent wypija młodzież. Tymczasem "energetyki" pite w zbyt dużych ilościach mogą być nawet niebezpieczne dla życia. Dlatego od 1 stycznia zostaje wprowadzony zakaz sprzedaży tego typu napojów osobom poniżej 18. roku życia. Czy to pomoże, czy to coś zmieni?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo STYL ŻYCIA energetyk napoje energetyczne dzieci młodzież Piotr Łodej Trójka

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży. Dlaczego energetyki są szkodliwe dla młodych osób?

1 stycznia 2024 roku wchodzi w życie zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do 18. roku życia. - Zalewanie mózgu kofeiną, dużą ilością cukru czy też tauryną, może w tym wieku doprowadzić do nieodwracalnych szkód w obrębie mózgu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Justyna Marszałkowska, dietetyk. Dlaczego energetyki są szkodliwe dla naszego zdrowia?
Zobacz więcej na temat:  zdrowie i dieta napoje słodzone cukier Agnieszka Kunikowska energetyk Justyna Marszałkowska napoje energetyczne

Uwaga na napoje energetyczne. Psycholog: dzieci szybko się uzależniają

Coraz więcej dzieci i bardzo młodych osób sięga po kawę i napoje energetyczne, które - jak papierosy czy alkohol - są używkami. Jak mówi pediatra Jacek Kidoń, "problem z cukrem, kawą i energetykami jest ostatnio bardzo zauważalny przy okazji trendu podkręcania własnej energii".
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Paweł Zieliński dzieci zdrowie zdrowie i dieta zdrowie dziecka napoje słodzone energetyk

Drgawki i stany lękowe. "Energetyki" tylko dla pełnoletnich?

Drgawki, stany lękowe czy przyspieszone bicie serca. To tylko niektóre skutki uboczne picia tzw. energetyków. O ich zgubnym wpływie na zdrowie mówi się od dawna. Niestety wciąż nie brakuje młodych miłośników tego typu napojów. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z poważnych konsekwencji przedawkowania napojów energetycznych.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka napoje słodzone energetyk Karol Gnat Józef Niewiarowski młodzież zdrowie dieta

Napoje energetyczne negatywnie wpływają na zdrowie. Eksperci ostrzegają

Specjaliści ostrzegają przed spożywaniem napojów energetycznych. Najnowsze badania pokazują, że negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Szczególnie niebezpieczne mogą być dla nastolatków i ludzi młodych, którzy przy okazji sesji egzaminacyjnych czy letnich imprez coraz chętniej sięgają po takie napoje.
Zobacz więcej na temat:  napoje słodzone energetyk badania zdrowie stres depresja POLSKA społeczeństwo