Cyfrowi nomadzi. Kim są, jak żyją i czy spełniają swoje marzenia?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 17:20
Według prognoz w 2035 roku co szósta osoba aktywna zawodowo będzie pracować zdalnie. - Cyfrowi nomadzi to ludzie na miarę naszych czasów. Rozwój nowych technologii, tanie loty i potrzeba "niezapuszczania korzeni" sprzyjają takiemu stylowi życia. Ale zawsze jest coś za coś... - przekonują eksperci.
Audio
  • Cyfrowi nomadzi - rozmawiamy o zjawisku, które kształtuje naszą współczesność (Czat Czwórki/Czwórka)
Obejrzyj
Producent muzyczny Rafał Smoleń opowiada o pracy zdalnej cz. 1
Autorka bloga "Panna Anna biega" opowiada o łączeniu pracy i pasji
"Śledź nas" - blogerzy i podróżnicy Hanna Bora i Jacek Śledziński opowiadają o życiu "cyfrowych nomadów"

Wśród cyfrowych nomadów są prawnicy, programiści, nauczyciele języków, copywriterzy, blogerzy. Ich "biurem" bywają rajskie plaże na Bali, słoneczne tarasy Hiszpanii oraz azjatyckie kawiarenki. - Powstaje też coraz więcej miejsc typu "coworking", czyli przestrzeni do wspólnej pracy - opowiada Kasia Urbaniak, która studiowała w Hongkongu. - Niektóre firmy w Azji wspierają nawet "coliving spaces", czyli tworzenie się wspólnot podobnych trochę do komuny - dodaje. 

Z zaproszonymi gośćmi zastanawialiśmy się, jak i z czego żyją "cyfrowi nomadzi". - Przede wszystkim ze zleceń. Zagraniczne firmy czy koncerny nie mają problemu z taką formą zatrudniania pracowników. Ważna jest jednak samodyscyplina i obowiązkowość - zaznaczają Małgosia Wójcicka i Tomasz Larek, którzy tworzą gry planszowe, redagują i składają książki, zajmują się ilustracją i projektowaniem.

Czy "cyfrowi nomadzi" mają "nieustające wakacje" i czy ta forma pracy ma jakieś minusy? Zdaniem socjologa, dr Michała Lutostańskiego, efektem ubocznym nomadycznego trybu życia jest samotność, nawet jeśli podróżuje się we dwoje. Z czego ona wynika? Jakie inne wady ma "praca na walizkach"? Czy szef może ocenić predyspozycje pracownika do "zdalnej pracy"? I czy "cyfrowy nomadyzm" nie jest tylko marzeniem pokolenia dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków? Zapraszamy do wysłuchania nagrania z audycji.   

***

Nazwa audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzący: Karina Terzoni i Ula Kaczyńska

Goście: Klaudia Lepiarz (autorka bloga "Autopogoń"), Tomasz Rudnik (Akademia Rekrutacji), dr Michał Lutostański (socjolog Uniwersytetu SWPS), Małgorzata Wójcicka i Tomasz Larek (cyfrowi nomadzi), Kasia Urbaniak (ekspertka od nowych technologii, studiowała w Hong Kongu, prowadzi stronę "Hongkongdreaming.pl"), licealiści: Weronika Kaczmarska, Krzysztof Sojda, Julia Huszcza, Piotr Romaniuk, Karolina Potocka

Data emisji: 8.11.2017

Godzina emisji: 15.05 - 16.00

mat. pras./kd/kul/mg

Czytaj także

Papierowe czy elektroniczne - które książki wybieramy?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 11:15
- Książki drukowane na pewno nie "umrą". Dzisiejszy rynek pokazuje, że doskonale współistnieją z elektronicznymi wydaniami, a czytelnik ma możliwość wyboru - mówiła Martyna Bednarczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Optoelektornika - rewolucja w dziedzinie komunikacji i widzenia

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 14:11
Czym jest technologia optoelektroniki i w jaki sposób może usprawnić nasze życie? 
rozwiń zwiń