Papierowe czy elektroniczne - które książki wybieramy?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 11:15
- Książki drukowane na pewno nie "umrą". Dzisiejszy rynek pokazuje, że doskonale współistnieją z elektronicznymi wydaniami, a czytelnik ma możliwość wyboru - mówiła Martyna Bednarczyk.
Audio
  • Książki elektroniczne czy papierowe - którą wersję wybieramy i dlaczego? (TOP/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public domain

komputer cyber atak 1200.jpg
Cyberataki. Dasz radę się przed nimi zabezpieczyć?

Jednak, jak tłumaczyła, z badań Biblioteki Narodowej wynika, że ponad 60 proc. Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku żadnej książki. - Zainteresowanie lekturami w nowych technologiach rośnie, w branży e-booków to wzrost o ok. 30 proc. w skali roku, a audiobooki nawet 100 proc. - wyliczała ekspertka Czwórki. Jak podkreślała, wciąż do czytania książek tradycyjnych, papierowych, zachęca nas ich zapach, szelest stron. - Choć treść w obu wersjach jest ta sama - mówiła ekspertka. I tłumaczyła, że choć jeszcze kilka lat temu rynek wydawniczy reagował nieufnie na nowości w postaci e-booków, a wydania elektroniczne książek były dostępne kilka tygodni po papierowych, dziś pojawiają się w tym samym momencie, a jeśli ich nie ma, czytelnicy zaczynają się o nie dopominać.

Martyna Bednarczyk E-booki czytają głównie osoby do 30. roku życia, z większych miast. Warto jednak zachęcać do tego też starszych - ze względu na wygodę użytkowania, m.in. mozliwość powiększenia czcionki

Co wyróżnia czytelników książek papierowych, a co elektronicznych, co nas motywuje, a co zniechęca do czytania obu wersji? Czy "elektroniczni" porzucają całkowicie tradycyjne czytelnictwo? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji:  TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem 

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotował: Martyna Bednarczyk (Virtualo)

Data emisji: 25.10.2017

Godzina emisji: 17.36

kd/ac

Czytaj także

Magdalena Schejbal: doceniam siłę internetu

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 18:15
Od e-booków woli tradycyjne książki i płyty winylowe. Jest też całkowitą nowicjuszką w świecie portali społecznościowych i ciągle uczy się z nich korzystać. Jak przyznała w rozmowie z Czwórką, internetu nie sposób jednak nie doceniać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literatura erotyczna. Dlaczego po nią sięgamy?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 14:30
- Po literaturę erotyczną sięgamy tak jak po każdą inną książkę, bo chcemy przeżyć ciekawą historię, albo po prostu zaspokoić naszą ciekawość - mówiła w Czwórce Anna Bia Sadowska, autorka literatury erotycznej.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Detoks od internetu - czy jest możliwy?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 13:31
Maciej Dębski z Fundacji Dbam o Mój Zasięg przeprowadził eksperyment - poprosił uczniów z Trójmiasta, by przez trzy dni nie korzystali z żadnych mediów społecznościowych. Udało się, a rok później sam spróbował żyć poza siecią. Jak to się skończyło?
rozwiń zwiń