Dlaczego do Polski trafiają śmieci z innych państw?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 16:30
W ubiegłym roku do Polski trafiło 400 tysięcy ton śmieci. O połowę więcej niż w 2016 i dwa razy więcej niż w 2015. Skąd biorą się w naszym kraju?
Audio
  • Jak rozwiązać problem rosnącej ilości śmieci? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Jak przekonywał Michał Paca, ekspert branży gospodarki odpadami, ekolog i autor bloga "Sortownia Opinii" tak duża ilość śmieci, które nie są wytwarzane w naszym kraju, trafia do polskich sortowni, bo innym krajom bardziej opłaca się ich eksportowanie. - W Polsce zagospodarowanie odpadów jest tanie. Dodatkowo proceder umożliwia luka w prawie nazywana "rekultyzacją składowisk". Na szczęście ta luka powoli się zamyka - wyjaśniał na antenie Czwórki i przestrzegał, że kiedy ten proces się zakończy, będziemy mieli duży problem z własnymi odpadami. 

Magdalena Dziczek ze Związku Pracodawców Ecopack tłumaczyła, że trafiające do Polski odpady nigdy nie miały służyć rekultywacji. - To powinny być surowce wtórne. W praktyce okazało się, że często są to śmieci, które nie odpowiadają stanowi przedstawionemu w dokumentacji.

- Nikt nie sprawdza tych odpadów - dodawała Ewa Chodkiewicz z WWF Polska. - Takie zachowanie motywowane jest głównie chęcią zysku - mówiła.

W jaki sposób można rozwiązać ten problem? Dlaczego brakuje odpowiedniej kontroli nad takim procederem? Czy mamy możliwości do przetwarzania tak dużej ilości śmieci? Nad problemem, wraz z ekspertami zastanawialiśmy się w pierwszej godzinie "Czatu Czwórki". Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Ewa Chodkiewicz (WWF Polska), Magdalena Dziczek (Związek Pracodawców Ecopack), Michał Paca (bloger, autor "Sortownii opinii")

Data emisji: 14.08.2018

Godzina emisji: 15.08

ac

Czytaj także

Energia ze śmieci. Jak z niej korzystać?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 11:02
Każdy z nas wyrzuca w ciągu roku około 56 opakowań szklanych nadających się w pełni do ponownego wykorzystania, a wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WWF Polska. Na ratunek panterom śnieżnym

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 12:57
- Panter śnieżnych na dzień dzisiejszy jest w Mongolii ok tysiąca. Na co dzień borykają się z wieloma zagrożeniami, głównie ze strony człowieka - przekonywała Misheel Jargalsaikhan, lekarz med., ambasadorka programu ochrony panter śnieżnych WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie segregujesz - zapłacisz cztery razy więcej

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 09:15
Kto wrzuca śmieci do jednego worka będzie płacił cztery razy więcej, niż ktoś, kto je segreguje. Taki pomysł na zmobilizowanie Polaków do sortowania ma resort środowiska. 
rozwiń zwiń