Media społecznościowe. Integrują, czy szkodzą?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 21:11
Wiele mówi się o zagrożeniach związanych z mediami społecznościowymi. Tymczasem dla wielu osób mogą okazać się ratunkiem. 
Audio
  • Internetowe fora – współczesne grupy wsparcia? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Rawpixel/Pixabay

- Media społecznościowe są przestrzenią, w której w wielu przypadkach czujemy się bezpieczniej, niż w kontakcie "twarzą w twarz". W tej przestrzeni możemy powiedzieć o sobie bez wstydu więcej, niż na żywo zdradzilibyśmy drugiemu człowiekowi. W przestrzeni internetu szukający pomocy otrzymują to, co dla nich najważniejsze - wsparcie społeczne - mówił dr Rafał Lange, socjolog z Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

- To jeden ze sposobów radzenia sobie z naszymi dysfunkcjami - dodawał dr Jakub Kuś, psycholog z Uniwersytetu SWPS. - Każdemu z nas zależy na jak najlepszej autoprezentacji. Nie każdy ma odwagę opowiadać otwarcie o swoich problemach. Środowisko internetu pomaga przełamać lęk, może skonfrontować doświadczenia z osobami zmagającymi się z podobnymi problemami - tłumaczył.

Choć, jak przekonywali eksperci, internetowe grupy czasem mogą uratować życie, nie zawsze powinniśmy opierać naszą wiedzę i szukać wsparcia wyłącznie na takich forach. Kiedy powinniśmy wyjść ze swoim problemem poza cyberstrefę i zgłosić się do specjalisty? Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Rafał Lange (socjolog, NASK), dr Jakub Kuś (psycholog, SWPS)

Data emisji: 4.08.2019

Godzina emisji: 15.09

Czytaj także

Czy młodzi dorośli są gotowi na wybory?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 17:46
13 października Polacy pójdą do urn, żeby oddać głos w wyborach parlamentarnych. Obok wyborów prezydenckich, to właśnie głosowanie na kandydatów do Sejmu i Senatu cieszy się w naszym kraju największym zainteresowaniem, choć frekwencja nie jest imponująca. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekarz z internetu. Wyleczy nasze dolegliwości?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 21:33
Internet stał się najpopularnijeszym źródłem wiedzy medycznej. I - w przeciwieństwie do lekarzy specjalistów – odpowiedzi na nasze bolączki dostępne są od jednego kliknięcia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak powinna wyglądać edukacja przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 21:29
Czy współczesny model edukacji odpowiada wymogom rzeczywistości i potrzebom kolejnych pokoleń? Jak szkoła przygotowuje ich do wejścia na rynek pracy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Recykling i Upcykling. Gadżety z odzysku

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 22:00
Wokół nas jest mnóstwo rzeczy, którym można dać drugie życie. Nie muszą wcale lądować w koszu, zastępowane wciąż nowymi przedmiotami.
rozwiń zwiń