Lekarz z internetu. Wyleczy nasze dolegliwości?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 21:33
Internet stał się najpopularnijeszym źródłem wiedzy medycznej. I - w przeciwieństwie do lekarzy specjalistów – odpowiedzi na nasze bolączki dostępne są od jednego kliknięcia.
Audio
  • Diagnoza online. Czy lekarz z internetu wyleczy nasze dolegliwości? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: DarkoStojanovic/Pixabay

W odpowiedzi na ten trend wielu lekarzy zaczęło udzielać swoich porad w internecie. Iwona Dziedzic-Gawryś PR Manager portalu ZnanyLekarz.pl mówiła, że kontakt z lekarzami online zaczyna być standardem. - W Hiszpanii bardzo popularnym środkiem komunikacji z pacjentem jest WhatsApp. 

Dziś sięgamy nie tylko do portali medycznych, lekarzy znajdziemy też na blogach i na Instagramie. Coraz częściej pojawiają się tam, gdzie znajdują się potencjalni pacjenci dzieląc się wiedzą medyczną i edukując. W internecie szukamy też informacji o lekarzach.

Jak wynika z badań - już ponad 80% internautów szuka informacji na temat zdrowia w sieci. Jak zapewniała dr Katarzyna Woźniak, autorka profilu na Instagramie i bloga "Mama i stetoskop" już niedługo będzie to 100% i o ile zabraknie tam lekarzy, większość będzie czerpać wiedzę medyczną z niepewnych lub alt-medowych źródeł. - Środowisko lekarskie w sieci powinno stanowić dla nich zdrową przeciwwagę - mówiła. - Istnienie lekarzy w internecie to nie fanaberia, a rzetelne źródło informacji w sieci. Kodeks etyki lekarskiej obowiązuje również tam - przypominali eksperci w studiu Czwórki.

Jak internet traktują pacjenci? Czy można pozostawić diagnozę przez internet i kiedy lepiej zgłosić się na konsultację w gabinecie lekarskim? Na jakie szkodliwe dla zdrowia źródła możemy trafić w sieci? Więcej na ten temat w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Katarzyna Woźniak (lekarka, autorka profilu na Instagramie i bloga "Mama i stetoskop"), Łukasz Durajski (specjalista-pediatra, autor bloga "Doktorek radzi"), prof. Włodzimierz Piątkowski (socjolog zdrowia, UMCS)

Data emisji: 28.08.2019

Godzina emisji: 15.09

Czytaj także

Relacja pacjent - lekarz. "Cały czas w pośpiechu"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 17:00
Zaufanie, sprawna komunikacja i poczucie bezpieczeństwa to bardzo istotne czynniki samopoczucia chorych. Tymczasem pacjenci - zwłaszcza zmagający się z przewlekłymi chorobami - często czują się samotni i zagubieni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfrowa demencja. Jak społecznościówki wpływają na nasz rozwój?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 17:45
Wiele czynności, które kiedyś wykonywaliśmy manualnie dziś przeniosły się do internetu. Naukowcy twierdzą, że nie pozostaje to bez wpływu na funkcjonowanie naszego mózgu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak skrócić kolejki do lekarzy w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 18:27
- Kolejki to zmora nie tylko w Polsce, czy Europie, ale i USA, gdzie ta służba zdrowia jest dużo bardziej skomercjalizowana. Więc to nie tylko wynik braku funduszy - mówi chirurg prof. Marek Moruszyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zatrzymać lekarzy na polskich oddziałach?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 19:47
Prawie codziennie w Polsce zamykany jest szpitalny oddział. Szacuje się, że w Polsce brakuje około 30 tysięcy lekarzy.
rozwiń zwiń