Ekokalendarz. Jak zostać "ekologicznym mieszczuchem"?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 20:03
Ekokalendarz to projekt zachęcający do tego, by być "ekologicznym mieszczuchem". Celem projektu jest uświadomienie odbiorcom, że życie w mieście może oferować "funkcjonowanie w środowisku wysokiej jakości".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: KaryB/Shutterstock.com

ekologia ziemia 1200.jpg
Ekoplaner. Dobre nawyki na nowy rok

Zmagamy się ze smogiem i zanieczyszczeniem środowiska. Ekokalendarze - projekt, który ma pomóc w ekologicznym sposobie życia - znaleźć można w sieci. Jego twórcy zachęcają do zmiany drobnych nawyków, starają się "dawać proste recepty, świeże pomysły, inspirować do myślenia" - co w ogólnym rozrachunku, pozwoli nam żyć bardziej z zgodzie z naturą, nawet w samym sercu miasta. 

Posłuchaj
49:13 Czwórka ratujemy świat 22.01.2021.mp3 Jak żyć ekologicznie w mieście? (Ratujemy świat/Czwórka) 

Ekokalendarz to strona, na której znajdziemy kilkaset - jak wylicza gość czwórki - artykułów poświęconych tematyce ekologicznej. - Mamy takie święta, jak Dzień Ziemi, czy Dzień Kota. Jest także bardzo dużo mniejszych dat - jak Dzień Manata - i wciąż ich przybywa - opowiadała Marta Karbowiak. Jak podkreślała, inicjatywa została stworzona także po to, by informować o konieczności solidaryzowania się bogatych w surowce i minerały, północnych obszarów Ziemi, do których należy także Polska, a południowej części globu, m.in. krajów afrykańskich, czy Ameryki Południowej. - Dbanie o środowisko to nie tylko troska o swoją najbliższą okolicę, ale także myślenie w skali globalnej. Warto mieć świadomość, że nawet, jeśli nigdy nie odwiedzimy tych najbardziej odległych zakątków Ziemi, mamy wpływ na tamtejszy klimat - podkreślała gość Czwórki. 

Sprawdź także:

Pomysłodawcami Ekokalendarza są członkowie organizacjo proekologicznej Źródła. - Zajmujemy się edukacją, staramy się uczyć zwłaszcza ludzi, którzy uczą innych:  trenerów, pracowników szkół i przedszkoli - podkreślała Marta Karbowiak. - Staramy się budować miłość do przyrody, zaszczepić bakcyla autentycznego zainteresowania naturą. Pracujemy też nad myśleniem krytycznym, by młodzi ludzie potrafili ocenić, co jest prawdą, a co fake newsem w sieci - podkreślała. 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marta Karbowiak (Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła")

Data emisji: 22.01.2021

Godzina emisji: 14.00

kd

Czytaj także

Edukacja klimatyczna w Polsce. "Mamy wciąż spore braki"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 10:50
- Edukacja klimatyczna przede wszystkim ma cel: ratowanie Ziemi. To m.in. badanie atmosfery, biosfery i wpływu działań ekologicznych na życie ludzi. W praktyce po prostu jej nie ma - opowiadał Mikołaj Petryga z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekologiczna moda - jak to się robi?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 12:00
- W ostatnim czasie zmieniła się przede wszystkim świadomość konsumentów. Chodzi o ekologiczną produkcję odzieży, transparentność marek, produkcję fair trade, przy poszanowaniu praw człowieka, czy podejście "zero waste", bezodpadowo. To ważne zmiany - mówił projektant Tomasz Armada.
rozwiń zwiń