Przyczyny otyłości - emocje mają na nią duży wpływ

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 19:56
- To nie jest tak, że choruje się na otyłość, bo z lenistwa za dużo się je i za mało rusza - to jest poważna choroba o bardzo złożonym podłożu - mówi w Czwórce lekarz obesitolog prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/New Africa

Aż 80% Polaków z otyłością nie uważa jej za poważną chorobę, ale za defekt kosmetyczny - pokazują badania w ramach kampanii "Porozmawiajmy szczerze o otyłości". Jednak otyłość to nie tylko problem zdrowotny, ale coraz częściej stygmat społeczny. Wg ostatnio przeprowadzonych badań do 2025 roku aż co czwarta osoba na świecie może cierpieć z powodu nadwagi lub otyłości. W Polsce zmaga się z nią ponad 64 proc. mężczyzn i blisko 50 proc. kobiet.

Posłuchaj

22:58 CZwórka/czat czwórki - otyłość 23.06.2021.mp3 Z ekspertami rozmawiamy o otyłości (Czat Czwórki/Czwórka)

 

- W Polsce nadmierną masę ciała ma ok. 22 mln. Polaków, w tym ok. 7 mln już choruje na otyłość. Im większej ilości osób dotyczy, tym większa jest tolerancja - mówi Magdalena Gajda, społeczny rzecznik praw osób chorych na otyłość, prezes Zarządu Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA. - Otyłość jako chorobę jesteśmy skłonni bardziej zaakceptować, gdy jest zaawansowana, jednak gdy mamy do czynienia z nadwagą do kilkunastu kilogramów, jeszcze traktujemy ją jako defekt estetyczny.

Jak mówi ekspertka, osoby chore na otyłość są ofiarami postępu cywilizacyjnego: coraz większej i łatwiejszej dostępności do jedzenia, zmiany charakteru pracy na siedzący oraz stresującego trybu życia. Bezpośrednimi zaś przyczynami są nieprawidłowe nawyki żywieniowe i emocje.


otyłość pixabay 1200x660.jpg
Czy grozi nam pandemia otyłości?

Posłuchaj także:

- Wielu lekarzy nie rozumie roli emocji i tego, że u wielu chorych mamy do czynienia z zaburzeniem wydzielania neuroprzekaźników w tzw. układzie nagrody - wyjaśnia prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz, lekarz obesitolog, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. - Jedzenie jest stymulatorem wydzielania tych neuroprzekaźników i to jest naturalny mechanizm obronny przed zbyt niskim stężeniem neuroprzekaźników, takich jak np. dopamina - która zapewnia nam dobry nastrój i poczucie dobrostanu.

Jedzenie jest więc lekiem na podniesienie sobie nastroju, podobnie jak sięganie po alkohol. Żadne z tych rozwiązań nie jest dobre, bo musimy z emocjami radzić sobie w inny sposób, ale nie potrafimy, nie uzyskujemy też odpowiedniej pomocy lekarskiej i psychologicznej.

- Zaczyna się od jedzenia pod wpływem emocji, potem jest zespół kompulsywnego jedzenia, a u części osób przechodzi to w nałogowe jedzenie, które ma objawy abstynencyjne, tak jak w przypadku innych nałogów - tłumaczy specjalistka. - Problem narasta, a sytuacja wymknęła się spod kontroli już dawno temu. Od ponad 20 lat mamy do czynienia z epidemią otyłości, ale nie podejmujemy konkretnych kroków, które byłyby w stanie zapobiec postępowi choroby. Brakuje lekarzy z odpowiednią specjalizacją, bo w Polsce mamy tylko 5 lekarzy obesitologów, z europejskimi certyfikatami. Dzieje się tak dlatego, że w kraju na studiach medycznych takiej specjalizacji nie znajdziemy, a rozmowy w tej sprawie, na razie bezskuteczne, prowadzone są od 11 lat.

Żr. Facebook Fundacja Od-Waga


Zwykło się uważać, że otyłość powinien leczyć dietetyk. Jednak według gościa Czwórki nie jest to właściwy adres. - Dietetyk nie jest nawet zawodem medycznym w naszym kraju, więc jak ma leczyć jakąkolwiek chorobę? Gdyby edukacja dietetyczna rozwiązywała problem, to nie mielibyśmy otyłości - mówi prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz. - Leczenie nadwagi, która może doprowadzić do otyłości, wymaga pracy z emocjami, ale również wprowadzenia farmakoterapii, która wspiera leczenie.

Wiedza ta jest wciąż niewystarczająca, jednak niedługo więcej na ten temat można będzie się dowiedzieć na platformie internetowej, która powstaje. - Chcemy edukować w tym zakresie zarówno pacjentów, jak i środowisko medyczne - dodaje gość Czwórki.

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak 

Goście: Magdalena Gajda (Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość, prezes Fundacji OD-WAGA), prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz (lekarz obesitolog, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością)

Data emisji: 23.06.2021

Godzina emisji: 15.09

aw


Czytaj także

Gdy otyłość wdziera się w nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 18:57
Problemy z nadmierną masą ciała dotyczą coraz większej liczby osób. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) mówi o tym, że otyłość i nadwaga, w skali świata, osiągnęły już rozmiar epidemii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy coraz bardziej otyli. "To nie nowa normalność, to choroba"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 12:10
- Polacy niestety zbliżają się do modelu amerykańskiego: jedna trzecia ma otyłość, jedna trzecia nadwagę i tylko jedna trzecia ma prawidłową masę ciała - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia Marta Pawłowska z Biura Profilaktyki Zdrowotnej NFZ.
rozwiń zwiń