Kwiaty w domu. "To świetny czas na malwy i stokrotki"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 21:18
Ci z nas, którzy mają taką możliwość chętnie zakładają na działkach, balkonach, a nawet parapetach prawdziwe ogrody. - Początek lata to świetny czas. by sadzić rośliny dwuletnie - mówił ​Łukasz Skop, który na co dzień pasjonuje się ogrodnictwem i prowadzi na ten temat warsztaty.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/tsarevv

shutterstock rośliny dom 1200.jpg
Rośliny w domu - dla lepszej koncentracji i oddechu

- Nie trzeba mieć okazałego ogrodu czy tarasu, wystarczą parapety. Rośliny są wszechstronne i potrafią się doskonale zaadaptować do przeróżnych warunków - mówił ekspert. - W mieście znaleźć można wiele roślin łąkowych, których byśmy się nie spodziewali, to na przykład żółte jaskry, które na co dzień występują na podmokłych łąkach. Piękny jest też fioletowy ślaz zaniedbany, tu obok nas za nim rośnie koniczyna czerwona, mikołajek płaskolistny, który dopiero zaczyna kwitnienie - opowiadał w rozmowie z Czwórką. 

Posłuchaj
09:39 czwórka czat rośliny 2021_06_28-16-14-59.mp3 Jakie kwiaty zasadzić w swoim otoczeniu na początku wakacji? (Czat Czwórki) 

shutterstock działka altana 1200.jpg
"Świat Niegotowy". Kojące ogródki działkowe

Jak tłumaczył, zwłaszcza w wielkich miastach, gdzie wszechobecny jest beton, kontakt mieszkańców z naturą jest bezcennym doświadczeniem. - W ostatnich miesiącach, gdy wielu z nas po prostu musiało zostać w domach, patrzyliśmy na każdy rosnący listek, poświęcaliśmy naszym rodzinom z pewnością dużo więcej uwagi, niż w "normalnych" warunkach - mówił Łukasz Skop. Jak podkreślał warto, by takie "nowe nawyki" pozostały z nami na dłużej. - Zwróciliśmy się w kierunku roślin i mam nadzieję, że wciąż będziemy zwracać uwagę na to, co dzieje się w naszych ekosystemach - tłumaczył.

Zobacz także:

Na co dzień Łukasz Skop opiekuje się mnóstwem roślin, które mieszkają wraz z nim. - Zanim wprowadzę się do i nowego mieszkania sprawdzam, czy rośliny będą miały dobre warunki: jakie jest oświetlenie, czy będzie wystarczająco dużo miejsca na parapetach - wyliczał gość Czwórki. Jak podkreślał, dziś szczególna moda panuje na krzewy i roślinne, które kwitną co roku i zawsze pięknie wyglądają, a przy tym nie wymagają od właściciela dużego nakładu pracy i specjalistycznej wiedzy. - Te jednoroczne są dość mało popularne w uprawie, bo żyją bardzo szybko: mają krótki okres rozwojowy, muszą bardzo szybko wykiełkować, rozwinąć kwiaty. Choć są okazałe, to krótka chwila - mówił Łukasz Skop. - Jednak właśnie dzięki temu co roku możemy mieć inne kwiaty. Teraz jest świetny czas, by zająć się jednak roślinami dwuletnimi, to na przykład bratki, niezapominajki, stokrotki czy malwy. 

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Anna Depczyńska

Data emisji: 28.06.2021

Godzina emisji: 16.09

kd

Czytaj także

Świąteczne ozdoby? "Ma być pomysłowo i ekologicznie"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 19:58
Przed świętami roi się od jarmarków, na których możemy kupić prezenty, produkty na stół i ozdoby świąteczne. Te ostatnie potrafią kosztować krocie. Jak nie nadszarpnąć domowego budżetu i przygotować piękne ozdoby z naturalnych roślin we własnym domu? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska jabłkami stoi? "Właśnie trwa sezon zbiorów"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 16:55
Mówi się nawet o Polsce, że jest jednym z największych sadów Europy. A jesień niezmiennie kojarzy się z rumianymi jabłkami. W Polsce produkuje się aż 3 mln ton jabłek rocznie - to ilość, którą można byłoby wypełnić ponad 200 tys. tirów.
rozwiń zwiń