Czy jesteśmy gotowi na rewolucję 5G?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 18:40
Wyścig o jak najszybsze wdrożenie sieci 5G już trwa. W Chinach wprowadzono ją w ponad 80 miastach. 
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, CCCATCHA

W wielu państwach europejskich – Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Włoszech, sieć 5G już zaczęła działać. Zgodnie z zaleceniami UE w nadchodzącym roku także w Polsce powinno być jedno miasto, w którym technologia mobilna piątej generacji będzie wdrożona. Wiele mówi się o tym, że nie będzie to zwykła zmiana, ale rewolucja w świadczeniu usług internetowych. Na czym ma polegać?

Dla różnych użytkowników będzie to oznaczało co innego. Czym innym będzie dla przedsiębiorstw, rządu i indywidualnego konsumenta dr Piotr Kaczmarek-Kurczak

Piąta generacja technologii mobilnej ma zastąpić funkcjonującą do tej pory sieć 4G/LTE. W założeniu ma oferować większą niezawodność, mniejsze obciążenie sieci i większą prędkość transferu. - Dzięki wyższym częstotliwościom używanym w tej technologii, które ma zapewnić większa ilość nadajników - tłumaczył publicysta i ekspert od nowych technologii Jarosław Babraj. 

W przyszłości ma obsługiwać większą liczbę urządzeń i być początkiem technologii wykorzystywanej w inteligentnych domach. 

Dlaczego gęstość nadajników będzie stanowiła utrudnienie? W jaki sposób technologia ulepszy działanie przesyłu informacji? Jakie są zagrożenia i kontrowersje związane z korzystaniem z tej sieci? Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Jarosław Babraj (publicysta, ekspert od nowych technologii), dr Piotr Kaczmarek-Kurczak (ekspert w zakresie przedsiębiorczości i innowacji z Akademii Leona Koźmińskiego) 

Data emisji: 9.12.2019

Godzina emisji: 15.08

ac

Czytaj także

Wyzwania cyfryzacji. Jak zmieni się nasze życie?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 18:32
Ministerstwo Cyfryzacji podało, że w 2017 roku wystartuje program pilotażowy dla mobilnego dowodu osobistego i nastąpi "pełna produkcyjna dostępność" tej usługi elektronicznej. Drugi etap cyfryzacji obejmuje mobilne prawo jazdy, a trzeci dowody rejestracyjne i ubezpieczenia OC.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfrowa demencja. Jak społecznościówki wpływają na nasz rozwój?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 17:45
Wiele czynności, które kiedyś wykonywaliśmy manualnie dziś przeniosły się do internetu. Naukowcy twierdzą, że nie pozostaje to bez wpływu na funkcjonowanie naszego mózgu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyszłość mediów cyfrowych i tradycyjnych - co nas czeka?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 19:08
Prasa, radio, telewizja, komputery stacjonarne, Internet, smartfony, media społecznościowe, sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość - jaka jest perspektywa rozwoju mediów cyfrowych na świecie, a jaka w Polsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekarz z internetu. Wyleczy nasze dolegliwości?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 21:33
Internet stał się najpopularnijeszym źródłem wiedzy medycznej. I - w przeciwieństwie do lekarzy specjalistów – odpowiedzi na nasze bolączki dostępne są od jednego kliknięcia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Społeczeństwo bezdotykowe. Czym to grozi?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 21:20
Staliśmy się społeczeństwem praktycznie bezdotykowym. Potrzebę kontaktu fizycznego zaspokajamy w gronie najbliżej rodziny lub w romantycznych relacjach – jeśli je mamy. Jakimi konsekwencjami grozi brak dotyku?
rozwiń zwiń