Polska jabłkami stoi? "Właśnie trwa sezon zbiorów"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 16:55
Mówi się nawet o Polsce, że jest jednym z największych sadów Europy. A jesień niezmiennie kojarzy się z rumianymi jabłkami. W Polsce produkuje się aż 3 mln ton jabłek rocznie - to ilość, którą można byłoby wypełnić ponad 200 tys. tirów.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: branislavpudar/Shutterstock.com

Hubert Filipiak przejął gospodarstwo rodzinne niedaleko Grójca i Tarczyna, i postanowił zająć się uprawami ekologicznymi. Dziś ma ponad 20 odmian jabłoni, które właśnie owocują. W jego sadzie rosną też grusze, wiśnie, czereśnie, śliwy i orzechy włoskie. - Właśnie zerwaliśmy odmianę "Delikates", później przesuwamy się na "Lobo" i zaczniemy zbiory "Gali", która jest nowoczesną odmianą, sprzedawaną na całym świecie. Potem będą "Ligol" i "Prince" - wymieniał Hubert Filipiak w rozmowie z Czwórką

Posłuchaj
09:28 11 wrzesień 2020 15_16_19_CZWÓRKA_CZAT_JABŁOŃ.mp3 Po swoim sadzie oprowadza nas Hubert Filipiak (Czat Czwórki)

Zbiory jabłek różnych gatunków trwają od początku sierpnia do późnej jesieni - czyli listopada. Termin zbiorów ustala się na podstawie kilku czynników, m.in. koloru, ale nie tylko. - Sprawdzamy też poziom cukrów prostych, które powstają w procesie dojrzewania. W ciągu około 10 dni trzeba zdjąć z drzewa, inaczej będą się psuły.

Czytaj także:

Jak podkreślał, "gospodarstwo ekologiczne" zgodne z unijnymi normami oznacza, że środki ochrony roślin i nawozy muszą być pochodzenia naturalnego. - Czyli są to wyciągi roślinne, albo środki z kopalin - wymieniał gość audycji. - Używanie ich ma sporo pozytywnych konsekwencji, zwiększamy m.in. bioróżnorodność owadów, co zmniejsza liczbę szkodników - tłumaczył. 

W jednej z części sadu rosną nawet 60-letnie drzewa. - Powinny żyć nawet do 80 lat. W uprawie sadowniczej jabłonie mają jednak przede wszystkim dawać plony - podkreślał ekspert. - Drzewa starsze, o rozłożystych koronach, z dużą ilością liści dają więcej cienia, więc ich owoce mają mniej rumieńca, a oczywiście lepiej, by jabłka były barwne.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 10.09.2020

Godzina emisji: 15.07


kd

Czytaj także

Ogród na balkonie. Jak uprawiać zioła w wielkim mieście?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 17:36
Coraz częściej zaczynamy zakładać mini uprawy na balkonach, a w skrzynkach sadzimy już nie tylko zioła, ale też pomidory, czy… poziomki. Co musi wiedzieć początkujący ogrodnik miejski?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróże po Polsce. Podziemny wodospad i szukanie złota

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 22:50
Na Dolnym Śląsku jest wiele miejscowości, których nazwy nawiązują do cennych kruszców. W Złotym Stoku jest kopalnia złota, do której warto zjechać, żeby zobaczyć, w jaki sposób wydobywano tu złoto, a także arsen przed wiekami, a także ze względu na podziemny wodospad. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co ma do zaoferowania polska śliwka?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 11:44
Początek września to doskonały czas dla amatorów owoców, a zwłaszcza śliwek. Właśnie zaczyna się sezon, który potrwa dobrych kilka tygodni. O tym, jakie korzyści daje nam ich jedzenie opowiada dietetyk Hanna Stolińska.
rozwiń zwiń