Autonomiczne samochody - tak wygląda przyszłość motoryzacji

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 19:20
Około 2030 roku na naszych drogach mają pojawić się w pełni autonomiczne pojazdy. Czy tzw. mobilność 4.0 jest odpowiedzią na bolączki zmotoryzowanego świata?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/TierneyMJ

Posłuchaj
10:11 CZWÓRKA Czat Czwórki - samochody 20.09.2021.mp3 Kiedy na ulice wujadą auta bez kierowcy? (Czat Czwórki/Czwórka)

 

korek 1200.jpg
Czy ekologia zmieni branżę motoryzacyjną?

Niektóre pojazdy, które już dostępne na rynku, pracują w systemie autonomii na poziomie 2. Zdarzają się także takie, które ten poziom przekraczają. - Samochody w sposób automatyczny potrafią rozpoznawać i reagować na przeszkody oraz utrzymywać pas ruchu w zakresie wyznaczonego kierunku jazdy. Są w stanie też przyspieszać oraz zwalniać  - tłumaczy Rafał Kosiński z Akademii Praktycznych Umiejętności. - Nowoczesne auta "widzą" nawet obszar drogi przed i za pojazdem, do ok. 300 metrów. A to dopiero początek.

Sprawdź także:

Zobacz
kamery monitoringu free shutt 1200 .jpg
Latarnie i patrole zamiast kamer? Plusy i minusy miejskiego monitoringu

5. poziom autonomizacji oznacza, to że w autach nie będzie potrzeby instalowania kierownicy. Jedyną rzeczą jaką będziemy musieli zrobić, to wskazać, dokąd chcemy jechać. - Możliwość korzystania z pojazdu w pełni autonomicznego na razie jest blokowana przez prawo, ale myślę, że ta sytuacja będzie już wkrótce uregulowana - dodaje gość Czwórki. - Autonomia i wprowadzenie pełnej autoamtyzacji w zakresie ruchu pojazdu może nastąpić szybciej niż nam się wydaje.  

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Robert Grzędowski

Gość: Rafał Kosiński (Akademia Praktycznych Umiejętności)

Data emisji: 20.09.2021

Godzina emisji: 16.20

kul

kul

Czytaj także

Wodorowe ciężarówki od Hyundaia

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 15:30
Koreańska marka zdecydowała się wejść w rynek samochodów ciężarowych - pierwsze modele trafiły już do Szwajcarii. Hyundai zdecydowanie wyróżnia się pośród konkurencji!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tesla z kolejnym rekordem

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 11:00
Na torze Nurburgring w Niemczech Tesla ustanowiła rekord prędkości samochodu elektrycznego. Rozpędzając się do 100 km/h w 2,1 sekundy, osiągnęła prędkość maksymalną 322 km/h.
rozwiń zwiń