Marzenia uskrzydlają i tworzą przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 19:40
Pamiętasz, o czym marzyłeś, kiedy miałeś kilka lat? Psychologowie twierdzą, że siła marzeń jest wielka. Marzenia motywują, dają odwagę i poczucie wszechmocy. - Posiadanie marzeń sprawia, że mamy nadzieję, mamy coś, co nas napędza - mówi w Czwórce Michał Brańka, nasz "Nieprzeciętny" z 2018 roku.
Marzenia mogą uskrzydlać.
Marzenia mogą uskrzydlać.Foto: Artturi_Mantysaari/Pixabay

Życie weryfikuje marzenia - nie każdy zostanie światowej sławy wokalistą, zdobywcą Oscara albo lekarzem. Marzenia dodają skrzydeł i pomagają w trudnych sytuacjach. To obserwuje Michał Brańka, nasz "Nieprzeciętny" z 2018 roku, który związany jest z Fundacją Czerwone Noski Klown w Szpitalu. Dzięki swojemu poczuciu humoru i pozytywnemu nastawieniu do życia pomaga najmłodszym pacjentom w walce z ciężkimi chorobami. Odwiedza w szpitalach dzieci, rodziców i personel, po to by choć na chwilę zmienić szpitalną rzeczywistość. W Dniu Dziecka rozmawiamy z nim o marzeniach.


Marzenia można zrealizować

- Z perspektywy dziecka te jego marzenia, jakiekolwiek by były, zawsze są możliwe do zrealizowania. Są jakimiś pragnieniami, do których się dąży - mówi gość audycji. - Tego powinniśmy się uczyć od dzieci. To jest coś, co wszyscy mamy, ale w toku dojrzewania i dorastania gdzieś gubimy.

W swojej działalności dla najmłodszych Michał Brańka miał do czynienia z cierpieniem, bólem i strachem, ale jak twierdzi, marzenia potrafią odmienić dzieci i przebić szpitalne mury.


Praca humorem

Michała zastajemy na misji w Grecji, gdzie w ramach Red Nose International w obozie dla uchodźców pracuje z dziećmi, ale także z dorosłymi. - Humorem pracujemy nad redukowaniem napięcia, stresu, budowaniem społeczności. I nagle okazuje się, że można zacząć na nowo marzyć o tym, jak to życie może zacząć się układać - opowiada Michał Brańka. - Gdy jest się w bardzo trudnej sytuacji, czy to przebywając w obozie dla uchodźców czy szpitalu, albo będąc w innym trudnym punkcie życia, posiadanie marzeń sprawia, że mamy nadzieję - mamy coś, co nas nakręca i napędza - podkreśla.


Gość Czwórki zaznacza też, że funkcjonowanie bez marzeń jest trudne, a śmiech pomaga je obudzić. - To jest to, czym się zajmujemy w Czerwonych Noskach. Śmiech jest świetnym narzędziem do tego, żeby te nadzieje i marzenia w ludziach na nowo odkrywać - tłumaczy. - Przez siedem lat pracy mam dziesiątki namacalnych tego dowodów.


Dziecięce marzenia Michała

A jakie były dziecięce marzenia Michała? Jak mówi, było ich wiele. Chciał być marynarzem, koszykarzem i piłkarzem. Jednak dość szybko zafascynował go teatr i bardzo wcześnie zaczęło w nim kiełkować marzenie, żeby swoje życie związać z aktorstwem. - To się na przestrzeni lat zmieniło, bo wszystko, czego szukałem na scenie jako aktor, znalazłem w szpitalach. Więc cały czas zajmuję się sztuką, ale w zupełnie inny sposób, niż sobie wcześniej to wyobrażałem - opowiada gość Czwórki. - Cały czas coś mnie napędzało, żeby podejmować kolejne kroki. Ten rodzaj marzenia i nadziei powodował, że sytuacje znajdowały się same i mogłem się rozwijać i iść dalej.

Zobacz także:

Jak przyznaje rozmówca Marty Zinkiewicztakże teraz realizuje się jego marzenie. Kiedy trafił do Czerwonych Nosków, pojawiła się w nim nadzieja, że dostanie się do międzynarodowej drużyny Emergency Smile i że będzie jeździł na misje.

- Właśnie teraz wraz z kolegami jestem na swojej pierwszej misji - mówi Michał Brańka. - Przy okazji wspomnę, że tutaj w Grecji robimy spektakl o marzeniach i marzycielach, którzy pragną zacząć latać. Wszyscy w pewnym momencie życia chyba o tym marzą. Widzimy to teraz, tworząc to przedstawienie, że bez względu na bariery wiekowe, na to, skąd pochodzimy i w jakim wieku jesteśmy - temat marzenia o lataniu jest absolutnie uniwersalny i wszyscy wiedzą, o co chodzi.


Posłuchaj
07:44 Czwórka/Czat Czwórki - marzenia Michał Brańka - nieprzeciętny 01.06.2022.mp3 "Nieprzeciętny" Michał Brańka w Dniu Dziecka opowiada o marzeniach (Czat Czwórki/Czwórka)

 

***

Tegoroczny Plebiscyt "Nieprzeciętni" jeszcze trwa. Możecie głosować na swoich kandydatów do 12 czerwca  GŁOSUJ NA SWOJEGO FAWORYTA TUTAJ! <<<.

"Nieprzeciętnego" 2022 poznamy na gali już 23 czerwca.

ZOBACZ WIĘCEJ Serwis specjalny Nieprzeciętni 2022 <<<


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Michał Brańka ("Nieprzeciętny" z 2018 roku, Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu)

Data emisji: 1.06.2022

Godzina emisji: 15.09


aw/pj

Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego warto się nauczyć od dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 16:08
Spontaniczność, szczerość, ciekawość świata, umiejętność wybaczania, płakanie na zawołanie i śmiech do rozpuku, ale też niczym nieograniczona wyobraźnia - tym charakteryzują się dzieci. Z czasem większość tych atrybutów tracą i zmieniają się w dorosłych. Czy te cechy możemy odzyskać? Nauczyć się ich od dzieciaków na nowo?
rozwiń zwiń