Ślad cyfrowy. Czy maile zaśmiecają świat?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 16:45
Internet daje nam wiele możliwości, ale nie jest to pozbawione ceny, szczególnie dla środowiska. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, węglowy ślad cyfrowy i zanieczyszczenie cyfrowe środowiska są bardzo poważnym problemem. 
Czym jest ślad cyfrowy i jaki ma wpływ na nasze życie?
Czym jest ślad cyfrowy i jaki ma wpływ na nasze życie? Foto: Shutterstock

Ślad cyfrowy - co to jest?

Każda nasza aktywność w sieci generuje tzw. cyfrowy ślad. Składają się na niego dwa rodzaje informacji. Pierwszy dotyczy danych o użytkowniku. Drugi dotyczy ruchu w cyberprzestrzeni. Taki ślad, wydawałoby się, że nie szkodliwy dla planety, generuje jednak zanieczyszczenia. - Bardzo często - przy wprowadzaniu nowych technologii - mówi się, że są one bardziej ekologiczne. A to nie jest prawdą - przekonuje dziennikarka Czwórki Marta Zinkiewicz. - Co prawda, siedząc przy komputerze i klikając w ikonki nie generujemy zanieczyszczeń związanych z przemieszczaniem się, ale tylko pozornie. Wystarczy, że w tym czasie zrobimy zakupy w sklepie na drugim końcu Polski, to już kurier odpala silnik, żeby nam je dostarczyć. 

Czy maile zaśmiecają świat?

Inną kwestią są wysyłane przez nas maile i SMS-y. Przetwarzanie informacji wymaga mocy i struktur fizycznych do utrzymania sieci i przechowywania tysięcy terabajtów informacji generowanych w każdej sekundzie na całym świecie. - W wysyłkę wiadomości zaangażowana jest cała infrastruktura: sieć, transmisja danych oraz energia, żeby zasilić nasz komputer i router. Następnie te wiadomości cały czas muszą być gdzieś przechowywane, więc powstają centra danych - mówi Joanna Murzyn z Instytutu Ekologii Cyfrowej. - To ogromny system zależności, który przez większą część czasu rozwijał się poza naszą świadomością. 

Jak ograniczyć cyfrowe śmieci?

W tym momencie sektor technologii komunikacyjno-informacyjnych odpowiada za zużycie energii na takim samym poziomie jak cały kontynent afrykański. Dlatego warto zastanowić się nad bezmyślnym scrollowaniem w smartfonach czy nad korzystanie z usług takich jak newsletter. A najlepiej, wszystkie aktywności, które można wykonać offline, przenieść do realnego życia

Zobacz także:

Posłuchaj
05:53 CZWÓRKA Czat Czworki - slad cyfrowy 05.10.2022.mp3 Jak ograniczyć swój ślad cyfrowy? (Czat Czwórki/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 05.10.2022

Godzina emisji: 15.15

kul/kor

Czytaj także

Trwa walka o czyste powietrze. "Smog nadal na prowadzeniu"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 19:00
Od kilku miesięcy jakość powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia. To kolejny dowód, że nie radzimy sobie ze smogiem, mimo szeroko zakrojonych akcji edukacyjnych, prowadzonych od lat wśród starszych i młodszych obywateli. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gdzie człowiek nie może, tam drona pośle". Przyszłość branży kurierskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 16:50
W pandemii najwięcej pracy miały firmy spedycyjne i kurierzy, którzy dostarczali nam zamówiony towar. Niewykluczone jednak, że rozwój technologiczny sprawi, że oprócz nich przesyłki będą doręczać także zrobotyzowane drony. 
rozwiń zwiń