Edukacja domowa, historia ulicy i Tatry w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 13:45
W najbliższym wydaniu audycji opowiemy m.in. edukacji domowej, akademickich pensjach i historii ulicy Piotrkowskiej. Porozmawiamy także o Tatrach, ich sile i tajemnicach przyrody. 
Zawsze jest dobra pora, żeby słuchać Czwórki
Zawsze jest dobra pora, żeby słuchać CzwórkiFoto: shutterstock/Africa Studio

Program rozpoczniemy od spotkania z Radosławem Miturą, dyrektor NSP w Garwolinie oraz Zosią Kościk, studentką I roku, która skończyła liceum w systemie edukacji domowej. Przy okazji nowego projektu nowelizacji prawa oświatowego, dużo słyszymy o tym sposobie nauki - na czym ono dokładnie polega? Czy to opcja dla każdego? Jak zdaje się egzaminy i funkcjonuje w tym systemie? Jak to jest "realizować obowiązek szkolny poza szkołą"?

W tej samej godzinie, po 15.40, odwiedzimy Łódź i poznamy legendę dot. powstania ul. Piotrkowskiej. W przeszłości ulica Piotrkowska była zwykłą drogą wijącą się wśród puszczy. Nazywana traktem piotrkowskim łączyła Piotrków Trybunalski ze Zgierzem. Jaka jest jej historia, o tym opowie Jędrzej Rosiewicz.

W drugiej części audycji spotkanie z Maciejem Kozłowskim, współautorem książki "Projekt Tatry. Jak ocalić ludzi, naturę oraz przyszłość?".  

Projekt Tatry to prowadzone z góralską swadą rozmowy wokół Podhala. Opowieści o sile i tajemnicach przyrody przeplatają się z historią regionu oraz rozwoju jednej z najmocniejszych marek wśród polskich obiektów ochrony przyrody - Tatrzańskiego Parku Narodowego. Autorzy docierają do specjalistów od m.in. niedźwiedzi, medycyny górskiej, wspinaczki. Ich rozmowy z wyjątkowymi osobami gór układają się w niosący nadzieję wielogłos, dający wiarę w regeneracyjny potencjał natury i ludzi. Nasze Tatry mogą być lepsze. 

W programie także przyjrzymy się akademickim pensjom. Podczas Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich jej przewodniczący stwierdził, że podwyżka pensji dla nauczycieli akademickich o 4,4 proc. jest "rażąco nieadekwatna". Jak przekonuje, nauczycieli wciąż ubywa, a po podwyżce płacy minimalnej pokusa odejścia z uczelni będzie jeszcze większa.

W programie także:

  • Popołudniowy Przegląd Sportowy 

***

Na audycję Czat Czwórki zapraszamy w środę (26.10) po godz. 15.05. Program poprowadzi Piotr Firan. 

aw/kor/pj

Czytaj także

"Kosmogonik" animacja VR na podstawie Lema

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 11:59
Rodzeństwo Marta i Paweł Szarzyńscy ze zbioru Stanisława Lema "Bajki robotów" wybrali "Uranowe uszy". To króciutkie opowiadanie przenieśli do świata VR, serwując swym odbiorcą osiem minut przygody w wirtualnej rzeczywistości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozy. Bije rekordy popularności w sieci, choć nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 13:30
Ma 22 lata, a do jej wygenerowania użyto zaawansowanej technologii 3D, a także 800 wgranych schematów mimiki i ruchów. Mimo, że nie istnieje, jej profil śledzi na Instagramie prawie 150 tysięcy użytkowników. Kim jest Rozy?
rozwiń zwiń