Jak zdać maturę z polskiego? Czytaj lektury i zasady oceniania

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2022 21:10
Rok szkolny 2022/23 dla licealistów stoi pod znakiem nowej matury. Egzamin próbny z języka polskiego mają już za sobą. Uczniowie musieli zmierzyć się m.in. z tekstami na temat różnorodności językowej i wielojęzyczności oraz napisać wypracowanie na jeden z trzech podanych tematów. 
Zarządzanie sobą w czasie jest jedną z kluczowych kompetencji, dzięki którym można skutecznie przygotować się do wszystkich egzaminów maturalnych.
Zarządzanie sobą w czasie jest jedną z kluczowych kompetencji, dzięki którym można skutecznie przygotować się do wszystkich egzaminów maturalnych.Foto: shutterstock/Ground Picture

Duże emocje wzbudza też powrót ustnej matury z języka polskiego oraz rygorystyczne zasady oceniania części pisemnej. - Jeżeli zdający popełni więcej niż 18 błędów językowych w pracy, otrzyma zero punktów za język, niezależnie od tego, jakim językiem się posługuje - tłumaczy Dariusz Martynowicz, Nauczyciel Roku 2021 i egzaminator. - W zeszłej formule matury egzaminator mógł przyznać 4 punkty za szczególne walory pracy, kiedy widział, że jest ona bardzo erudycyjna, ale nie do końca właściwa językowo, i dzięki temu zrównoważyć ostateczną ocenę. Teraz nie będzie to możliwe.

Zmieniają się też wymagania dotyczące książek. Tutaj również nie ma co liczyć na taryfę ulgową. - Jeżeli uczeń w pracy z języka polskiego w ogóle nie odwoła się do lektury obowiązkowej, to praca taka będzie zerowana, co zdarza się pierwszy raz w historii matury - uprzedza rozmówca Szymona Majchrzaka. - Podobny zapis znajduje się w ocenianiu pracy na poziomie rozszerzonym. Uczeń będzie musiał odwołać się do lektury obowiązkowej i do dwóch utworów literackich z dwóch różnych epok. Jeśli tego nie zrobi, bez względu na jej merytoryczną wartość, też zostanie wyzerowana.

Żeby tego uniknąć, warto przeczytać nie tylko obowiązkowe lektury, ale też zasady oceniania egzaminu. Duża w tym rola nauczycieli, którzy powinni przepracować z uczniami wszystko to, co związane jest z kryteriami oceniania - w tym język i kompozycję wypowiedzi.

Sprawdź też:

- Warto zadbać o ty, by wprowadzenie do akapitów pracy było ciekawe, czyli żeby nie zaczynać ich sformułowaniami "moim pierwszym argumentem, moim kolejnym argumentem", bo to są pewne schematy językowe, które też będą brane pod uwagę przez egzaminatorów - zaznacza Dariusz Martynowicz. - Natomiast przede wszystkim trzeba zadbać o to, by zdanie nie było bardzo długie, bo wtedy bardzo łatwo jest stracić kontrolę nad taką wypowiedzią i popełnić błędy gramatyczne.    

Posłuchaj
03:14 CZWÓRKA Czat Czworki - polski 12.12.2022.mp3 Jak przygotować się do matury z języka polskiego? (Czat Czwórki/Czwórka)

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Robert Grzędowski

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 12.12.2022

Godzina emisji: 16.32

kul/kor

Czytaj także

Matura z języka polskiego. Zamiast "kleić" zacznij "łączyć"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 14:00
Za tydzień maturzyści przystąpią do egzaminu dojrzałości. Później niż zwykle i w nieco innych warunkach, ale prawdopodobnie z takim samym stresem. Na ostatniej prostej przed maturą, podpowiadamy, jak poradzić sobie z zagadnieniami z języka polskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co mówimy przez sen i jaki jest język wróżek?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 17:50
- Język to czucie, myślenie, działanie. To cały świat - mówi Mateusz Adamczyk, językoznawca, który tłumaczy zawiłości związane z językiem polskim. Co mówimy przez sen? W jaki sposób próbujemy komunikować się, śpiąc?
rozwiń zwiń