Nie tylko COVID-19. Chrońmy się też przed HIV

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 20:00
Cały świat mówi teraz o epidemii SARS-CoV-2, tymczasem realne zagrożenie nadal stanowi też wirus HIV. Nie powinniśmy tego ignorować, tylko badać się i zgłaszać na testy.  
AIDS z choroby śmiertelnej zmieniło się w przewlekłą.
AIDS z choroby śmiertelnej zmieniło się w przewlekłą. Foto: forma82/Shutterstock

COVID "przykrył" HIV

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 "przykryła" problem wirusa HIV. Dane wykazują, że w pierwszych miesiącach lockdownu liczba testów wykonywanych w punktach konsultacyjno-diagnostycznych spadła o ponad 30 procent. Mniej osób poddaje się badaniom, co nie oznacza, że mniej choruje. - Pandemia stała się dobrą wymówką, by nie wykonywać testów na HIV, ale już przed pojawieniem się koronawirusa poziom wytestowania naszego społeczeństwa nie był zadowalający - przyznaje dr Anna Marzec-Bogusławska z Krajowego Centrum do spraw AIDS. - Ten problem dotyczy nie tylko Polski, ale i innych krajów. W niektórych państwach, na przykład skandynawskich, liczba wykonywanych testów spadła nawet o 50 proc. Polska jednak odrabia te straty - w 2022 roku do punktów zgłosiło się ponad 32 tysiące osób, wykryto 522 zakażenia wirusem HIV.

Gdzie można zrobić test?

Test na HIV jest bezpłatny, można go wykonać anonimowo i bez skierowania. W całym kraju jest 27 punktów konsultacyjno-diagnostycznych, do których każda osoba pełnoletnia może przyjść, przebadać się i skorzystać z poradnictwa przed i po teście. - Od niedawna jest także możliwość wykonania testu w kierunku kiły i HCV. To bardzo ważne, bo są to koinfekcje, które pojawiają się u osób podatnych na ryzykowne zachowania - dodaje rozmówczyni Mateusza Kulika. - Dlatego warto skorzystać z tej dodatkowej możliwości sprawdzenia stanu swojego zdrowia.    

Posłuchaj
13:10 CZWÓRKA Czat Czwórki - hiv 11.01.2023.mp3 Jak żyć z HIV i kiedy się testować? (Czat Czwórki/Czwórka) 

Jak zabezpieczyć się przed HIV?

Tymczasem wciąż wielu z nas uważa, że ten problem jego nie dotyczy. Brak rzetelnej informacji o możliwościach zakażenia powoduje strach i wyparcie. A każdy, kto jest aktywny seksualnie, powinien regularnie wykonywać badania. - Zgodnie z obecnym stanem wiedzy i nauki mamy nie tylko bariery mechaniczne, które stanowią przeszkodę dla HIV, ale również farmakologiczną profilaktykę przedekspozycyjną - wyjaśnia dr Marzec-Bogusławska. - Osoby ze szczególną skłonnością do ryzykownych zachowań mają możliwość przyjmowania leków antyretrowirusowych przed zakażeniem.

Sprawdź też:

Choroba przewlekła, ale nadal śmiertelna

Najczęstszą drogą przenoszenia wirusa są kontakty seksualne, nie tylko homoseksualne. Przede wszystkim te bez zabezpieczenia, określane mianem ryzykownych. - Powinniśmy pamiętać o tym, że HIV ciągle istnieje i choć dziś jest to choroba o charakterze przewlekłym, to nadal jest to choroba śmiertelna, na którą nie znaleziono lekarstwa, mimo tego, że wiemy, jak jej zapobiegać i jakie środki stosować, żeby ograniczyć ryzyko zakażenia  - podkreśla gość audycji. - Dobrze by było, żeby każdy zadał sobie pytanie, czy wie wystarczająco dużo na ten temat. Jeśli nie - wiarygodnym źródłem informacji na pewno będzie strona Krajowego Centrum do spraw AIDS. Natomiast wiarygodnym źródłem informacji na temat stanu zdrowia jest test.    

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: dr Anna Marzec-Bogusławska (Krajowe Centrum do spraw AIDS)

Data emisji: 11.01.2023

Godzina emisji: 15.15

kul/kor

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edukacja domowa. Na czym polega?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 23:15
Przy okazji nowego projektu nowelizacji prawa oświatowego dużo słyszymy o sposobie nauki, jakim jest edukacja domowa. Sprawdzamy, na czym dokładnie polega.
rozwiń zwiń