Ile zarabiają freelancerzy? "Wszystko zależy od doświadczenia"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 19:55
- Freelancerzy cenią sobie to, że są swoimi własnymi szefami, mogą pozwolić sobie na pracę, z kim chcą i skąd chcą, a także kiedy chcą - mówiła Natalia Zielińska, ekspert rynku pracy i współautorka raportu "Branże freelancingu w Polsce 2022".
Czy opłaca się być w Polsce architektem freelancerem?
Czy opłaca się być w Polsce architektem freelancerem?Foto: Shutterstock.com

- Pandemia przyzwyczaiła nas do tego, że komunikujemy się ze współpracownikami w sieci, mamy spotkania głównie w komunikatorach internetowych. Próg wejścia do freelance'ingu jest więc dużo niższy niż jeszcze kilka lat temu, wówczas było to trudniejsze - podkreślała Natalia Zielińska. 

Jak przekonywała, w Polsce rośnie liczba freelancerów, ale także firm, które ich zatrudniają. - W porównaniu do ubiegłego roku dziś to wzrost o 11 procent, to bardzo dużo - wyliczała gość Czwórki. Najwięcej freelancerów w Polsce działa w takich branżach jak copywriting, czyli pisanie tekstów do publikacji i sloganów reklamowych, a także tłumaczenia z języków obcych. - Wykształcenie jest oczywiście cenne, ale na tym rynku liczy się przede wszystkim portfolio, czyli doświadczenie, dotychczasowe zlecenia i to, co możemy dać przyszłemu pracodawcy - wyliczała gość Czwórki. 

Zobacz także:

W Polsce wolny zawód wybiera tyle samo kobiet co mężczyzn. - Pod tym względem nasz rynek jest wyjątkowy w skali świata, bo w wielu krajach mężczyzn jest więcej. Taką pracę wybierają z reguły ludzie młodzi, ale to ciężki chleb, bo nie ma pewności jutra i zarobku - podkreślała Natalia Zielińska. Polscy freelancerzy pracują dla klientów nie tylko rodzimych, ale także zagranicznych. - W takiej pracy chodzi o swobodę i niezależność, ale jest ona niezwykle wymagająca. Potrzeba samodyscypliny, by wykonywać zlecone zadania, nie mając ustalonych godzin pracy - podkreślała gość Czwórki. 

Posłuchaj
10:12 freelancerzy_PR4_AAC 2023_01_31-15-18-23 (1).mp3 Jak się żyje freelancerom w Polsce? (Czat Czwórki) 

Zarobić można nawet do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. - Największymi zarobkami pochwalić się mogą programiści, przedstawiciele branży IT, a także tłumacze. To jest bardzo powiązane z doświadczeniem zawodowym i konkretnym fachem w ręku - wyliczała Natalia Zielińska. 

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Natalia Zielińska (Useme, współautorka raportu "Branże freelancingu w Polsce 2022")

Data emisji: 31.01.2023

Godzina emisji: 15.15

kd

Czytaj także

Praca zdalna. Czy zostanie z nami na zawsze?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 22:07
Czy po pandemii na "home office" stałe wejdzie do polskich firm i trzeba będzie nauczyć się pracować kreatywnie i efektywnie z domu? Jak pokazują badania, choć wielu z nas lubi pracować zdalnie, brakuje nam bezpośrednich kontaktów ze współpracownikami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Quiet quitting - jak to zjawisko zmieni rynek pracy?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 10:01
Eksperci rynku pracy zauważają nowe zjawisko: quiet quitting, nowe podejście do pracy i obowiązków zawodowych. Jedni twierdzą, że to przez pokolenie Z. Róża Szafranek uważa, że to moment historyczny, w którym jesteśmy determinuje to jak chcemy pracować. 
rozwiń zwiń