Single w walentynki. Relacje społeczne na co dzień i od święta

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 17:55
Idąc dziś ulicą, trudno zapomnieć o walentynkach. Czerwienie, róże i serca "wylewają się" ze sklepów, lokali gastronomicznych, kin czy salonów kosmetycznych. - Ta otoczka powoduje, że o walentynkach myślimy. Niektórych singli może to napawać smutkiem, ale raczej radzą sobie z tym uczuciem - mówi Agnieszka Nadstawna, coach singli. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/Pixabay

Bywa tak, że 14 lutego jest momentem stresującym, przypominającym o niemożności zrealizowania pragnienia bycia w związku. - Niektórzy chcieliby ten dzień obchodzić hucznie, ze swoją drugą połówką, ale jest też mnóstwo osób, które "bojkotują" ten dzień. Mówią, że wolą Noc Kupały, albo nic - przyznaje Agnieszka Nadstawna, coach singli. - Większość singli jednak tego dnia sobie radzi, umawia ze znajomymi na pizzę czy kino - dodaje. 

Przed walentynkami nie da się też uciec w świat internetu. Wszystkie portale internetowe zasypują nas sercami i informacjami o święcie zakochanych. - Trzeba pamiętać, że jest dziś mnóstwo możliwości poznawania ludzi i bycia z ludźmi. Po pandemii mówi się o tym, jak bardzo relacje są ważne - podkreśla gość Piotra Firana. - Wielu ludzi wzięło to sobie do serca i mają z kim spędzić wolny czas - dodaje. 

Schowani w sieci

Są jednak też tacy, którzy chowają się za okienkami internetu, unikają relacji osobistych, twarzą w twarz. - To problem społeczny, szeroki i globalny - podkreśla coach. - Chowamy się za tymi okienkami, ale też za życiem, które niekoniecznie mamy. Nasze zdjęcia są podrasowane, opowieści nie zawsze prawdziwe. Coraz trudniej jest ludziom wyrazić emocje i wyrazić siebie, co potwierdzają badania. Przez to nasze relacje są płytkie, często niesatysfakcjonujące. Uciekamy przed bliskością i poważnymi deklaracjami - dodaje.

O epidemii samotności mówiono już przed pandemią, a ta tylko pogłębiła ten stan, osłabiła więzi społeczne. - Dziś mamy mnóstwo narzędzi, by się integrować, wymieniać informacjami, kontaktować, ale niekoniecznie wykorzystujemy to dla siebie - dodaje. 

Specjalistka zauważa wśród swoich klientów zmęczenie kontaktami w sieci, próbami szukania znajomych, ludzi, z którymi warto wyjechać na wycieczkę, umówić się na wieczór. Większość z nich po takich poszukiwaniach przyznaje, że ma poczucie straconego czasu.


Posłuchaj
16:11 czwórka czat czwórki 14.02.2023.mp3 Jak radzą sobie single we współczesnym świecie. Czy technologia pomaga im, a może przeszkadza? (Czat Czwórki/Czwórka)

 

- Ludziom brakuje dziś cierpliwości, by dać szansę. Bazują jedynie na pierwszym wrażeniu - ocenia. - Najfajniej poznaje się osoby na żywo. Trzeba bywać, wychodzić, poznawać. Najchętniej poznajemy ludzi przez znajomych, jednak takich spotkań jest coraz mniej - dodaje. 

Agnieszka Nadstawna przyznaje, że niedawno stała się właścicielką szczeniaka i uważa, że to doskonały sposób na poznawanie nowych ludzi, na żywo. 

Ekspertka podkreśla też, że technologia to nie tylko media społecznościowe, portale, ale też łatwość dostępu do testów czy badań kiedyś dla nas niedostępnych. Zwraca uwagę, że testy osobowości, a nawet badania sposobu myślenia mogą nam pomóc w codziennych rozterkach bycia singlem.   

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Agnieszka Nadstawna (coach singli)

Data emisji: 14.02.2023

Godzina emisji: 15.17

pj

Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Japonii walentynki obchodzi się dwa razy. 14 lutego na czekoladowo

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 17:17
Japończycy to naród dość powściągliwy w okazywaniu uczuć. Jednak dzień miłości świętuje się tam aż dwa razy: 14 lutego - w walentynki - i 14 marca, kiedy przypada tzw. White Day (Biały Dzień). Każdy z nich wiąże się z innymi zwyczajami. 
rozwiń zwiń