Telefobia. Skąd wziął się strach przed odbieraniem telefonów?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 16:50
Przybywa osób, które odczuwają duży lęk przed wykonywaniem oraz odbieraniem połączeń telefonicznych. Można spróbować zawalczyć z tym samemu, albo poprosić o pomoc psychologa. 
Rozmowy telefonicznej nie możemy zaplanować tak dokładnie, jak posta w mediach społecznościowych. W wielu osobach wywołuje to stres
Rozmowy telefonicznej nie możemy zaplanować tak dokładnie, jak posta w mediach społecznościowych. W wielu osobach wywołuje to stresFoto: shutterstock/THE YOOTH

Lęk przed wykonywaniem oraz odbieraniem połączeń telefonicznych psychologowie nazywają telefobią lub telenofobią. 

Przez pandemię pojawiło się mnóstwo narzędzi elektronicznych, które mają ułatwić nam pracę zdalną. Pracujemy z komputerami, łączymy się z zespołem za pomocą Teamsów, korzystamy z przeróżnych komunikatorów, kamerek czy mikrofonów. 

- Psychologicznym problemem numer jeden, od początku pandemii, jest lęk o przyszłość, niepewność jutra - mówi Kasia Gryzło, psycholog z hearme.pl. - Kolejne kryzysy, jak wojna na Ukrainie, kryzys gospodarczy wcale tego nie zmieniły - dodaje. - Jest to też powiązane z tym, że tak szybko rozwijamy się, że technologia mocno wtargnęła do naszego życia. Żyjemy w ciągłej zmianie. 

Pracownicy skarżą się też na spadek motywacji, wysoki poziom stresu, problemy z koncentracją i ciągły lęk, że to, co teraz umieją, za chwilę nie wystarczy. Wśród młodszych pokoleń pracowników psychologowie dostrzegają również lęk przed rozmową telefoniczną. 


Posłuchaj
16:06 czwórka czat czwórki 20.03.2023.mp3 Czym jest telefobia i jak z nią zawalczyć? (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Fobie najmłodszych pokoleń dorosłych są nieco inne. Oni są niemal predestynowani do tego, by odczuwać lęk przed spotkaniem z drugim człowiekiem - zauważa gość Czwórki. - W sumie to my, starsze pokolenia, wrzuciliśmy ich do social mediów, bo my je tworzyliśmy. A tam mamy totalnie kontrolowany obraz siebie - filtry, fajnie życie, emotikonki. Ta prezencja w mediach jest kontrolowana, musi być idealna i wymuskana. Zanim post zostanie wypuszczony, to jest przemyślany na szereg różnych sposobów. W rozmowie telefonicznej nie da się tego zrobić, nie da się całkowicie jej kontrolować. 

Jak zauważa gość Piotra Firana, najmłodszym dorosłym obce są pewne schematy rozmów, boją się, że zrobią z siebie głuptasów. - Taka rozmowa telefoniczna jest dla nich trochę jak wystąpienie publiczne. Ten strach jednak można przezwyciężyć - mówi psycholog. - Możemy zwrócić się o pomoc do psychologa. Jeśli jednak czujemy, że chcemy z tym zawalczyć na własną rękę, to warto takie rozmowy poćwiczyć. Warto zacząć od telefonów do przyjaciół, osób, którym ufamy, a potem stopniować sobie tę trudność, np. dzwonić do dalszej cioci itd.  

Kasia Gryzło zauważa, że zaczynamy się mocno przyzwyczajać do kontrolowanego świata, ten niekontrolowany wzbudza w nas przerażenie. - Przez to rozmów telefonicznych będzie coraz mniej. Taki świat tworzymy sobie sami. Oddajemy kontrolę automatycznym rozwiązaniom - ocenia. 


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Katarzyna Gryzło (psycholog)

Data emisji: 20.03.2023

Godzina emisji: 15.17

pj

Czytaj także

Dzień Zdrowia Psychicznego. "Nie czekaj, aż nie będziesz mógł żyć"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 17:25
Kiedy boli nas gardło albo mamy podwyższoną gorączkę, wiemy, że coś dzieje się z naszym ciałem. Ale kiedy cierpi nasza dusza, często ignorujemy sygnały. - Wiele osób czeka do ostatniego momentu i dopiero w poważnym kryzysie zwraca się o pomoc - mówi psycholog Olena Polevska-Kłodnicka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja - czy będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2022 20:45
WHO alarmuje - na świecie z depresją zmaga się blisko 350 milionów osób. W Polsce zdiagnozowaną ją u czterech milionów chorych. Wielu, dotkniętych tą chorobą, nie trafia do specjalisty. - Depresja upośledza funkcjonowanie społeczne ludzi i jest jej niestety coraz więcej - mówi dr Jacek Koprowicz, kierownik Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu MSWiA w Warszawie.
rozwiń zwiń