Depresja. Akcja "Terapia to nie wstyd" - gdzie szukać pomocy?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 11:55
W Światowym Dniu Zapobiegania Samobójstwom na placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie stanął specjalny bus. - Akcja "Terapia to nie wstyd" pomaga budować świadome życie, przybliża psychoterapię nt. wsparcia siebie i własnych dzieci - mówi autorka kampanii Anna Węgrzyn. - Uważność i wcześnie podjęte działania mogą zapobiec tragedii.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/fizkes

shutterstock smutek depresja 1200.jpg
Depresja. Kiedy zwrócić się o pomoc?

10 września to Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Z tej okazji w ramach akcji "Terapia to nie wstyd" w Warszawie pod Pałacem Kultury i Nauki można bezpłatnie porozmawiać z psychologami. Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem "Usłysz i zobacz swoje dziecko".

Czytaj także:

Jak mówi Michał Zawadka, ekspert rozwoju mentalnego młodych ludzi i rodzin, depresja i próby samobójcze wśród młodzieży mogą być konsekwencją niezrozumienia, hejtu, wykluczenia oraz konfliktów społecznych i rodzinnych. - W pierwszej kolejności przyczyn podejmowania prób samobójczych szukałbym w relacjach domowych, w tym, jak młody człowiek ma szansę być wysłuchany. Czy jest uznawany za ważną część rodziny, jak faktycznie zbudowane jest jego poczucie własnej wartości i jaka jest atmosfera, która to wspiera - tłumaczy gość audycji. - Otrzymuję wiele maili i listów od młodych ludzi, którzy piszą nawet o strachu przed powrotem do domu.


Posłuchaj
33:52 Czwórka/ Strefa prywatna - samobojstwa 10.09. 2021 20_08_06.mp3 W Światowym Dniu Zapobiegania Samobójstwom rozmawiamy z ekspertami (Strefa Prywatna/Czwórka)

Jak przekonuje specjalista, na taki stan rzeczy mają wpływ: system oceniania, parcie na wyniki, oczekiwania rodziców, oczekiwania społeczne i brak relacji z rodzicami. - Najczęściej pierwsze pytanie rodziców po powrocie dziecka ze szkoły brzmi: "Co masz zadane?" albo "Co dostałeś?". Nie interesują się ich emocjami i przeżyciami, tylko postępami w nauce. Część z nich wypiera sygnały, że dziecko może mieć myśli samobójcze. Nie należy tego zjawiska lekceważyć. Jeśli więc mamy podejrzenia, że dziecko ma depresję, powinniśmy udać się do specjalisty.


depresja smutek dziecko shutterstock_638053987 1200.jpg
Dzieci i młodzież w pandemii. Problemy nie zniknęły


Objawami depresji i myśli samobójczych mogą być: rozdrażnienie, brak apetytu, brak skupienia, bezsenność, wycofanie, niechęć spotykania się z innymi. Dlatego ważne są uważność i odpowiednia komunikacja. Zauważenie niepokojących symptomów, często bardzo delikatnych, jest kluczowe.

Lepiej jednak zapobiegać, dlatego - jak mówi Anna Węgrzyn - istotna jest jakość czasu, który poświęcamy naszym pociechom. - My w ramach naszej akcji mamy komunikat "15 minut bądź", czyli daj uwagę swojemu dziecku. Świadomą uwagę, bez telefonu, bez gotowania i dodatkowych czynności - wyjaśnia. - Chcemy uświadomić, jak ważne jest spędzanie wspólnego czasu w sposób wartościowy. Bo nie chodzi o ilość, ale o jakość.

Czytaj także:

Podczas dzisiejszej akcji na placu Defilad można porozmawiać z terapeutami o tym, jak zadbać o relacje i jak się komunikować.

Wsparcie i bezpłatną telefoniczną pomoc terapeutów dla dzieci i młodzieży oraz rodziców i nauczycieli oferuje Fundacja "Dajemy dzieciom siłę" pod nr. telefonu 116111.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Michał Zawadka (ekspert rozwoju mentalnego młodych ludzi i rodzin, autor książek), Anna Węgrzyn (autorka kampanii "Terapia to nie wstyd")

Data emisji: 09.09.2021

Godzina emisji: 20.08

aw

Czytaj także

Telefon zaufania. Czego rodzice nie wiedzą o swoich dzieciach?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 18:05
116 111 - to numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży w Polsce. W czasie 10 lat funkcjonowania tej instytucji miało miejsce ponad 1 milion 160 tysięcy odebranych połączeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzicielstwo. Czy można się do niego przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 18:00
- Trudno jest przygotować się do rodzicielstwa, bo nie można tego potrenować wcześniej. Dlatego wiele mam i wielu ojców nie potrafi poradzić sobie z zaskoczeniem jakim jest dla nich rodzicielstwo - mówi dr Konrad Piotrowski.
rozwiń zwiń