Klasyczna telewizja umrze do 2030 roku? Winnym mają być platformy streamingowe

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 08:10
Pojawiają się prognozy dotyczące końca telewizji linearnej. Młodzi ludzie wskazują na nudny program, znienawidzone reklamy, konieczność oglądania tego, co właśnie "leci", jako niektóre z powodów odejścia do serwisów streamingowych, pełnych nowości i hitów. Jednak okazuje się, że nie jest to takie jednoznaczne. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/eldar nurkovic
whatsapp aplikacje interner smartfon.jpg
Komunikatory internetowe - co o nas wiedzą

W 2013 roku C.O. Netfixa, Reed Hastings, zapowiedział koniec linearnej telewizji, a potem dodał, że klasyczna telewizja umrze do 2030 roku. Wiele osób całkowicie się z nim zgadza, zwłaszcza obserwując wyniki oglądalności, w których widać, jak młodzi ludzie odchodzą od telewizji na rzecz platform streamingowych. 


Posłuchaj
07:52 czwórka top 27.01.2021.mp3 Czy platformy streamingowe doprowadzą do kresu telewizji linearnej (TOP - Trochę optymizmu popołudniem/Czwórka)

 

- Jeśli mówimy o rynku polskim to wydaje mi się, że ta perspektywa jest dłuższa - mówi Grzegorz Ułan, redaktor serwisu antyweb. - U nas korzystanie z internetu jest całkiem inne niż w innych krajach. Dostęp do internetu stacjonarnego pozwala na komfortowe korzystanie z serwisów streamingowych, ale ma go jedynie 40 procent gospodarstw domowych. Reszta ma internet mobilny, który nie jest jeszcze dostosowany do korzystania z treści wideo. Potrzebna jest zmiana struktury korzystania z sieci w Polsce. Oczywiście wszystko się rozwija, choć idzie to powoli - dodaje. 

Wśród młodych zdarzają się głosy poparcia dla tezy Hastingsa, ale też sporo sceptycyzmu. - W  najbliższej przyszłości wątpię w kres klasycznej telewizji - mówi Bartek Domaciuk student logistyki i administrowania w mediach na UW. - To jest pieśń bardzo odległej przyszłości. Jak na razie te dwa źródła rozrywki i informacji będą się uzupełniać. Na ten moment nic nie zapowiada spektakularnego upadku telewizji - dodaje. 

Posłuchaj także:


shutterstock seriale oglądanie 1200.jpg
2020 rok przeniósł świat kultury do sieci

Dla użytkowników z młodszych pokoleń telewizja linearna przestała być atrakcyjna. - Na platformach streamingowych możemy oglądać to co chcemy, kiedy chcemy, kiedy mamy czas i ochotę - podkreśla rozmówca Agaty Nowotnik. - Telewizja mówi nam: co i kiedy będziemy oglądać - dodaje. - Młodsi częściej wybierają serwisy streamingowe, ale ich dominacja to chyba perspektywa jeszcze jednego pokolenia - uzupełnia Grzegorz Ułan. 

Serwisy streamingowe z jednej strony wydają się powszechne i dostępne dla wszystkich, ale musimy płacić abonament, który młode osoby muszą pokrywać najczęściej z własnej kieszeni. To wpływa na ich wybory, a często i powroty do oferty klasycznej telewizji. 

Kuba Marcinowicz zauważa, że każda nowinka technologiczna miała przynieść kres poprzednim wynalazkom. - Radio miało zabić prasę, telewizja radio, a elektroniczne książki miały wyprzeć tradycyjne. Nic takiego się nie stało - podkreśla i wysnuwa przypuszczenie, że telewizja i platformy będą funkcjonować obok siebie, nawet po 2030 roku. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Agata Nowotnik

Data emisji: 27.01.2021

Godzina emisji: 17.16

pj/kul

Czytaj także

Prawa autorskie. Czy zdjęcie wrzucone do sieci wciąż jest moje?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 10:15
Prawa autorskie w internecie od lat sprawiają nam problemy. Błędnie interpretujemy prawa użycia, udostępniania czy rozpowszechniania. Sami nie wiemy, czy nasze zdjęcie w serwisie społecznościowym wciąż jest nasze. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kupowanie lajków. Czy to się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 21:11
W mediach społecznościowych wiele fanpage'y stosuje tę nieuczciwą praktykę. Za niewielką kwotę możemy kupić sobie fałszywych fanów. Taki proceder może jednak minąć się z założonymi oczekiwaniami - tego typu oszustwo ogranicza nasze zasięgi organiczne i nadwyręża wiarygodność. Sprawdzamy, dlaczego nie warto tego robić.
rozwiń zwiń